У королівстві кривих дзеркал усе спокійно, або Бий своїх, щоб чужі боялися-2 - Політика - dt.ua

У королівстві кривих дзеркал усе спокійно, або Бий своїх, щоб чужі боялися-2

17 червня, 2011, 14:53 Роздрукувати Випуск №22, 17 червня-24 червня

Не можна сказати, що та публікація на сайті Novosti.kr.ua, який усього кілька місяців тому з’явився в інформаційному просторі, викликала великий інтерес і резонанс.

© deluxesound.com.ua

Не можна сказати, що та публікація на сайті Novosti.kr.ua, який усього кілька місяців тому з’явився в інформаційному просторі, викликала великий інтерес і резонанс. По-перше, в нашому степовому краї постійних читачів Інтернету не так і багато, а по-друге, резонанс у нас тепер дозволяє чи не дозволяє тільки влада, бо ж інформаційний простір області старанно зачищений. У тих же, хто знає героїв і розуміє мотиви, публікація викликала чимало емоцій. Обурення, подив, у декого — зловтіху, місцевому політичному бомонду чітко вказала, на кого слід орієнтуватись, а кого можна й не брати до уваги.

Річ у тому, що голова обласної ради Микола Ковальчук підготував на розгляд сесії програму удосконалення роботи органів місцевого самоврядування. Наш регіон дотаційний, тож через бідність чимало сільрад, особливо в глибинці, подалі від райцентрів, живуть як у позаминулому столітті: не те що Інтернету — сучасного зв’язку, транспорту немає, навіть опалювати кабінети деяких голів сільрад доводиться буржуйками. А це ж, бідкався Микола Михайлович, обличчя влади. Тієї, до речі, більшість у якій у нашому краї нині має Партія регіонів.

Та не лише модернізацію приміщень сільрад передбачала програма, запропонована Ковальчуком. У ній містився розділ, в якому чітко, до деталей було розписано критерії оцінки роботи органів місцевого самоврядування: наявність інфраструктури, соціальної сфери, багатьох-багатьох інших чинників, які, власне, й становлять зміст поняття «якість життя». Зрозуміло, що без цього навіть матеріально забезпечена людина не може почуватися комфортно. Досі таких чітко сформульованих критеріїв не було, і тому Кіровоградська обласна рада, прийнявши цю програму, могла стати ще й джерелом досвіду для інших. Очевидно, ця програма мала й вади, найбільшою з яких вважається часткове фінансування (воно передбачалося комплексне) з місцевих бюд­жетів, у яких коштів і так бракує. Так чи інакше, депутатські комісії не підтримали зазначену програму, і голова обласної ради був змушений зняти її з порядку денного чергової сесії.

Ситуація цілком буденна, наче не містить жодних сенсацій, але на згаданому сайті раптом з’являється невелика репліка (так десь жанрово її можна означити) під інтригуючим заголовком «Я из леса вышел и сразу зашел». Автор, очевидно, мав на увазі, що свого часу Микола Ковальчук очолював лісове господарство області. До речі, доволі успішно, тож іронія ніби й недоречна. Але вся репліка — суцільна іронія. Про якісь особливості програми, її плюси чи мінуси не йдеться (крім фінансування, звісно), основна думка — погляньте, з якими нерозумними пропозиціями виходить голова обласної ради!

То що ж сталося у королівстві кривих дзеркал (таке визначення досить точно характеризує інформаційний простір області)? Редактор сайта Novosti.kr.ua Андрій Лисенко належить до молодшого покоління журналістів, які з’являються в професії ніби нізвідки: спробував — може, щось вигорить. Інколи зникають, інколи затримуються, але найчастіше скочуються до піару — така потреба нинішнього часу: на жаль, для багатьох кон’юнктура понад усе… Андрій спочатку редагував цікавий та інформаційно насичений сайт kirovograd.proua.com, який свого часу вирізнявся і оперативністю, і намаганням нестандартно підібрати та подати інформацію. Сьогодні той сайт фактично помер, Novosti.kr.ua — суцільний дифірамб владі. Цей хід вона може вважати доволі успішним у справі зміцнення королівства кривих дзеркал…

Та, на жаль, кіровоградська реальність така, що часто зміст деяких публікацій не залежить навіть від
редакторів. Згаданий сайт, як відомо, контролює перший заступник голови обласної ради Олександр Шаталов. Цей молодий чоловік з’явився у Кіровограді разом із групою, яку торік привіз із собою тоді новопризначений голова облдержадміністрації Сергій Ларін. Працював у нього помічником. Коли ж після виборів у місцеві ради стало зрозуміло, що більшість здобула Партія регіонів, в апарат обласної ради ввели посаду першого заступника. Становище помічника керівника для цього юнака було природним, але першого заступника голови обл­ради?..

Представники опозиції порушували питання про доцільність введення нової посади, якої досі не було і без якої обходилися. Депутат Ігор Добрянський (БЮТ) навіть підрахував, що новоспечений керівник кош­туватиме обласному бюджетові майже мільйон гривень (зарплата з нарахуваннями за п’ять років плюс представницькі витрати). Чи така нагальна потреба в цьому для дотаційної області? Але більшість проголосувала «за», молоде обдарування займатиметься, мовляв, інвестиціями. Правда, в голови ОДА вже є спеціальний заступник, який займається інвестиціями і якого свого часу теж відрекомендовували як дуже грамотного фахівця у цій сфері. Кіровоградщина ж як пасла задніх за обсягами інвестицій, так і пасе.

Правда, за рік, що минув, місцеві ЗМІ створили молодому першому заступникові імідж вундеркінда і мало не чарівника, який одним помахом палички вирішує серйозні проблеми. З таким іміджем, звісно, до лиця бути й головою обласної ради. Тож Novosti.kr.ua з перервою у тиждень-другий і вистрелює знущальними публікаціями про нинішнього голову — то він нерозумно виступив на презентації програми «Центральний регіон-2015» у Кіровоградському районі, то номери на свою машину не такі почепив… Знову ж — в умовах нормального інформаційного простору, коли журналісти відстежують будь-які промахи влади, такі публікації були б, можливо, буденним явищем, у затишші ж королівства кривих дзеркал вони звучать як постріли… «Розстрілювати», власне, ні за що: Микола Ковальчук — відданий член Партії регіонів, очолював її обласну організацію ще в ті часи, коли вона була в опозиції, до того ж — досвідчений управлінець, добре знається на економіці й фінансах. Можна сказати, експерт у питаннях місцевого самоврядування. Водночас — не заплямований жодними брудними справами, скандалами, участю в непрозорих оборудках.

Тим часом найбільшого резонансу в місцевих ЗМІ набула перемога команди кіровоградців на «Майдан’si». Газети аж захлиналися від захвату, — адже молоду команду активно підтримав сам «губернатор»! До речі, назва посади — голова обл­держадміністрації — у наших ЗМІ фактично вийшла з ужитку, все — губернатор та губернатор. Сергій Ларін недавно й підтвердив, категоріями якої країни він мислить, запропонувавши програму підготовки молодих кадрів під назвою «Статский советник».

Отож, керівник органу державної влади публічно підтримав комерційний проект одного з телеканалів, фактично — залучив до участі в ньому міських голів: деякі чиновники ОДА займалися організацією зустрічей-проводів команди, виготовленням усілякої атрибутики. Щоразу під час виступів команди на центральній площі Кіровограда монтувався великий екран, і все заради того, щоб виграти мільйон для міста? Та на весь той антураж витрачено, мабуть, більше. Але ж яка чудова нагода попіаритися, показати свою єдність із народом, із молоддю!

Правда, прокольчик вийшов: на одному з тріумфальних фото, які обійшли місцеві ЗМІ, голова ОДА ніби у вишиванці, але неозброєним оком видно, що вишивка — просто штамповка на якійсь чи то футболці, чи косоворотці. Що ж, недодивилася начальник управління у справах преси та інформації Євгенія Шустер, яка, замість того, щоб турбуватися про рівень журналістики, займається організацією антуражу для таких заходів. І навіть не комплексує, що її роль із лідера регіональної журналістики зведено до банальної обслуги. Це ж, власне, роблять у краї з усією журналістикою…

А місцеві ЗМІ мало не репнуть від тріумфу, бо ж перемога! І для скептиків у них є відповідь — не витрачено жодної бюджетної копійки, все фінансував благодійний фонд «Розвиток Кіровоградщини». А фонд звідки брав гроші? Зрозуміло, звідки, — з місцевого бізнесу. Тут, до речі, теж принцип схожий: чим більше ти лояльний до влади, тим більше з тебе деруть. Хай би вже — для ветеранів та для сиріт, але для успіху комерційного проекту! Однак тут є ще один ключик: керівник благодійного фонду — перший заступник голови обласної ради.

Усе під контролем! Аж до такої міри, що коли один із небідних відомих в області людей вирішив заснувати громадсько-політичну газету, то влада, дізнавшись про це, заборонила йти на такий крок. Що за самодіяльність, мовляв, даватимеш гроші на що скажуть! Звісно, це відбулося негласно. Зовні — все дуже навіть пристойно — з усмішками, потисками рук, інколи — з квітами. У королівстві кривих дзеркал усе спокійно. Поки що.

Більше того: на останній апаратній нараді в ОДА соціолог Едуард Клюєнко повідомив, що останні опитування мешканців області показали височезний (більше 92%) рівень впізнаваності очільника регіону, а діяльність його підтримують понад 60% опитаних. Хоча вони, як і скрізь по країні, стурбовані і низьким рівнем зарплат, і високими цінами та тарифами, і рівнем безробіття та станом екологічної безпеки… Ось так! Адміністрація президента скоро їздитиме до нас вчитися, як рейтинг тримати!

Коли Віктор Ющенко після трагічних подій з участю колишнього нардепа Віктора Лозінського звільнив із посади тодішнього голову обл­держадміністрації Василя Моцного, матеріал у «ДТ» про це називався «Бий своїх, щоб чужі боялися». Тепер цей вислів набуває іншого, загрозливого, зловісного характеру.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №28, 20 липня-26 липня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво