Росія планує остаточно вирішити газове питання на нормандському саміті – експерти

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Росія планує остаточно вирішити газове питання на нормандському саміті – експерти Питання з "Північним потоком-2" Путін спробує остаточно "закрити" саме на нормандському саміті
Путін бачить сприятливий момент для подальшого "упокорення" України і так званої "шредеризації" Європи, оскільки у Києві змінилася влада, і готовий докласти всіх зусиль, щоб демаргіналізувати Росію хоча б в очах європейців. Німеччина і Франція готові їй в цьому допомогти – в ім'я спільних бізнес-інтересів.

Росія активно просуває тему "Північного потоку-2" в рамках майбутнього саміту в нормандському форматі, щоб розгорнути на повну потужність свою програму "упокорення" воюючої шостий рік України, так і "шредеризувати" Європу, налагодивши з її лідерами такі відносини, при яких не буде йти мови як мінімум про нові санкції, а у вдалому для Кремля випадку – скасують і діючі. Про це у своїй статті для DT.UA пишуть експерти Центру глобалістики "Стратегія XXI".

На їхню думку, Росія намагається утвердитися у Європі, розколоти євроатлантичну єдність, а як інструмент розколу використовує "Північний потік-2". Найсумніше в цьому те, що Франція, Австрія і Німеччина схиляються на бік Москви – якщо вже фактично не схилилися.

"У принципі, в Москві спільні проекти з найбільшими європейськими енергетичними компаніями ще з радянських часів розглядають як інструмент впливу на європейських політиків. Мета – зняти вже введені санкції, або ж, як мінімум, – запобігти новим", – пишуть автори.

Схоже, вони відзначають, що поки що Москва майже домоглася своїх цілей – вона на півдорозі до того, щоб з учасника конфлікту в Донбасі стати "країною-посередником", а про руйнівні санкції, на кшталт відключення РФ від міжнародної платіжної системи SWIFT, вже ніхто й не згадує. Фактично, додають експерти, "ПП-2" став великомасштабної хабарем великому європейському бізнесу – зацікавивши його прибутками, Росії вдалося змусити багатьох політиків у Європі змінити свою риторику.

Путін не піднімав "газове питання" до тих пір, поки в Києві не змінилася влада. Лобі Зеленського допомогло російському президенту проштовхнути "формулу Штайнмайера", так званий "алгоритм Путіна". Швидше за все, Росія розраховує проштовхнути рішення питань з газом на нормандському саміті, пишуть автори, оскільки на шляху "Північного потоку-2" виникла несподівана перешкода – непримиренна позиція "Нафтогазу".

""Нафтогаз" сформував протягом останніх років не просто потенціал опірності "Газпрому", а й завдав йому відчутних ударів у Стокгольмському арбітражі й продовжує наступальну стратегію. На відміну від політиків попередньої президентської команди, чиєю стратегією була глуха безініціативна оборона, і нинішньої команди "колгоспу слуг" з капітулянтською нестратегією, корпоративна активність "Нафтогазу" мала системний і наступальний характер і виявилась ефективною", – вказують експерти.

Тепер РФ, резюмують автори, буде всіма силами намагатися нав'язати "Північний потік-2" на саміті. При цьому, як ні сумно, Україні не слід розраховувати на допомогу Німеччини і Франції – тут Берлін і Париж виступають союзниками Москви, оскільки усі троє міцно пов'язані спільними бізнес-інтересами.

13 листопада Бундестаг підтримав закріплення газової директиви Євросоюзу в німецькому законодавстві з поправками, які дозволяють вивести частину російського газопроводу "Північний потік-2" з-під дії правил Третього енергопакету ЄС. У відповідь польська державна нафтогазова компанія PGNiG пригрозила Німеччині судом, якщо Берлін не імплементує газову директиву ЄС в повному обсязі.

30 жовтня Данія дозволила будівництво "Північного потоку-2". Газопровід пройде на Південний Схід від острова Борнхольм. Данія була останньою європейською державою, яка блокувала будівництво газопроводу в своїх територіальних водах.

15 квітня Рада Європейського Союзу затвердила європейську газову директиву з урахуванням внесених поправок, яку в перспективі буде поширено на "Північний потік-2". Директива поширює правила газового ринку ЄС на трубопроводи, прокладені з країн, що не входять до Співдружності. Так, частини трубопроводів, що йдуть з третіх країн, прокладені по території Євросоюзу (зокрема внутрішніх водах), повинні відповідати вимогам, які застосовуються до внутрішніх трубопроводів.

Це означає, що компанія-оператор "Північного потоку-2" має бути незалежною від "Газпрому", а 50% його пропускної потужності повинні резервуватися для альтернативних постачальників. Винятки можливі, але тільки зі схвалення Єврокомісії.

Морський газопровід "Північний потік-2" потужністю 55 млрд куб. м на рік має бути прокладено від компресорної станції "Слов'янська" у Кінгісепському районі Ленінградської області до балтійського узбережжя Німеччини. Засновником і власником контрольного пакета акцій акціонерного товариства "Північний потік-2" є російський газовий монополіст "Газпром".

Детальніше про відносини між РФ, Німеччиною і Францією, "Північний поток-2" та його зв'язок із нормандським форматом читайте в матеріалі експертів Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайла Гончара, Оксани Іщук, Віталія Мартинюка та Ігоря Стукаленка "Нормандська перегазовка по-кремлівськи" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі