Венеціанська комісія: Не можна змінювати закон про вибори без згоди опозиції - Політика - dt.ua

Венеціанська комісія: Не можна змінювати закон про вибори без згоди опозиції

19 вересня, 2011, 08:54 Роздрукувати

Відсутність діалогу між опозиційними та провладними політичними силами в українському парламенті щодо нового закону про вибори народних депутатів викликає тривогу в експертів Ради Європи. Про це в інтерв’ю Deutsche Welle заявив секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт.

© Андрей Товстыженко, ZN.UA

«Будь-який виборчий закон має гарантувати рівні шанси для всіх політичних сил. Його метою не може бути збереження при владі певної партії. Тому консенсус влади і опозиції при внесенні змін до виборчого законодавства є важливою демократичною традицією в Європі», - підкреслив Т.Маркерт.

Представник експертної комісії при Раді Європи поділяє побоювання опозиції, що заплановане повернення до змішаної виборчої системи, згідно з якою половина депутатів обиратиметься за партійними списками, половина – у мажоритарних округах, може сприяти викривленню результатів виборів на користь провладних сил.

«Загалом не нашій комісії вирішувати, якою саме бути виборчій системі – у країнах Європи діють багато різних систем. Однак ми не можемо не нагадати нашим партнерам у Києві про негативний досвід, який країна мала зі змішаною системою, до якої планують повернутися», - зауважив Т.Маркерт.

За його словами, під час візиту до Києва 22-23 вересня представники Венеціанської комісії планують обговорити питання змін до виборчого законодавства як з представниками різних політичних сил, так і з представниками неурядових організацій. Остаточний вердикт щодо українського виборчого закону Венеціанська комісія планує винести у середині жовтня.

Т.Макерт особливо розкритикував норму, згідно з якою до виборів можуть не допустити осіб, які мають судимість: «Ця норма видається неадекватною. Зазвичай такі обмеження висувають лише щодо осіб, які скоїли тяжкі злочини. І обмеження щодо представницького мандату мають бути частиною судового вироку, винесеного особі за тяжкий злочин. Тут цього не передбачено – йдеться просто про «судимість»».

Крім того, за словами секретаря Венеціанської комісії, експерти планують обговорити суперечливі питання, які стосуються визначення меж виборчих округів і дільниць, забезпечення прозорості фінансування виборчої кампанії, а також вільної роботи представників ЗМІ на виборах. 

Раніше Венеціанська комісія та Парламентська асамблея Ради Європи рекомендували Україні вибори за пропорційною системою за «відкритими» загальнонаціональними списками, або за регіональними партійними списками. На думку експертів Ради Європи, регіональні списки роблять відбір партійних кандидатів більш прозорим, виборці віддають голоси за політиків зі свого регіону, яким вони довіряють.

Нагадаємо, що законопроект «Про вибори народних депутатів України» було направлено до Венеціанської комісії 23 червня. Крім того, законопроект направлено Міжнародному фонду виборчих систем (IFES) і Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ. Офіційна позиція Венеціанської комісії буде висловлена ​​за підсумками візиту делегації комісії до України 22-23 вересня 2011 року. Попередній висновок було оприлюднено 14 вересня.

Президент України Віктор Янукович пообіцяв врахувати висновки Венеціанської комісії та ОБСЄ і навіть взяти це під свій особистий контроль.

Законопроект «Про вибори народних депутатів України» істотно змінює виборче законодавство, зокрема, вводить пропорційно-мажоритарну систему.

За матеріалами: /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >