Сусідство має бути відмінним

Поділитися
Глава місії України при Європейському Союзі Роман Шпек виступає за диференціацію Європейської політики сусідства (ЄПС) залежно від її кінцевої мети або суб’єктів...

Глава місії України при Європейському Союзі Роман Шпек виступає за диференціацію Європейської політики сусідства (ЄПС) залежно від її кінцевої мети або суб’єктів. «Ми наполягаємо на тому, що диференціація має бути й щодо кінцевої мети політики сусідства. Або має бути кілька політик сусідства. Приміром, одна європейська політика — для сусідів ЄС, які не є європейськими країнами, держав Ближнього Сходу і Північної Африки, та інша — для країн Європейського континенту», — цитує Романа Шпека агентство «Інтерфакс-Україна».

Коментуючи викладені Єврокомісією 4 грудня бачення і перспективи ЄПС, він сказав, що «не побачив там багато нового». «Сьогодні тільки зроблено анонс», — сказав Р.Шпек. Він зазначив, що Україна вивчить і зробить висновки з отриманих стратегічних планів щодо ЄПС і документів про відносини України та ЄС у рамках цієї політики. «Але якщо говорити про попередню оцінку, то ви, звичайно, знаєте, що Україна ніколи не була в захваті від Європейської політики сусідства», — додав глава місії.

За його словами, Україну не влаштовує відсутність перспективи. Роман Шпек підкреслив, що від самого початку ЄПС розглядалась як тимчасовий інструмент із тим, щоб прийти до диференціації підходів до різних держав. «Але на сьогодні, якщо врахувати досвід виконання Плану дій Україна — ЄС і дискусії, які ведуться в Брюсселі щодо нових підходів до політики добросусідства, то диференціації не видно. А політику добросусідства вже розглядають як альтернативу розширенню», — сказав він.

Роман Шпек вважає, що в політиці добросусідства для «східних сусідів» має бути чітко прописано, що ЄПС не є альтернативою членству в Євросоюзі. «Поки розширення ЄС не буде законодавчо зупинене, ми не зможемо розглядати й оцінювати як успішні будь-які спроби, що обмежують легітимний процес розширення ЄС», — сказав він. Глава місії додав, що Україна усвідомлює свою неготовність до членства в ЄС і неготовність Європи до цього, проте завдання полягає в тому, щоб «не загубити стратегічної мети». «Ніхто не має права позбавляти європейські країни перспективи членства», — підкреслив він.

На його думку, на якості поданої ЄК доповіді про перебіг виконання плану дій Україна — ЄС «однозначно негативно» відбилося те, що українська сторона не брала участі в підготовці цього документа.

Він повідомив, що Україна активно працює з Португалією і Словенією, які по черзі головуватимуть у ЄС 2007 року, з тим щоб надалі було враховано пропозиції щодо нової Угоди про партнерство і співробітництво (УПС) з Євросоюзом. Р.Шпек також вважає за доцільне почати обговорення УПС до вступу України в СОТ, оскільки обидва процеси можуть розтягтися на тривалий час.

Позитивним зрушенням у політиці ЄС Р.Шпек вважає пропозицію Єврокомісії про поглиблення регіонального співробітництва зі східними учасниками політики добросусідства на базі Організації чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС). «Будемо також працювати над тим, щоб, крім ОЧЕС, Єврокомісія приділяла більше уваги співробітництву з ГУАМ. Зокрема, у сфері боротьби з наркотрафіком і нелегальною міграцією, а також енергетики і транспорту», — сказав глава місії.

Кажучи про фінансову готовність України до набрання чинності угодою з ЄС про реадмісію, Р.Шпек повідомив, що кошти для цього буде закладено в держбюджеті, а європейська сторона надасть також технічну й фінансову допомогу. За його словами, на 2007 рік на реадмісію вже виділено 30 млн. євро.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі