У КИЄВІ ПРИЙМАТИМУТЬ КИТАЙСЬКУ РАДУ

Поділитися
22 травня до України з офіційним візитом прибуває голова Народної політичної консультативної ради Китаю (НПКРК) Лі Жуйхуань...

22 травня до України з офіційним візитом прибуває голова Народної політичної консультативної ради Китаю (НПКРК) Лі Жуйхуань. Хоча під час візиту й не передбачається підписання жодних документів та укладання доленосних контрактів, його можна назвати дуже важливим з низки причин. По-перше, тому що це перші відвідини України керівником досить впливового в китайському суспільстві органу, аналога якому в нас немає. По-друге, тому що голова НПКРК вважається четвертою постаттю в країні за політичною вагою після голови КНР, голови ВСНП (парламенту) і прем’єра Держради. І по-третє, тому що багато аналітиків, як на Заході, так і на Сході, розглядають Жуйхуаня як найімовірнішого кандидата на посаду глави парламенту наступного, 10-го скликання, новий склад якого почне виконувати свої обов’язки у березні 2003 року.

ЛІ ЖУЙХУАНЬ народився у вересні 1934 р. Трудову діяльність розпочав у віці 17 років робітником у 3-й будівельній компанії столиці, там вступив до Компартії (1959 року) і закінчив заочно Пекінський індустріальний будівельний інститут (1963 року). Подальша кар’єра Лі Жуйхуаня розвивалася в основному по партійній лінії: з 1965 по 1979 рік він — заступник секретаря, секретар парткому компанії будівельних матеріалів, заводу будматеріалів, управління будматеріалів, комітету з будівництва міста Пекіна. В роки «культурної революції» був репресований. У 1979—1981 рр. — секретар Всекитайського комітету молоді. З 1981 по 1992 рік працював у рідному місті Тяньцзіні, де пройшов шлях від віце-мера і заступника секретаря комітету КПК до мера і секретаря компартії Тяньцзіня. Там став членом політбюро ЦК КПК, а згодом і членом Постійного комітету політбюро ЦК. Голова НПКРК з 1993 року, 1998 року був переобраний на цю посаду вдруге. Лі Жуйхуань — автор низки історико-філософських праць, серед яких «Менше порожніх балачок і більше практичної роботи», «Роздуми про щоденну працю», «Неформальні розмови про урбанізацію».

Саме з особистістю Лі Жуйхуаня пов’язують активізацію зовнішніх зв’язків очолюваного ним органу. Він став першим керівником ради, який започаткував практику закордонних візитів — спочатку до держав Південної Азії, а згодом до Європи, Латинської Америки, АТР, Росії. На сьогодні рада встановила прямі зв’язки з парламентами і громадськими організаціями понад 75 країн світу, в тому числі України. 2000 року дві українські парламентські делегації (на чолі зі Степаном Гавришем та Ігорем Осташем) побували в Пекіні, де провели зустрічі в НПКРК. У червні 2001 року, на запрошення Верховної Ради, Київ відвідав заступник голови Ради Лі Гуйсянь.

Під час київської частини нинішнього візиту передбачаються зустрічі голови НПКРК з Президентом Леонідом Кучмою, керівництвом Верховної Ради України та уряду. Один з десяти членів офіційної делегації, заступник міністра закордонних справ КНР Лі Гучан, який уже вчетверте відвідає Україну, зустрінеться з керівництвом нашого зовнішньополітичного відомства. Загалом, Лі Жуйхуаня супроводжують понад 100 працівників центрального апарату НПКРК і регіональних рад, політичних діячів різного рівня, велика група журналістів. Бізнесменів у складі делегації немає, оскільки китайське керівництво не проголошувало економізацію своєї зовнішньої політики, а китайські підприємці укладають вигідні контракти і встановлюють довгострокові зв’язки і без політичної підтримки, керуючись виключно міркуваннями вигоди.

На прохання китайського гостя, до програми візиту включено відвідування Криму, де він пробуде з 24 по 26 травня. Лі Жуйхуань мотивував це тим, що з півостровом пов’язано чимало історичних подій, про які він багато чув і хотів би побачити цю «українську перлину» на власні очі. Мабуть, відвідини Криму китайськими керівниками можна по праву назвати усталеною традицією: на ПБК побували і голова Цзян Цзямінь, і голова парламенту Лі Пен, і міністр закордонних справ Тан Цзясюань. Цей пункт програми всі вони згадують з великою теплотою й задоволенням. До складу нинішньої делегації, на прохання української сторони, включено главу НПКС провінції Хайнань. Відносини між цією найпівденнішою острівною китайською провінцією — найбільшою вільною економічною зоною — та українською автономією останніми роками помітно активізувалися. У лютому нинішнього року під час візиту до КНР та відвідин острова головою Верховної Ради Іваном Плющем сторони підписали Угоду між урядами АРК і провінцією Хайнань про співробітництво в торгово-економічній, науково-технічній та культурній сферах. У Києві й Сімферополі сподіваються, що приїзд до Криму китайських колег і зустрічі з новим керівництвом парламенту автономії допоможуть зміцнити регіональні зв’язки.

Під час зустрічі Лі Жуйхуаня напередодні його від’їзду до Європи з послом України в КНР Михайлом Резником голова НПКРК висловив упевненість у тому, що рівень контактів між керівними органами двох країн сьогодні надзвичайно високий, а його візит додасть додаткового імпульсу розвиткові зв’язків між громадськими організаціями. Він має намір поділитися з українськими політиками інформацією про діяльність очолюваної ним структури, великою мірою завдяки якій Китаю вдається підтримувати стабільність і злагоду в 1,300-мільярдному суспільстві. Для України ця тема видається також дуже важливою, а досвід КНР в цьому питанні може зацікавити вітчизняних депутатів.

Україна стане третьою зупинкою в європейському турне Лі Жуйхуаня, в яке той вирушив 16 травня. Спочатку він відвідає Болгарію, потім Словенію. З України Лі Жуйхуань поїде до Великобританії. У Лондоні років 15 тому, ще будучи мером Тяньцзіня, Лі Жуйхуань вивчав питання будівництва інфраструктури міст, організації малого і середнього бізнесу.

Слід зазначити, що китайські керівники практично ніколи не роблять візит лише до однієї країни. Вони, як правило, вирушають у турне до кількох країн, особливо якщо це стосується інших континентів. Лідери КНР, валютні запаси якої сягають 217 мільярдів доларів, вважають за нерозумне витрачати десятки тисяч доларів на закордонні вояжі до окремо взятої держави.

Народна політична консультативна рада Китаю — організаційна форма масового суспільно-політичного руху — «Єдиний фронт», що об’єднує представників усіх 8 партій на чолі з Компартією, а також громадських організацій і суспільних груп (усього 34 одиниці). Ця структура, яка не є ні законодавчим, ні виконавчим органом влади, виконує консультативні та контрольні функції, такі, наприклад, як контроль за виконанням Конституції. Структура Ради складається з дев’яти профільних комітетів.

Термін повноважень Всекитайського комітету НПКРК збігається з терміном діяльності парламенту і дорівнює п’яти рокам. Усім сесіям ВСНП неодмінно передують засідання НПКРК, нинішнє скликання якої налічує 2196 чоловік. У різних провінціях і містах Китаю налічується 3300 організацій НПКРК різних рівнів, у складі яких працюють близько півмільйона осіб.

НПКРК була створена відразу після виникнення КНР і до 1954 року виконувала функції найвищого законодавчого органу держави. Показовий той факт, що в різні часи ВК НПКРК очолювали керівники найвищого рівня: першим головою Всекитайського комітету був обраний Мао Цзедун; після нього цю посаду обіймали Чжоу Енлай, Ден Сяопін, Ден Інчао, Лі Сяньянь.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі