Відкриті списки - Рада схвалила в першому читанні Виборчий кодекс з виборами за відкритими списками - Політика - dt.ua

Рада схвалила в першому читанні Виборчий кодекс з виборами за відкритими списками

7 листопада, 2017, 12:03 Роздрукувати

Проект передбачає відкриті списки на виборах до Ради, а також до обласних рад і міськрад великих міст.

Рада зробила перший крок до відкритих списків © Верховна Рада

Верховна Рада прийняла за основу проект Виборчого кодексу групи народних депутатів, у т.ч. спікера парламенту Андрій Парубія. Проект №3112-1 у першому читанні підтримали 226 депутатів.

Проект Виборчого кодексу, внесений до Верховної Ради 2 жовтня 2015 року, передбачає пропорційну виборчу систему з відкритими списками при виборах народних депутатів України.

Співавтор законопроекту народний депутат з фракції "Блок Петра Порошенка" Олександр Черненко, представляючи документ, повідомив про те, що Виборчий кодекс об'єднує закон про вибори народних депутатів, місцеві вибори, президентські вибори, ЦВК, єдиний державний реєстр виборців.

"На парламентських виборах ми пропонуємо систему регіональних відкритих списків. Україна ділиться на 27 виборчих регіонів, в кожному з регіонів партії висувають свої списки, виборці голосують за одну з цих партій. І за бажанням голосують за когось з кандидатів, кого партія висунула саме в цьому регіоні, таким чином рейтингуючи цих кандидатів. На проходження кандидата впливає виключно виборець. Також пропонується 4% виборчий бар'єр", – зазначив Черненко.

Щодо виборів до обласних і міських рад великих міст (від 90 тис. виборців) – пропонується система відкритих списків, яка подібна до парламентської системи. Велике місто ділиться на великі округи. І кожен з цих округів партія висуває партійні списки, їх рейтингує по тій схемі, як парламентські вибори. На виборах міських голів великих міст пропонується двохтурова система виборів.

Він також підкреслив, що на виборах до місцевих рад (вибори до сільських, селищних, районних рад), пропонується мажоритарна система, але коли на окрузі перемагає не один кандидат, а від 2-4 кандидатів в залежності від кількості виборців в даному окрузі.

Він також зауважив, що в розділі Виборчого кодексу "президентські вибори" особливих новел немає. "Є новели щодо висування кандидатів. Кандидат має проживати в Україні не менше 10 років", - сказав він.

Нагадаємо, що чинна на сьогодні в Україні змішана (точніше — комбінована, або паралельна) виборча система застосовувалася на парламентських виборах 1998-го, 2002-го, 2012-го та 2014-го років і передбачає поєднання мажоритарної виборчої системи з голосуванням в одномандатних округах (225 мандатів) із пропорційною виборчою системою з голосуванням у єдиному загальнодержавному окрузі за жорсткі (закриті) виборчі списки (225 мандатів). При цьому право на участь у розподілі мандатів у загальнодержавному окрузі отримують лише ті партії, котрі змогли подолати 5-відсотковий виборчий бар'єр.

Читайте також: На дострокових виборах у Раду пройшли б сім партій

Детальніше про виборчі кодекси читайте в матеріалі Ігоря Коліушка та Юлії Кириченко "Українське суспільство потребує нової виборчої системи" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >