Ремонт Провалу

Поділитися
Під завісу політичного сезону кримські депутати дружно продемонстрували стурбованим провальним курортним сезоном виборцям, що своя сорочка ближча до тіла.

Під завісу політичного сезону кримські депутати дружно продемонстрували стурбованим провальним курортним сезоном виборцям, що своя сорочка ближча до тіла.

На останньому пленарному засіданні жодним словом не згадали про народні бунти, пов’язані із встановленням парканів на пляжних зонах всього Південного узбережжя. А скандальне стягування плати за прохід повз шлагбаум адміністрації парків до Лівадійського палацу удостоїлося протокольного доручення Радміну та обіцянки розглянути питання про повсюдне нахабство в стилі Остапа Бендера... на вересневій сесії ВР. Тобто після завершення курортного сезону. Хоча всім зрозуміло — без участі Києва (адміністрація парків — у відомстві Мінприроди України) ганебної перешкоди на шляху туристів до пам’ятки національного значення не прибрати. І, за великим рахунком, щоб вирішити проблему раз і назавжди, парк потрібно приєднати до Лівадійського палацу-музею, щоб господар території був один. Але замість цього до Києва пішло інше прохання: у ВР України направлено законопроект, що пропонує внести зміни до Закону «Про порядок перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України». Кримські депутати хочуть, щоб із ними погоджували проведення на території АРК військових навчань з участю іноземців, оскільки проведення таких маневрів неоднозначно сприймається в суспільстві, призводить до загострення протистояння між політичними силами і численних акцій протесту. Забули додати: які ми самі (політичні сили) з радістю й організовуємо, аж ніяк не зважаючи на курортні сезони, мир і злагоду в кримському домі.

Другий документ, який пішов у Київ, викликаний бажанням подовжити на рік строк повноважень теперішньої ВР автономії. Це — направлене в Конститу­ційний суд подання про відповідність Основному закону пункту 1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про затвердження зміни до статті 22 Конс­титуції АРК щодо строку пов­новажень Верховної Ради АРК». Закон закріпив у Конс­титуції Криму подовження строку повноважень депутатів автономії з чотирьох до п’яти років. Проте відповідно до цього пункту «п’ятирічка» поширюватиметься тільки на наступний склад ВР автономії. А саме: цей закон набирає чинності з дня його опублікування, а починає працювати з дня призначення чергових виборів до Верховної Ради АРК, які будуть проведені в 2010 році, і його дія не поширюється на депутатів нинішнього, п’ятого, скликання.

Показово, що закон було ухвалено 19 березня ц.р. переважною більшістю українських парламентаріїв — кнопку «за» натиснули 370 нардепів, включно з фракцією Партії регіонів на чолі з лідером, «проти» — нуль.

Чому ж тепер кримські регіонали раптом вирішили заявити про перевищення ВР України своїх повноважень? Формальна зачіпка: тільки ВР АРК має право призначати дату виборів представницького органу автономії, а в «Прикінцевих положеннях» зазначено — «які будуть проведені в 2010 році»... Крім того, Законом «Про вибори депутатів ВР АРК, місцевих рад і сільських, селищних, міських голів» передбачено, що кримські депутати обираються строком на п’ять років починаючи з чергових виборів у 2006 році за умови набрання чинності законом про затвердження відповідних змін у Конституції АРК. І в Законі «Про статус депутата ВР АРК» встановлено, що депутат обирається строком на п’ять років, але ця норма, знову ж таки, вводиться в дію з моменту набрання чинності відповідними змінами у кримській Конституції.

Таким чином, вважають кримські депутати, такий момент нас­тав із 9 квітня 2009 року, коли набрав чинності закон, який затвердив зміни в Конституції АРК стосовно строку їхніх повноважень.

«Хочу, щоб кримчани зрозуміли нас правильно, — сказав на засіданні комісії член президії Григорій Іоффе, котрий представлятиме ВР у КС. — Не за депутатські крісла ми тримаємося. Порушується закон. Конституція не дозволяє нардепам ставити умови, погоджуючись чи не погоджуючись із рішенням Верхов­ної Ради Криму. А тут вони явно перевищують свої повноваження, що шкодить Криму і кримчанам. Якщо не зважати на це, можемо створити небезпечний прецедент. Завтра Київ висуне іншу умову — а ну ж бо, панове кримські депутати, приїжджайте в столицю і станцюйте нам тут гопака у палаці «Україна».

Питання про те, навіщо депутатам подовжувати строк повноважень, — наївне. Так само, як і публічні пояснення в стилі «не за крісла тримаємося». Цей випадок особливий — це життєво необхідно нинішньому керівництву автономії. У політичному і матеріальному плані, звісно. Тому що для Партії регіонів, членами якої є перші особи АРК, в умовах стрімкого падіння довіри виборців, це мало не єдиний шанс зберегти владу, для закріплення в якій усі внутрішні ресурси вже вичерпуються. Рахунок пішов на одиниці і доходить до прямого ігнорування закону і до абсурду: регіонал О.Бартенєв, обраний мером Феодосії, просить, як йому велить закон, про складання депутатських повноважень, проте голосів за це не набирається! Тому що такі самі заяви подають іще кілька депутатів, і якщо на їхнє місце прийдуть наступні у списках, спікер втратить одного вірного бійця, а «Союз», точніше Л.Миримський, отримає двох. Так вийшло — яйця розкладали в різні партійні кошики.

Скандальний розкол у середовищі місцевих регіоналів зник із публічної площини, однак призначення нового куратора від ПРУ — «залізного» Василя Джарти — розбитого на друзки горщика склеїти не змогло. І швидкої зміни керманичів автономії (умовної групи Гриценко—Мельник—Лукашев) прагнуть не лише політичні опоненти і бізнес-конкуренти, а й багато товаришів по партії на чолі з лідером кримських регіоналів Василем Кисельовим. «Я голосував за цей закон і буду його відстоювати. Але звертатися у Конституційний суд — це право ВР Криму. Я навіть радий, що вони направляють це подання, — сказав «ДТ» В.Ки­сельов. — Нехай Конститу­ційний суд винесе вердикт і поставить крапку в цьому питанні. Гадаю, вони докладуть максимум зусиль, щоб отримати рішення на свою користь. Знаєте, до біса хочеться покермувати й «подерибанити». Однак, гадаю, нічого в них не вийде. Тому що ВР України жодним чином не перевищила своїх повноважень».

Приклад київського мера, який отримав завдяки недавньому рішенню КС підтвердження своїх повноважень до 2012 року, дуже надихає кримських депутатів. Проте запасний варіант із «ремонту Провалу», схоже, відпрацьовується. Тижневик «Первая крымская» опублікував інформацію свого джерела в апараті ВР Криму про те, що Анатолій Гриценко формує іменний блок для участі у кримських виборах. До цього його нібито спонукали дані соцопитування, відповідно до яких особистий індекс упізнаваності спікера у населення півострова сягає 80%. Ну, упізнаваність і довіра — дві великі різниці, однак вагомість цифри, порівняно з рейтингом ПРУ, що скотився до 20 з маленьким хвостиком, могла справити враження на Анатолія Павловича. Але, мабуть, собака закопаний в іншому місці. Якщо А.Гриценко піде за списком Партії регіонів, то формувати його з близькими друзями (Мельником і Лукашевим, яких В.Кисельов обіцяв усунути від впливу на партію та ситуацію в Криму, як гангрену), йому не дозволять. І, як годиться, список затверджуватимуть не в Сімферо­полі. Анатолій Гриценко категорично заперечує створення іменного блоку: «Я є членом Партії регіонів, і тому, коли формуватиметься список кандидатів у депутати Верховної Ради Криму, я йтиму від Партії регіонів». Журналісти «1К» наполягають: переговори тривають, а від їх успіху й залежатиме остаточне рішення. Втім, щоб повірити у версію журналістів, варто проїхатися Сімферополем і побачити новенькі білборди із зображеннями у стилі «батька народів». Анатолій Гриценко в оточенні щасливо усміхнених дітей у національних костюмах. І він запевняє — вибори тут ні до чого, рекламні щити встановлено до Дня захисту дітей. І встановлено їх не на партійні гроші, а замовлено спікером самостійно. Це вже, мабуть, тягне на новину.

З іншого боку, похід у самостійне плавання і конкуренція з рідною партією потребують не лише ресурсу, що його, гадаю, друзі забезпечать, а й сміливості. Хоча дехто й додає — самовідданості: мовляв, таким чином він зробить ПРУ великий подарунок, оскільки зниження рейтингу партії в Криму нерозривно пов’язане з плодами і стилем діяльності влади автономії.

Хоча все це може виявитися вторинним, каже народний депутат Віктор Шемчук. Він вважає, що визначальним для виборів у Криму може стати не те, коли вони проходитимуть, а яку виборчу систему буде визначено законом. «Якщо для виборів депутатів усіх органів місцевого самоврядування запровадять мажоритарну систему, то буде дуже дивно, якщо для виборів ВР Криму збережеться пропорційна. Хоч як би кримські політики хотіли вивищити себе у власних очах, але ВР Криму має формуватися за тим самим принципом, що й органи місцевого самоврядування», — вважає В.Шемчук. — Якщо ж ВР України прийме інше рішення, то й розклад буде інший».

Зрозуміло, що на шостому поверсі кримської Ради всі ці речі теж прораховують. Тому правильно Анатолій Павлович вирішив відзначити День захисту дітей встановленням особистих білбордів. Більше того, якщо іменний блок буде створено, то він стане вже третім за ліком на виборах, про дату й систему яких ще нічого остаточно невідомо. Щодуху вже працюють російські іміджмейкери блоку Грача—Волги, про свій намір знову вести перевірених соратників під особистим брендом заявив севастопольський градоначальник Сергій Куніцин. Окрім того, не виключає свого походу у ВР Криму Наталя Вітренко. І все це — поки що без оглядки і прив’язки до президентських виборів! Автономія, однак.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі