Що для України означає заміна Тіллерсона на Помпео? - Atlantic Council

Поділитися
Що для України означає заміна Тіллерсона на Помпео? - Atlantic Council Помпео благодаря опыту в ЦРУ лучше знает об угрозах со стороны России, чем кто-либо в Госдепартаменте. © Gage Skidmore / Wikipedia.org
Експерти спробували спрогнозувати, як зміниться американська політика щодо Києва і Москви після заміни Держсекретаря.

13 березня Держсекретар США Рекс Тіллерсон був відправлений у відставку. Президент Дональд Трамп збирається замінити його колишнім директором ЦРУ Майком Помпео.

Експерти Atlantic Council спробували проаналізувати, що ця зміна буде означати для України. Зокрема, що Помпео думає про Володимира Путіна і його агресивну політику, як зміна Держсекретаря вплине на політику США щодо України і Росії і чи буде він підтримувати зусилля спецпредставника Курта Волкера зі встановлення миру на українському сході.

На думку старшого наукового співробітника Atlantic Council Андерса Аслунда, попри те, що у Тіллерсона і Трампа було багато розбіжностей у поглядах, Росії це не стосувалося. У них були схожі підходи до Москви. Тож Трамп включив Тіллерсона у свою формальну зустріч з Путіним під час саміту G20 в Гамбурзі в 2017 році.

Перш ніж приєднатися до адміністрації Трампа, Майк Помпео демонстрував значно жорсткіший підхід до Росії, ніж Тіллерсон. Однак, він також збудував хороші відносини з американським президентом і проявив лояльність до нього. Тому, на думку експерта, не варто чекати значних змін у політиці США щодо України і Росії.

У свою чергу, колишній помічник міністра оборони США і директор Центру Байдена Майкл Карпентер зуважив, що нетривала робота Тіллерсона в Держдепартаменті була хрестоматійним прикладом провального лідерства. Однак, його зовнішньополітичні інстинкти були більш традиційними, що стало причиною розсинхронізації з президентом Трампом в ключових питаннях, таки як Росія, Іран чи КНДР.

На думку Карпентера, його відставка може бути сигналом наближення ще більшого хаосу. Тому що Помпепо може продемонструвати сліпу прихильність і мстивість. Його відносини з ключовими кадрами Тіллерсона не визначені, а відносини з міністром оборони Джеймсом Меттісом можуть виявитися холоднішими. Тому, Карпентер радить готуватися до ще більш нефункціональної, непередбачуваної, роз'єднаної і небезпечної зовнішньої політики.

Науковий співробітник-нерезидент Atlantic Council Аріель Коен вказує на те, що ставлення Помпео до Росії значно жорсткіше, ніж у Тіллерсона. Крім того, він краще знає, які приховані шпигунські загрози надходять з Москви. Кібератаки, кампанії в соцмережах, "м'яка сила", випадки прямої агресії, такі як отруєння у Великій Британії, - з усим цим Помпео працював у ЦРУ.

Тому, на думку Коена, Помпео продемонструє значно жорсткішу позицію щодо Кремля, ніж його попередник, який лише на словах критикував російський уряд.

Науковий співробітник Atlantic Council і Школи дипломатії Університету Джорджтауна Джеффрі Гедмін помітив знаки, на основі яких можна прогнозувати політику Помпео і те, як він буде працювати з союзниками в Європі.

Приміром, в питанні України для американських "яструбів" зрозуміло, що тримати жорстку лінію у відносинах з Володимиром Путіним не вийде без Німеччини. А з Берліном відносини дуже хиткі. Серед політичного спектру поширена недовіра до президента Трампа. Крім того, існує внутрішня німецька політика. Канцлер Ангела Меркель має справу з власними викликами. Приміром, досі тривають напружені дебати про мільйон біженців, яких Німеччина прийняла з 2015 року. А німецькі промислові кола бояться, що Вашингтон скоро почне тиснути на ЄС через Іран.

Гедмін радить стежити за тим, як Помпео і адміністрація вчинять з Іраном цього року, щоб зрозуміти, що буде з санкціями проти Росії наступного.

Колишній посол США в Україні і директор Єврозійського центру Джон Хербст зауважує, що чутки про можливу відставку Тіллерсона поширювалися місяцями. Але не зрозуміло, чому Трамп вирішив звільнити його саме зараз. Помпео здобув репутацію сумлінного гравця у сфері національної безпеки. Тому його нове призначення по суті не буде підривним.

Погляди Помпео на багато проблем схожі з тими, яких дотримується Тіллерсон. Приміром, вони обоє висловлювали підтримку Україні у її боротьбі проти російської агресивної війни і проти провокативної політики Кремля. Тому, на думку Хербста, зміни в Держдепартаменті не віщують змін у політиці. Однак, це говорить про потребу президента США влаштовувати політичні драми.

Старший науковий співробітник Atlantic Council Адріан Каратницький підкреслює, що Помпео збудував хороші робочі відносини зі службами національної безпеки України. На відміну від всіх інших в Держдепартаменті, він розуміє, що робота в Україні стосується підтримки стабільності і готовності до російської агресії і потенційної дестабілізації. Він знайомий і має хороші відносини з президентом Петром Порошенком, міністром закордонних справ Павлом Клімкіним і директором СБУ Василем Грицаком.

На думку Каратницького, Помпео буде підтримувати санкції і посилення зусиль для зміцнення української безпеки, а водночас дотримуватиметься прагматичного підходу до реформ. Він навряд чи буде дозволяти собі озвучувати нісенітниці на зразок коментаря Тіллерсона про те, що Україні "немає сенсу боротися за своє тіло в Донбасі, якщо вона віддасть душу корупції". Помпео знає, що виживання України має першочергове значення. А війна з корупцією повинна досягти своєї мети без дестабілізації країни протестами і цинізмом.

Науковий співробітник Інституту Брукінгса Аліна Полякова вказує на те, що Помпео має тверезі погляди на Росію і постійно критикує російську агресію. Він, схоже, користується довірою президента Трампа, якої не було у Тіллерсона. Тому вірогідно, що новий Держсекретар буде адвокатом більш рішучої політики стримування Росії. І це хороші новини для України.

Почесний співробітник Atlantic Council і колишній заступник Генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу підкреслив, що Помпео зайняв реалістичну позицію у публічних коментарях щодо Росії, визнаючи російське втручання у вибори в 2016 році і агресію проти України. Тому Вершбоу чекає продовження нинішньої політики адміністрації, націленої на завершення війни в Донбасі за допомогою дипломатії і тиску на Москву у вигляді санкцій, а також передачі оборонної зброї Україні. Щоб привернути увагу Путіна, Помпео може більш прямо взаємодіяти з російськими чиновникиами, щоб підтримати зусилля спецпредставника Курта Волкера.

Читайте також: Новий Держсекретар США Помпео побував в Україні 8 березня

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп звільнив Тіллерсона з посади держсекретаря США. За даними Washington Post, минулої п'ятниці Трамп попросив Тіллерсона піти у відставку, і дипломату довелося перервати своє африканське відрядження цього понеділка, щоб повернутися до Вашингтона.

Чутки про можливу відставку держсекретаря поширювалися з липня. Але тоді Білий Дім усе заперечував. Замість Тіллерсона Трамп висунув на посаду держсекретаря кандидатуру екс-голови ЦРУ Майка Помпео.

Про те, хто такий Майк Помпео і що він говорив про Україну, читайте у статті DT.UA.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі