В Україні базовою проблемою конституційного реформування є його конфліктний характер - Льовочкін

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні базовою проблемою конституційного реформування є його конфліктний характер - Льовочкін Льовочкін пояснив базову проблему конституційного реформування в Україні © Андрій Товстиженко, DT.UA
Льовочкін пропонує або скасувати посаду прем'єр-міністра, або радикально урізати повноваження президента.

Базовою проблемою конституційного реформування в Україні є його конфліктний, змагальний характер, а зміст конституційних реформ раз за разом приносять у жертву політичній кон'юнктурі, пише засновник Інституту стратегічних досліджень "Нова Україна", доктор економічних наук, екс-глава адміністрації колишнього президента Віктора Януковича Сергій Льовочкін у своїй статті для DT.UA.

"Який би з попередніх проектів змін ми не брали, постійно виявляється, що його з самого початку замислювали й реалізовували як інструмент політичної боротьби. Посилити повноваження інституту, який контролюєш. Послабити інститут, який контролюють опоненти. Все. Жодних завдань, що виходять за ці рамки, не ставилося. Це тупиковий шлях. Ми пережили вже серію конституційних переформатувань. І жодного разу ці найважливіші рішення не привели до успіху. Політична модель так само нестабільна. Конфлікт повноважень зберігається на всіх рівнях. І, головне, надійно захистити права і свободи громадян, подолати політичну відчуженість українського суспільства так і не вдалося", - пише Льовочкін.

Читайте також: Посол ЄС запропонував Україні замислитися про нову Конституцію

На його думку, зараз ситуація повторюється, а нинішні провідники конституційних змін повторюють усі старі помилки.

"Що буде, якщо президент зможе протиснути свою версію змін? Він, безперечно, стане сильнішим на противагу паралізованому й безвольному парламенту. Чи стане це фактором оптимізації для політичної системи? Скоріш за все, ні. Бо знову йдеться про вплив, але не про працездатність і подолання конституційних проблем, значущих для суспільства, а не тільки для Банкової", - йдеться у статті.

На думку Льовочкіна, настав час кардинально змінювати сам підхід до реформування цієї сфери.

"На зміну логіці конфронтації має прийти логіка врегулювання. Досить думати про те, як зайняти вигіднішу позицію у політичному конфлікті. Зусилля потрібно спрямовувати на формування моделі, в якій будь-які політичні конфлікти ефективно регулюватимуться. Без насильства й примусу, на основі діалогу й компромісу. Тільки це дасть шанс українській державі не опинятися раз за разом на межі краху. Але для цього доведеться керуватися інтересами суспільства, а не принагідними бажаннями політиків, що поспішають насолодитися своїм тимчасово панівним статусом", - наголошує автор.

Також Льовочкін пропонує або відкрито заявити, що глава держави має стати главою виконавчої влади, скасовуючи посаду прем'єр-міністра, або радикально урізати повноваження президента.

"Я цілком переконаний, що другий варіант більш адекватний завданням, що стоять перед українським суспільством. Прихильники президентської влади стверджують, що глава держави - це єдина надія зберегти контроль над ситуацією в кризовий час. Але не будемо лукавити, саме президентський волюнтаризм зазвичай спричиняє наші кризи", - наголошує екс-глава АП.

Нагадаємо, на думку Льовочкіна, при всій загальнонаціональній значущості, тема конституційних змін в Україні залишається закритою і непублічною, а ідея організації широкої суспільної дискусії та залучення експертів відкинута геть.

Детальніше про тему реформування Конституції читайте у статті Сергія Льовочкіна "Конституційна реформа: новий Суспільний договір або перманентний конфлікт" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі