Україні час натиснути кнопку перезавантаження – експерт

Поділитися
Україні час натиснути кнопку перезавантаження – експерт Експерт вважає, що дострокові вибори Ради неминучі © Верховна Рада
Каратиницький вважає, що новий уряд зможе в короткостроковій перспективі провести певні потрібні реформи, однак він все одно не пропрацює довго.

Фактично з дня здобуття незалежності позитивні зміни в Україні рухали громадянські рухи, економічний тиск і стимулювання з боку Заходу, а також необхідність щось робити для запобігання економічної катастрофи.

І призначення нового уряду не змінить цю тенденцію. Але новий уряд – це саме те, що Україна отримає найближчим часом. Швидше за все, у найближчі дні президент Петро Порошенко зможе проштовхнути свого соратника і спікера парламенту Володимира Гройсмана на посаду прем'єр-міністра. І новий Кабінет міністр почне працювати над новою траєкторією реформ.

Про це у статті для Atlantico пише експерт AtlanticCouncil Адріан Каратницький. Він додає, що головний стимул для Порошенка прискорити зміни в уряді пов'язаний з тягарем особистої неприязні до нинішнього прем'єра Арсенія Яценюка. І ця нелюбов обумовлена скоріше его обох, а не розбіжності у політичних поглядах. Водночас, на думку експерта, призначення нового уряду дає короткостроковий шанс просунутися у втіленні важливих реформ. Зокрема, йдеться про глибоку реформу в системі юстиції, приватизацію неефективних державних підприємств і скорочення чи усунення "рентоздирництва", яке збагачує олігархів.

На думку Каратницького, існують причини для короткострокового оптимізму. Перш за все, тому що Порошенко, який до цього часу розраховував, що саме Яценюк візьме на себе весь негатив непопулярних реформ, тепер сам має вигляд відповідального за економічну стагнацію чиновника.

Президент, на думку експерта, усвідомлює, що поки "рентоздирництво" не скоротилося, а нові потоки доходів не зміцнилися, в Україні буде мало ресурсів для фінансування свого економічного зростання. Він також розумію, що якщо суди не будуть захищати право власності і виконання контрактів, іноземні інвестори не прийдуть в країну з грошима.

По-друге, нинішній уряд був по-суті сформований на основі поділу влади між Порошенком і Яценюком. І обидва опиралися на підтримку бізнес-кіл і олігархів, які контролюють фінансові і медіа-ресурси, а також численних депутатів у парламенті. Усунувши Яценюка, Порошенко, швидше за все, зможе натиснути на олігархів, яких захищав Яценюк.

По-третє, у нового уряду буде хороший вибір реформ. Експерт зауважує, що попри розмови про вихід з гри ключових реформаторів з чинного уряду, список імен, які візьмуть в свої руки економічні посади, переконливий. Зокрема, Каратницький звертає увагу на призначення екс-прем'єра Словаччини Івана Міклоша і колишнього виконавчого директора MicrosoftДмитра Шимківа. Також існує велика вірогідність, що колишній віце-прем'єр-міністр Польщі Лєшек Бальцерович стане стратегічним радником з питань реформ. Однак, на думку експерта, навіть якщо новий уряд зможе втілити реформи, він проіснує не дуже довго.

В нинішньому парламенті дуже багато популістів, ставлеників олігархів і бізнесменів, які шукають можливості нажитися за рахунок держави. Ці сили, на думку автора, вступаючи у конфлікт з депутатами із громадянського суспільства, приведуть Україну до дострокових парламентських виборів. Але новий склад Ради буде не менш фрагментований, а може навіть і більше.

"Лише збудувавши міст між бізнесом і громадянським суспільством країна зможе добитися стійкого і довгострокового руху в напрямку реформ. Коротше кажучи, нова коаліція з дуже слабкою більшістю матиме обмежену в часі можливість проводити реформи. Тому лідерам Північної Америки і Європи варто зрозуміти, що в Україні зміни відбуваються в режимі короткочасних сплесків. І це означає, що політикам треба бути готовими швидко реагувати на можливості, щоб проштовхнути потрібні зміни", - йдеться в статті.

Такий нестабільний і суперечливий характер політики буде зберігатися в Україні до тих пір, поки Порошенко не знайде спосіб досягти порозуміння між політиками, бізнесом і громадянським суспільством. В іншому випадку існує загроза, що демагоги і популісти візьмуть владу в свої руки.

Тим часом, видання The Economist писало, що новий уряд України недовго пропрацює, якщо не почне реформи. При цьому причини політичної кризи в Україні значно глибші, ніж просто непопулярність Яценюка. В корені проблеми лежить провал політичного класу покласти край системі олігархічного контролю і внутрішніх домовленостей між українськими політиками.

Тим часом, президент Петро Порошенко вірить, що політична криза в Україні буде вирішена цього тижня. Про це він сказав під час свого візиту у Вашингтон. За словами президента України, урядовий криза є ще одним викликом, що стоїть перед країною, але він є ще й шансом.

28 березня у Верховній Раді було офіційно оголошено про вихід фракції "Радикальної партії Олега Ляшка" (21 депутат) з парламентської коаліції. Таким чином в коаліції залишилися тільки дві фракції: "Блок Петра Порошенко" (135 народних депутатів) і "Народний фронт" (81). Раніше з коаліції офіційно вийшли "Батьківщина" (19 осіб) і "Самопоміч" (26).

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі