The Economist: Як може виглядати розгляд у справі щодо імпічменту Трампа

Поділитися
The Economist: Як може виглядати розгляд у справі щодо імпічменту Трампа Палата представників продовжує опитувати американських чиновників у справі про імпічмент Трампа
Приводом до початку процедури імпічменту Трампа став вміст його телефонної розмови з українським президентом.

Один з Батьків-засновників США Александр Гамільтон попереджав у 1788 році, що імпічмент ризикує "розпалити пристрасті всього співтовариства" і підстьобує "вже існуючі фракції" до "ворожості, пристрастей, впливу та інтересів". Цей процес, писав він, несе "найбільшу небезпеку", що "реальні демонстрації невинності або провини" мало що дадуть перед грубими політичними розрахунками. Але конституція прокладає шлях навколо виру, наполягав Гамільтон: сенат Сполучених Штатів буде мати "виключне право судити всі імпічмент", спрямовані Палатою представників. Сенатори, "не помічені і не піддані впливу" пристрастей сьогоднішнього дня, "досить гідні", щоб зважити, слід усунути від посади чиновника, пише журнал The Economist.

22 жовтня головний американський дипломат в Україні Вільям Тейлор дав свідчення в Палаті представників. Він сказав, що президент Дональд Трамп пригрозив утримати 391 мільйон доларів у вигляді військової допомоги, якщо тільки президент України Володимир Зеленський не почне розслідування у відношенні сина Джо Байдена - одного з потенційних конкурентів Трампа на виборах наступного року. Це був самий ясний і самий докладний звіт на сьогоднішній день того, що Трамп спирався на іноземного лідера, щоб допомогти йому переобратися. Показання Тейлора роблять імпічмент у Палаті представників більш імовірним. Ще невідомо, чи відмовляться члени верхньої палати Конгресу від партії і чи будуть вони відповідати вимогам Гамільтона.

Хоча для притягнення до відповідальності у Палаті представників потрібно тільки більшість голосів, для засудження потрібна згода двох третин присутніх сенаторів - 67, якщо присутні 100 осіб. Принаймні 20 республіканців разом з усіма 47 демократами повинні були б визнати Трампа винним. Це здається малоймовірним.

Жоден американський президент ще не був відсторонений від посади. Твитнуть Поделиться

Судовий процес у Сенаті, тим не менш, може виявитися важким у важкий час. Сумнівні зовнішньополітичні дії Трампа - особливо його різке рішення вивести американські війська з північної Сирії - викликали осуд навіть у таких стійких прихильників, як сенатор Ліндсі Грем і Мітч Макконнелл, який є лідером більшості в Сенаті.

Деталі судових розглядів щодо "усунення з офісу" в теорії "абсолютно плавні", говорить Френк Боуман, автор книги "Високі злочини і проступки", але їх контури ясні. Правила Сенату, останній раз оновлені в 1986 році, вимагають, щоб орган викликав президента після того, як Палата представників засудила його. Сенатори не можуть ставити запитання безпосередньо. Але якщо у них є питання - у сенаторів було понад 150 під час суду над Клінтоном - вони можуть записати їх і передати їх головному судді, який зачитає їх вголос. Після обговорення за зачиненими дверима камери знову включаються для остаточного публічного голосування по кожній статті імпічменту.

У судового процесу щодо імпічменту є кілька атрибутів судового процесу: адвокати, докази, присяжні, вердикт. Але судові розгляди і судові рішення носять принципово політичний характер.

Звільнений чиновник не має права на апеляцію. Твитнуть Поделиться

І немає ніяких встановлених правил доказів, жодних вимог належної правової процедури і, звичайно, ніякого правила кляпу для присяжних - сенатори можуть вільно спілкуватися з пресою.

Майкл Герхардт, професор права в Університеті Північної Кароліни, який давав свідчення в ході імпічменту Клінтона, каже, що республіканці можуть змінити правила більшістю голосів.

У Макконнелла є час розглянути його варіанти, в той час як Палата представників під керівництвом спікера Ненсі Пелосі продовжує готуватися до імпічменту. Все більше американців вважають, що Конгрес має право притягти до відповідальності Трампа.

Но лишь немногие республиканцы изменили свое мнение. Твитнуть Поделиться

Замість цього все більше виборців, які вже не схвалюють Трампа, прийшли до цієї ідеї.

The Economist

Поки шанувальники Трампа залишаються лояльними, експерти розмірковують, що республіканці можуть перетворити судовий процес у "цирк", що транслює "кожну божевільну теорію змови", включаючи "необгрунтовані звинувачення на адресу Байдена і його сина". Погано, що 23 жовтня два десятки конгресменів-республіканців на чолі зі Стівом Скалісом взяли штурмом розгляд у Палаті представників. Але якщо популярність президента почне швидко знижуватися, Макконнелл може замість цього скоротити судовий процес, щоб обмежити збитки і підтримати сенаторів, яким належить переобрання в наступному році.

25 жовтня, один з найактивніших прихильників президента США Дональда Трампа,сенатор-республіканець Ліндсі Грем, вніс до Сенату резолюцію із засудженням імпічменту президента Дональда Трампа, який ініціювали в Палаті представників.

15 жовтня, стало відомо, що Колишній радник президента США особисто передав екс-радниці Трампа по Росії і Євразії Фіоні Хілл зателефонувати адвокатам Білого дому, щоб попередити їх про можливі спроби тиску на Україну в обмін на розслідування справи Джо Байдена.

За словами Хілл, Болтон дав їй вказівку поінформувати про події юрисконсультів в РНБ ще до телефонної розмови між президентами Трампом і Зеленським, який відбувся 25 липня. Як зазначається, мова йшла про те, що Джуліані тісно співпрацював з главою адміністрації Трампа Міком Малвани над "шахрайської операцією з правовими наслідками". Сам він наполягав на тому, що ніякого відношення до цього не має.

Згідно показань Хілл, Болтон був вкрай незадоволений діяльністю адвоката американського лідера.

Екс-помічник Трампа з національної безпеки, порівнював діяльність Джуліані на Україні з підготовкою угоди з продажу наркотиків і розпорядився, щоб Хілл повідомила про ситуацію юрисконсультів в РНБ. При цьому Болтон наполягав, що не має відношення до справ Джуліані.

Також Болтон назвав Джуліані "ручною гранатою", яка рано чи пізно вибухне. У липні у Болтона нібито сталася суперечка про Джуліані з постпредом США при Євросоюзі Гордоном Сондландом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі