Рада ухвалила новий Виборчий кодекс із прохідним бар'єром у 5%

Поділитися
Рада ухвалила новий Виборчий кодекс із прохідним бар'єром у 5%
Відповідні зміни застосують уже на наступних місцевих виборах.

Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому новий Виборчий кодекс України, який передбачає впровадження пропорційної виборчої системи з відкритими списками партій при виборах народних депутатів України з прохідним бар'єром на рівні 5%. За відповідне рішення проголосували 230 депутатів.

При цьому "відкриті" списки кандидатів вимагають запровадження регіональних виборчих округів та збереження стимулів до підтримки загальноукраїнського характеру політичних партій, недопущення їх регіоналізації, аби не допустити поглиблення міжрегіональних конфліктів та дестабілізації ситуації у державі.

Аналогічну виборчу систему потрібно застосовувати також на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад, а також міських рад тих міст, у яких кількість виборців перевищує 90 тис. осіб; до таких міст належать усі обласні центри, а також декілька інших міст обласного значення.

На виборах міських голів таких міст пропонується застосувати виборчу систему абсолютної більшості. Вибори депутатів сільської, селищної ради, міської ради (міста з кількістю виборців до 90 тис. осіб), районної в місті ради ухвалено проводити за системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах.

Водночас зазначимо, що до другого читання законопроекту депутати підготували 4567 поправок, однак під час кількох тижнів розгляду депутати не підтримали жодну із них. В тому числі і через низьку явку парламентаріїв.

Представник профільного комітету Олександр Черненко, який координував роботу над проектом кодексу, зазначив, що до документу таки потрібно внести низку правок. Зокрема він повідомив, що під час консультацій фракції парламенту домовилися, що в Кодексі буде збережений прохідний бар'єр до парламенту на рівні 5%, дозволено можливість змінити місце голосування онлай та низку інших поправок. Після багатьох спроб Андрій Парубій таки зміг консолідувати депутатів на підтримку поправок.

Під час презентації проекту кодексу Черненко повідомив, що в Україні буде 27 виборчих округів, які в основному збігаються з областями України, кримський округ приєднають до херсонського, Київ буде розділений на два округи і окремі буде в місті Дніпро.

Нова система виборів передбачає, що з'їзд партії утверджує загальнонаціональний список. І цей список буде ділитися на 27 або менше (але не менше 2/3 регіонів) регіональних списків. І в кожному такому регіональному списку повинно бути не менше п'яти кандидатів. У партії буде єдиний список і регіональні. Черговість кандидатів визначатиме з'їзд.

Виборцю доведеться пам'ятати номер партії, визначений жеребкуванням, за яку хоче проголосувати. У відповідні віконця він вписує номер партії. Нижче в бюлетені виборець (за бажанням, не обов'язково) вказує номер кандидата, але виключно від тієї партії, за яку голосує. Якщо виборець нікого з кандидатів не вкаже, це буде означати, що виборець погоджується з тим порядком кандидатів в його регіоні, який склала партія.

Згідно з поясненням Черненка, загальну кількість голосів, яку набрали всі партії, що пройшли прохідний бар'єр, ділитимуть на кількість мандатів і таким чином визначається "ціна" одного мандата. Щоб встановити, скільки мандатів партія набрала в кожному регіоні, кількість голосів, відданих за партію в даному регіоні, ділять на "ціну" мандата.

Черненко змоделював ситуацію, коли ціна мандата становить 25 тисяч голосів. "Якщо у Львівській області партія "Позов" набрала 100 тисяч голосів. Ділимо їх на 25 тисяч. Це означає, що у Львівській області партія взяла чотири мандати. І так по кожній партії визначається, скільки взяла партія. І визначається, хто ці мандати отримає", - сказав він.

Як зазначив нардеп, ці мандати дістануться не тим, хто перший, другий, третій в регіональному списку партії, а тим кандидатам, хто в цьому списку набрав найбільшу кількість голосів. При цьому він підкреслив, що тут роль будуть грати не абсолютні цифри кількості голосів, а процентний еквівалент.

Нагадаємо, 7 листопада 2017 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №3112-1 "Проект Виборчого кодексу України". Зазначимо, що реформа виборчого законодавства була одним із пунктів коаліційної угоди, підписаної фракціями БПП, "Народного фронту", "Самопомочі", "Радикальної партії" та "Батьківщини" у листопаді 2014 року.

Докладніше про перспективи змін виборчого законодавства в Україні читайте в матеріалі Марини Ставнійчук "Виборчий кодекс. Знову глухий кут".

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі