ПРОЦЕС ПІШОВ

Поділитися
Президент України Леонід Кучма підписав ухвалений Верховною Радою України Цивільний процесуальний кодекс України...

Президент України Леонід Кучма підписав ухвалений Верховною Радою України Цивільний процесуальний кодекс України. Кодекс набирає чинності з 1 січня 2005 року, але не раніше набрання чинності Адміністративним процесуальним кодексом України.

18 березня нинішнього року Верховна Рада ухвалила в цілому Цивільний процесуальний кодекс України. Було затверджено рішення прийняти кодекс за винятком поправки стосовно військового суду. Комітету з питань правової політики доручено допрацювати це питання і запропонувати його на розгляд парламенту у вигляді окремого законопроекту.

Кодекс визначає: цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України й цього кодексу. Таким чином, норми цивільного судочинства, які містяться в інших законах, не використовуватимуться судом.

Особисті папери, листи, записи телефонних розмов, телеграми й інші види кореспонденції можуть бути оприлюднені в судовому засіданні лише за згодою осіб, визначених Цивільним кодексом України.

Відповідно до ухваленого кодексу, надається право у відкритому судовому засіданні робити не тільки письмові записи, а й використовувати портативні аудіотехнічні пристрої, але офіційним записом судового засідання буде лише технічний запис, зроблений судом.

Згідно з кодексом, судові документи складаються державною мовою. Забороняється відмовляти в розгляді справи з мотивів відсутності, неповноти, нечіткості, суперечливості законодавства, що регулює спірні стосунки.

Встановлюється процесуальна правонаступність, відповідно до якої у разі смерті фізичної особи суд залучає до участі в справі правонаступника відповідної сторони на будь-якій стадії цивільного процесу.

Цивільний кодекс визначає початок перебігу процесуального строку. Він розпочинається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, із якою пов’язаний його початок.

Встановлено: судові витрати мають становити судовий збір і витрати, пов’язані з розглядом справи. Тобто, замість державного збору платитиметься судовий збір.

Документ передбачає таку міру процесуального примусу, як привід свідка, здійснюваний органами внутрішніх справ із відшкодуванням у доход держави витрат на його виконання. Про неможливість виконання приведення негайно сповіщають суд, із письмовим поясненням причин невиконання.

Зацікавленій особі надається право звернутися до суду із заявою про забезпечення доказів. У цьому разі, після подання такої заяви, заявник має подати позовну заяву протягом 10 днів від дня постанови про забезпечення доказів.

Суду надається право забезпечувати позов, до подачі позовної заяви, із метою запобігти порушенню права інтелектуальної власності. Також суду надається право одночасно допитати свідків для з’ясування причин розбіжностей у їхніх показаннях.

Суди розглядатимуть справи про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка й жінки без шлюбу.

Рішення суду набирає чинності через 10 днів від дня оприлюднення рішення, якщо не було подано заяву про його апеляційне оскарження.

У виняткових випадках, залежно від складності справи, складання повного рішення може бути відкладено не більш як на 5 днів від дня закінчення розгляду справи. Але вступну й резолютивну частини суд має оприлюднити в тому самому засіданні, у якому закінчився розгляд справи.

Апеляційна скарга повинна бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом 10 днів від дня оприлюднення рішення, якщо заява про апеляційне оскарження не подавалася. Апеляційна скарга подається апеляційному суду через суд першої інстанції, котрий ухвалив рішення, яке підлягає оскарженню. Рішення або постанова апеляційного суду набирають чинності з моменту їхнього оприлюднення.

Касаційну скаргу можна подати протягом двох місяців від дня набрання чинності рішенням (постановою) апеляційного суду. Касаційна скарга подається безпосередньо в суд касаційної інстанції. Рішення або постанова касаційного суду набирає чинності з моменту оприлюднення.

Кодексом визначається порядок вирішення питання про примусове проникнення в житло. Це питання розглядається судом негайно, за поданням державного виконавця, узгодженим з начальником відділу державної виконавчої служби.

Докладніше про нововведення, передбачені ЦПК, «ДТ» розповість у найближчих випусках.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі