Рада схвалила в першому читанні Виборчий кодекс з виборами за відкритими списками

Поділитися
Рада схвалила в першому читанні Виборчий кодекс з виборами за відкритими списками Рада зробила перший крок до відкритих списків © Верховна Рада
Проект передбачає відкриті списки на виборах до Ради, а також до обласних рад і міськрад великих міст.

Верховна Рада прийняла за основу проект Виборчого кодексу групи народних депутатів, у т.ч. спікера парламенту Андрій Парубія. Проект №3112-1 у першому читанні підтримали 226 депутатів.

Проект Виборчого кодексу, внесений до Верховної Ради 2 жовтня 2015 року, передбачає пропорційну виборчу систему з відкритими списками при виборах народних депутатів України.

Співавтор законопроекту народний депутат з фракції "Блок Петра Порошенка" Олександр Черненко, представляючи документ, повідомив про те, що Виборчий кодекс об'єднує закон про вибори народних депутатів, місцеві вибори, президентські вибори, ЦВК, єдиний державний реєстр виборців.

"На парламентських виборах ми пропонуємо систему регіональних відкритих списків. Україна ділиться на 27 виборчих регіонів, в кожному з регіонів партії висувають свої списки, виборці голосують за одну з цих партій. І за бажанням голосують за когось з кандидатів, кого партія висунула саме в цьому регіоні, таким чином рейтингуючи цих кандидатів. На проходження кандидата впливає виключно виборець. Також пропонується 4% виборчий бар'єр", – зазначив Черненко.

Щодо виборів до обласних і міських рад великих міст (від 90 тис. виборців) – пропонується система відкритих списків, яка подібна до парламентської системи. Велике місто ділиться на великі округи. І кожен з цих округів партія висуває партійні списки, їх рейтингує по тій схемі, як парламентські вибори. На виборах міських голів великих міст пропонується двохтурова система виборів.

Він також підкреслив, що на виборах до місцевих рад (вибори до сільських, селищних, районних рад), пропонується мажоритарна система, але коли на окрузі перемагає не один кандидат, а від 2-4 кандидатів в залежності від кількості виборців в даному окрузі.

Він також зауважив, що в розділі Виборчого кодексу "президентські вибори" особливих новел немає. "Є новели щодо висування кандидатів. Кандидат має проживати в Україні не менше 10 років", - сказав він.

Нагадаємо, що чинна на сьогодні в Україні змішана (точніше - комбінована, або паралельна) виборча система застосовувалася на парламентських виборах 1998-го, 2002-го, 2012-го та 2014-го років і передбачає поєднання мажоритарної виборчої системи з голосуванням в одномандатних округах (225 мандатів) із пропорційною виборчою системою з голосуванням у єдиному загальнодержавному окрузі за жорсткі (закриті) виборчі списки (225 мандатів). При цьому право на участь у розподілі мандатів у загальнодержавному окрузі отримують лише ті партії, котрі змогли подолати 5-відсотковий виборчий бар'єр.

Детальніше про виборчі кодекси читайте в матеріалі Ігоря Коліушка та Юлії Кириченко "Українське суспільство потребує нової виборчої системи" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі