Визнання Україною юрисдикції Гаазького суду потребуватиме внесення змін до Конституції

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Ратифікація Римського статуту без виконання рішення Конституційного Суду України від 11 липня 2001 р. зробить закон про ратифікацію нелегітимним.

Україні необхідно ратифікувати Статут Міжнародного кримінального суду в Гаазі (так званий Римський статут - ред.) з додержанням вимог рішення Конституційного суду № 3-в/2001 від 11 липня 2001 р. Цим рішенням КС визнав, що Римський статут порушує ст. 124 Конституції України.

Про це у своїй статті для ZN.UA пише доктор юридичних наук Володимир Василенко, коментуючи намір Верховної Ради звернутися в Міжнародний кримінальний суд в Гаазі щодо притягнення до відповідальності Віктора Януковича та інших посадових осіб за злочини проти людяності.

"Нещодавні спроби деяких народних депутатів України подати на розгляд Верховної Ради законопроект про ратифікацію Римського статуту, ігноруючи згадане рішення Конституційного суду України, контрпродуктивні і недоцільні. Україна при необхідності має право і можливість звернутися до МКС і без ратифікації Римського статуту. Його ратифікація без виконання згаданого рішення Конституційного Суду України робить закон про ратифікацію нелегітимним", - зазначив експерт.

Володимир Василенко нагадав, що питання ратифікації Україною Римського статуту має довгу історію. Україна, чия делегація брала активну участь у розробці Римського статуту, підписала його без застережень 20 січня 2000 р., у відповідності з розпорядженням президента України № 313) 00-рп від 11 грудня 1999 року, Однак вже в 2001 р. президент України звернувся до Конституційного Суду з поданням, в якому йшлося про те, що сім положень Статуту (у тому числі 10-й абзац преамбули та ст.1) суперечать Конституції України. Радикально змінилася позиція Л.кучми щодо Римського статуту після сумно відомого "касетного скандалу", що почався в листопаді 2000 р., під час якого виникли підозри в його причетності до викрадення та жорстокого вбивства журналіста Г.Гонгадзе і переслідування відомих політиків А.Ельяшкевича і О.подольського.

Конституційний Суд України, який почав слухання за поданням президента 12 червня 2001 р., вже через місяць затвердив рішення, відхиливши всі його заперечення, за винятком одного. У рішенні, зокрема, зазначалося: "Визнати Римський статут Міжнародного кримінального суду, підписаний від імені України 20 січня 2000 р., та вноситься до Верховної Ради України для надання згоди на його обов'язковість, що не відповідає Конституції України, в частині, що стосується положень абзацу десятого преамбули та ст. 1 статуту, за якими "Міжнародний кримінальний суд... доповнює національні органи кримінальної юстиції".

Такий висновок означає, що статут не відповідає лише ст. 124 Конституції України. Таким чином, статут може бути ратифікований Верховною Радою України після внесення в ст. 124 Конституції України доповнення, згідно з яким Україна визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах і в порядку, передбачених статутом, зазначив доктор юридичних наук.

У відповідності зі ст. 155 Конституції України, така поправка повинна бути спочатку проголосовано на сесії Верховної Ради більшістю від її конституційного складу (226 голосами) і остаточно затверджена на наступній черговій сесії не менше ніж двома третинами голосів від конституційного складу Верховної Ради (300 голосами). Лише після цього затвердження Верховною Радою закону про ратифікацію Римського статуту буде легітимним і може відбутися відразу після затвердження конституційної поправки.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Володимира Василенка "Як задіяти механізми Міжнародного Кримінального суду". !zn

Читайте також:

Гаазький суд: Україна не може просити переслідувати конкретних осіб

Україна попросить Міжнародний кримінальний суд зайнятися Януковичем

Януковичу і його оточенню в найближчій перспективі не загрожує Міжнародний суд в Гаазі

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі