УКРАЇНА В ІРАКУ: ЧАС ДИПЛОМАТІЇ ТА БІЗНЕСУ

Поділитися
Ідеолог української участі в операції «Свобода в Іраку», глава нашого зовнішньополітичного відом...

Ідеолог української участі в операції «Свобода в Іраку», глава нашого зовнішньополітичного відомства Костянтин Грищенко прилетів у Багдад саме того дня, коли один з ідейних натхненників другої іракської війни, заступник міністра оборони США Пол Вулфовіц остаточно розкрив карти Вашингтона стосовно допуску до ласого пирога - контрактів на відновлення країни. Власне, главі тимчасової цивільної адміністрації (Civil Provisional Authority - CPA) в Іраку Полу Бремеру під час зустрічі з міністром закордонних справ України залишалося тільки підтвердити вже сказане раніше одним із головних вашингтонських неоконсерваторів: США допустять до участі в тендерах на 26 контрактів на загальну суму 18,6 млрд. дол. компанії тільки 63 країн - учасниць коаліції. До цього списку потрапила й Україна, що має в Іраку четвертий за чисельністю після американського, британського та польського армійський контингент. Справді, Києву час би конвертувати свою військову присутність в Іраку в реальні бізнес-проекти, тому в складі делегації і головком Сухопутних військ генерал-полковник Петро Шуляк, і менеджери українських компаній - консорціуму «Українська індустрія», державної компанії «Атлас», ФТД «Ойл», НАК «Нафтогаз України».

«Ми передали список компаній, зацікавлених у відновленні Іраку, а також список контрактів, ще не завершених за попередньою програмою «Нафта в обмін на продовольство»... Хоча конкретних великих проектів на сьогодні не було укладено, ми зараз маємо реальні можливості посісти своє гідне місце в цих великих проектах із відновлення Іраку. Для наших бізнесменів, які супроводжували мене в цьому візиті, головне було самим відчути цю ситуацію, почути, що у них є реальні можливості... Треба знайти своє місце і свою формулу, просто так це не відбудеться, але ми здатні, вміємо і маємо всі можливості і вигравати контракти, і бути представленими тут на високому рівні», - заявив Костянтин Грищенко по закінченні свого першого візиту до Іраку.

Київ розраховує також на перегляд судового рішення, відповідно до якого капітан і старший помічник судна «Навстар-1» Мазуренко й Сощенко засуджені до семи років в’язниці за контрабанду дизпалива. Про це йшлося і на зустрічі з Бремером, і під час розмови українського міністра з главою урядової ради Іраку шиїтським духовним лідером Абдуль Азізом Аль-Хакімом. «Ми просимо, щоб їх або звільнили, або передали в Україну, виходячи з гуманних, гуманітарних міркувань. Є ціла низка обставин (і ми їх доводили), які повинні дозволити органам іракського правосуддя ухвалити рішення про амністію або про скорочення терміну покарання. Ми сподіваємося, що всі ці міркування, включно з нашою участю тут, будуть враховані», - заявив К.Грищенко.

Пол Бремер дав зрозуміти, що якнайшвидше поновлення дипломатичної присутності Києва в Багдаді підвищить шанси й українського бізнесу. Наразі ж проблема безпеки, точніше - її відсутності, залишається головною перешкодою і для дипломатів, і для бізнесменів. Багдад переповнений не лише американськими солдатами й іракськими поліцейськими, а й величезною кількістю цивільних іноземців зі зброєю. Проте всілякі спец- і охоронні служби не можуть запобігти нападам бойовиків уже не лише на військових, а й на цивільний іноземний персонал, що заповнив багдадські готелі. І два японських дипломати, і сім працівників Національного розвідцентру Іспанії загинули, рухаючись заздалегідь вибраними маршрутами. Причому іспанців здав той самий, як виявилося, подвійний агент, котрий на зустрічі обіцяв їм цінну інформацію про самих бойовиків. Останні, наздогнавши розвідників, які нічого не підозрювали, прямо на ходу розстріляли їх упритул і закидали гранатами два «джипи». Через десять годин після приземлення в Багдадському міжнародному аеропорту українського військово-транспортного Іл-76 із делегацією на борту ракета з голівкою теплового наведення, випущена з переносного зенітно-ракетного комплексу (ПЗРК), розбила один із двигунів С-130 «Геркулес» ВПС США на зльоті. Пілоту вдалося посадити вже другий підбитий в аеропорту літак, що його так і залишили неподалік місця стоянки українського борту, - як застереження для всіх охочих працювати в Іраку.

Наступного дня, після того як Костянтин Грищенко залишив колишній палацевий комплекс Хусейна, де тепер містяться офіси СРА, на його території розірвалися чотири ракети. Україна, яка вже не тільки хоче закріпитися в Іраку присутністю військового контингенту, а й розраховує всерйоз на контракти, має усвідомлювати, що насправді партизани не зважають на заклинання про миротворчість і розглядають будь-якого іноземця у своїй країні як мішень. У цьому вже встигли переконатися і військовослужбовці нашої п’ятої бригади, попри те, що Васіт серед решти 15 іракських провінцій за рівнем активності бойовиків - досить спокійний регіон. Однак наші розвідники прогнозують активізацію партизан у своїй зоні відповідальності. Тут, на відміну від Багдада й «сунітського трикутника» Тікріт - Рамаді - Баакуба, наші не проводять жорстких зачисток, як американці, а отже, тут, на шиїтському півдні, спокійніше. У контингент разом із головкомом Сухопутних військ прибуло й важке озброєння - автоматичні гранатомети АГС-17 дозволять накривати зосередженим вогнем позиції в укриттях. Знадобилися нашим зв’язківцям і фахівці з РЕБ (радіоелектронна боротьба) - уже часто в каналах зв’язку військових чутно російську лайку бойовиків з очевидним арабським акцентом. Посилиться п’ята бригада й армійською авіацією - без «вертушок» фактично неможливо контролювати 142 кілометри прозорого ірано-іракського кордону. Чотири вертольоти вогневої підтримки Мі-24 і два Мі-8 мають бути перекинуті у Васіт у лютому наступного року разом із першою ротацією контингенту. Поки що делегацію на чолі з Костянтином Грищенком і головкомом Сухопутних військ Петром Шуляком, який пробуде в Іраку тиждень, перекидала з Багдада в Ель-Кут пара американських вертольотів UH-60 «Чорний яструб». Близько 30% особового складу п’ятої бригади зголосилися продовжити службу в Іраку ще на півроку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі