Система антикорупційних судів України могла б включати в себе вісім судових палат – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Система антикорупційних судів України могла б включати в себе вісім судових палат – експерт Створення декількох судових палат дозволить забезпечити ефективну роботу антикорупційних суддів © Андрій Товстиженко, DT.UA
Однією з головних проблем створення ВАС на сьогодні є неадекватно високе навантаження на антикорупційних суддів.

Створення в Україні Вищого антикорупційного суду (ВАС), передбачене законом "Про судоустрій і статус суддів", що набрав чинності 30 вересня, найбільш ефективно можна реалізувати через створення розгалуженої системи антикорупційних судів,яка включає в себе сам ВАС, вісім судових палат та Верховний суд.

Про це у своїй статті для DT.UA пише доктор юридичних наук, професор Микола Хавронюк. За його словами, сьогодні необхідний для запуску ВАС законопроект все ще відсутній, а перспектива його запуску відсувається на 2018 рік. При цьому, в суспільстві триває полеміка між прихильниками і супротивниками самої ідеї його створення.

Як зазначає автор, однією з головних проблем практичної реалізації ідеї створення ВАС буде величезне навантаження на його суддів, що може звести ефект від створення антикорупційного суду до нулю.

За словами експерта, для ефективної боротьби з корупцією НАБУ і САП повинні бути в змозі щорічно розслідувати та спрямовувати до суду не менш ніж 2-3 тисячі проваджень про корупційні злочини, що сильно перевершує потенційні можливості суддів ВАС.

"Кожен із суддів (як головуючий) зможе розглядати - з урахуванням категорії проваджень, специфіки підсудних та інших обставин - у середньому по 40 проваджень на рік. Ця цифра з'явилася в результаті проведеного нами 29–30 листопада 2016 р. опитування переважно серед суддів, прокурорів, науковців-юристів, у якому взяли участь, зокрема, й кілька суддів Верховного суду, а загалом - 125 осіб. Лише 13 з них упевнені, що суддя протягом року може розглянути 100 і більше таких проваджень, а 53 зазначили, що їх кількість не перевищить 10. З огляду на все зазначене, для розгляду у ВАС згаданих 2–3 тис. проваджень потрібно мати не менше 100 суддів і 300 осіб персоналу", – зазначив Хавронюк.

Крім цього, якщо хоча б по чверті виробництв будуть подані апеляційні скарги на вироки суду першої інстанції (а їх може бути набагато більше), то непосильне навантаження також ляже на Верховний суд, який повинен буде в апеляційному порядку розглядати 400-800 проваджень на рік.

З точки зору фахівця, подолати подібні проблеми можна за допомогою створення системи антикорупційних судів, включає в себе ВАС, вісім судових палат у регіонах та Верховний суд.

Так вісім судових палат при трьох апеляційних судах, розміщені в містах територіальних управлінь НАБУ, а також у Києві, могли б стати судами першої інстанції. Як зазначає автор, сьогодні управління НАБУ діють у Львові, Одесі та Харкові, а в подальшому – повинні будуть виникнути ще в чотирьох містах.

"Варто залишити підсудними цим судам лише провадження щодо тяжких та особливо тяжких корупційних злочинів високопосадовців, а також пов'язані з ними провадження (щодо юридичних осіб, щодо визнання незаконними нормативно-правових актів і рішень, виданих (ухвалених) з корупційною метою, тощо). За таких умов у кожному із цих судів могло б працювати приблизно по 14–15 суддів", – підкреслює автор.

Власне Вищий антикорупційний суд, як суд апеляційної інстанції, з передачею частини повноважень слідчих суддів, міг би нараховувати 50-60 суддів.

Нарешті, Верховний суд, представлений "спеціалізованою судовою палатою з розгляду корупційних справ Касаційного кримінального суду Верховного суду"), який діє як суд касаційної інстанції, міг би залучити до даної роботи 14-15 суддів.

Як зазначає Хавронюк, нестворення антикорупційних судів у всіх обласних центрах дозволить уникнути впливу на них регіональних еліт, а також спростити контроль за діяльністю системи ВАС. В той же час створення семи-восьми судових палат дозволить вирішити проблему неадекватно високого навантаження на антикорупційних суддів.

Раніше президент Венеціанської комісії Джованні Букіккіо заявив, що створення спеціалізованого антикорупційного суду є необхідною умовою подолання корупції та відновлення довіри до судової системи в Україні.

Нагадаємо, що 2 червня Верховна Рада внесла зміни до Конституції (в частині правосуддя). Також Рада прийняла новий закон "Про судоустрій і статус суддів". Зміни до Конституції (в частині правосуддя) набрали чинності 30 вересня.

Детальніше про проблеми запуску ВАС і способи їх подолання читайте в статті Миколи Хавронюка "Як би нам створити ВАС?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі