Усе, як сказав президент, — для людей: своїм — землю, чужим — запит

Поділитися
Шоста сесія Хмельницької обласної ради 19 жовтня напевно ж мала нагадати про повний тріумф Партії регіонів та очільника її обласної організації Василя Ядухи.

Приїзд на Хмельниччину 13 жовтня Віктора Януковича напевно мав би поставити крапку на розмовах про можливу відставку голови Хмельницької обласної державної адміністрації Василя Ядухи, - не в кожну ж бо область приїздить президент без особливої на те причини. І без особливих обіцянок - хоча грошей, звісно, і чекали, і просили, і тонко на них натякали, у темпі прогулюючи президента старовинним Кам’янцем-Подільським, що на час високого візиту ніби вимер - так сумлінно подбали про спокій та безпеку гаранта місцеві чиновники, суд, який заборонив цього дня будь-які масові заходи, і правоохоронці: «свободівські» білборди та листівки «Бандера - наш герой, Покрова - наше свято» здерли звідусіль, бо ж ті бандерівці такі кляті, що й із плакатів можуть стрельнути. Тож президент спокійно відкрив нову потужну технологічну лінію на ВАТ «Подільський цемент», понад 90% акцій якого давно належать ірландській групі СRН. А на традиційній нараді обласного активу обмежився звітом про досягнення чинної влади в країні й послухав місцевих керівників, передавши папку з аналізом стану справ в області та «критичними оцінками» В.Ядусі для «вивчення, узагальнення і відповідних висновків» - що, безперечно, виглядало як акт глибокої довіри.

А шоста сесія Хмельницької обласної ради 19 жовтня напевно ж мала нагадати про повний тріумф Партії регіонів та очільника її обласної організації Василя Ядухи на донедавна «бютівській» Хмельниччині. Адже перед майбутніми парламентськими виборами слід якомога частіше демонструвати, хто в домі господар. Особливо тоді, коли є що ділити, - а в засіки краю нарешті наді­йшла 31-мільйонна субвенція з державного бюджету.

От хто ділить - той і господар. У обласній раді опозицію до такого важливого процесу не допускають. Цим зайнята більшість - Партія регіонів укупі з десятьма «литвинівцями» та шістьма «тігіпківцями»: 62 голоси зі 104-х. Та й головує в раді колишній заступник Ядухи в облдержадміністрації Микола Дерикот. За його словами: «У нас зараз така співпраця з облдержадміністрацією, що такої й не буває» (одне слово, Микола Васильович і тут почувається наче заступник у Ядухи).

І все ж ця сесія чомусь непокоїла владу. Може, тому, що перед нею фракцію «Бать­ківщини» очолив екс-голова обласної ради Іван Гладуняк? Бо одразу ж до владних кабінетів почали запрошувати керівників мед- та педустанов і підприємств, котрі стали депутатами облради за списком чи за підтримки «Батьківщини», і переконливо пропонувати їм написати заяви до групи «Будуємо Хмельниччину разом» на чолі з депутатом облради Василем Ядухою. Вісім написали...

Це можна було спрогнозувати. Склад фракції «Батьківщини» в обласній раді і попереднього скликання викликав, м’яко кажучи, подив. Але тоді його формував багатолітній голова облпарторганізації Буджерак, тож за його «тушкою» у Верховній Раді «тушки» негайно поповзли від бютівців і в обласній. Проте цього разу до добору кандидатів був причетний і той-таки Гладуняк. Та, хоч до обласної ради за списком чи за підтримки «Батьківщини» про­йшов 31 депутат, фракція виявилася не зовсім готовою до опозиційної діяльності - з нинішніми надскладними реаліями в нашій країні, певна річ.

На сесії конфлікт спалахнув одразу, щойно більшість не підтримала пропозицію про внесення до порядку денного заяви щодо Юлії Тимошенко. У відповідь фракція «Бать­ківщини» відмовилася брати участь у голосуванні. До неї приєдналися «Свобода» і «Фронт змін». Відтак представники більшості, не долічившись у залі багатьох колег, негайно стали «багатоверстатниками», голосуючи за себе і за сусіда. Це у Верховній Раді звичайне явище, а в Хмель­ницькому не заведено так відверто дурити виборців. Тож за бажання опозиційні фракції могли б оскаржити рішення, проголосовані картками відсутніх «регіо­налів». Але чи є це бажання? І чи є в нас неупереджений суд?

Утім, чимало рішень і так є за що оскаржувати. Гладуняк із товаришами наче проводили майстер-клас, каменя на камені не залишаючи від «сирих» або недбало підготовлених питань чи й вказуючи на їхню невідповідність закону. Проте навіть тоді, коли правота опозиціонерів була очевидною для всіх, Ядуха (а більшість голосує тільки так як він) залишався незворушним. Затяте небажання бодай у чомусь погодитися з опонентами набирало буквально гротескних форм. І навіть ставало ганебним - коли, наприклад, «регіонали» звернулися з депутатським запитом щодо правомірності призначення на посаду проректора Хмельницького обласного інституту вдосконалення кваліфікації вчителів колишнього начальника обласного управління освіти Наталії Жолобок, справді авторитетної в педагогічному сере­довищі Поділля людини, але члена фракції «Батьківщини», - хоч це призначення вже перевіряли і прокуратура, і УБОЗ і не знайшли жодних порушень.

Однак, судячи з того, що відбувається в країні, тепер можуть знайти. Бо ж цікавість до справ, питань та осіб у нас нині вибіркова - як у правоохоронних органів, так і в депутатів. Скажімо, більшість у Хмельницькій обласній раді мовчки проігнорувала запит «Свободи» щодо позачергового виділення у приміській зоні обласного центру ділянок із земель державної власності сільськогосподарського призначення «для ведення особистого селянського господарства», хоча прізвища «оземелених» були відомі: заступник начальника УМВС України у Хмельницькій області - начальник слідчого управління І.Гризовський (0,15 га), донька голови обласної ради О.Дерикот (0,3 га), дружина голови обласної адміністрації Н.Ядуха (1,9 га), брат голови міської організації Партії регіонів І.Собко (2 га), голова обласної організації «Фронту змін» О.Ксенжук (1,6 га) з дружиною (1,5 га), заступник прокурора області В.Шаравара (0,15 га). Може, тому не підтримали запит депутати, що vip-список був неповним - без прізвищ заступників голови обласної адміністрації В.Гаврішка (0,25 га) та Л.Гураля (0,3 га)? Хоча справді - що тут перевіряти? Можна не сумніватися - все законно. Всі ж мають право на землю.

Така ж доля чекала й претензії до інших рішень. Приміром: чому з обласного бюджету практично повністю фінансується спорудження стадіону в Старо­костянтинові? Насправді всі знають, чому: в Старо­костян­тинівському виборчому окрузі планує балотуватися до Вер­ховної Ради чинний голова обласної ради Микола Дерикот.

Після непоступливого сесійного протистояння губернатор, узявши слово в «Різному», підсумував: «Ми сьогодні ще раз пересвідчилися, що парламент області здатний знаходити компроміс і вирішувати питання». І, пославшись на найвищу вказівку («Віктор Федорович Янукович тут, на активі, сказав: «Усе, що робиться в області, повинно робитися для людей»), попередив депутатів та телекамери: «Поки я тут, то і для тих, хто внизу, і для тих, хто вгорі (при цьому він чомусь подивився на сесійний балкон, де розташовані місця для журналістів. - С.К. ), буде дисципліна і порядок».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі