«Присягаю на вірність Угорщині…»

Поділитися
Тема подвійного громадянства, що виникла між Україною та Угорщиною з першого січня нинішнього року отримала прикре продовження. На початку минулого тижня голова Товариства угорської культури Закарпаття (ТУКЗ) Міклош Ковач надіслав президентові України відкритого листа, в якому звинуватив управління СБУ в Закарпатській області у репресіях щодо закарпатських угорців.

Тема подвійного громадянства, що виникла між Україною та Угорщиною з першого січня нинішнього року (Див. DT.UA«Мовчання - знак згоди» за 19.02.2011), отримала прикре продовження. На початку минулого тижня голова Товариства угорської культури Закарпаття (ТУКЗ) Міклош Ковач надіслав президентові України відкритого листа, в якому звинуватив управління СБУ в Закарпатській області у репресіях щодо закарпатських угорців. «Закарпатським управлінням служби безпеки України минулого тижня було викликано по телефону чи доставлено чимало осіб угорської національності, - йдеться в листі. - Співробітники органів безпеки допитали цих осіб, вимагаючи в них зізнання в тому, що вони прийняли громадянство Угорської Республіки. Також загрожували їм та їхнім родичам репресіями. Все це робилося без офіційного висунення звинувачень та можливості використання адвокатської допомоги. Такі дії СБУ, що нагадують практику колишнього НКВС сталінських часів, спрямовані на залякування громадян угорської національності і є приниженням усієї угорської громади Закарпаття… Прошу вас, як гаранта Конституції України, вжити відповідних заходів для припинення таких злочинних дій та притягнення до відповідальності їх організаторів та виконавців».

У розмові з кореспондентом DT.UAМ.Ковач додав, що до управління СБУ в Ужгороді було викликано близько двадцяти угорців, котрих «піддали перехресному опитуванню», безпосередню участь у якому взяв начальник управління Василь Сітар. За словами керівника ТУКЗ, на угорців чинився тиск: їх попередили про неприємності на роботі, у бізнесі, навчанні чи можливості безперешкодного перетину кордону.

Через два дні прес-служба центрального апарату СБУ категорично заперечила твердження М.Ковача. «Дії СБУ залишаються винятково у межах чинного законодавства та в інтересах України, - заявила речник СБУ Марина Остапенко. - Ніяких катувань не було, все було в межах законодавства, з повагою до людей, до громадян України. І все те, що вони пишуть, не відповідає дійсності».

Оскільки заяви ТУКЗ і СБУ майже діаметрально протилежні, напрошується висновок, що одна з цих структур не зовсім щира у своїх оцінках. Щоб об’єктивно розібратися в ситуації, найкраще було б поспілкуватися з угорцями, котрих викликали в СБУ. Однак спроби зв’язатися з ними успіху не дали. За словами М.Ковача, «налякані люди просто відмовляються від спілкування зі ЗМІ - як українськими, так і угорськими».

Цими днями, у відповідь на звернення DT.UA, УСБУ в Закарпатській області внесло певну ясність у зазначене делікатне питання. За повідомленням прес-служби управління, «…Службою безпеки України отримано інформацію про те, що 21 та 28 квітня 2011 року в приміщенні Генерального консульства Угорщини в Ужгороді близько 20 громадян України склали присягу на вірність Угорській Республіці та отримали документ про повернення їм угорського громадянства. «Документ повернення громадянства» скріплений підписом президента Угорщини та печатками Міністерства закордонних справ і Міністерства юстиції Угорської Республіки. На документі міститься також текст присяги, в якій людина, що його підписала, визнає Угорську Республіку своєю батьківщиною та присягає її захищати і служити «в залежності від сил та здібностей».

З метою виявлення та документування можливих фактів порушень вимог чинного законодавства України співробітниками СБУ було опитано кількох громадян України, що отримали документи про повернення угорського громадянства, які підтвердили вказану інформацію. Опитування відбувалося за згодою осіб, без порушень їхніх конституційних прав. Зібрані матеріали СБ України має намір скерувати до Міністерства закордонних справ України для отримання від офіційних представників Угорщини відповідних пояснень»…

Судячи з усього, в Генеральному консульстві відбулося урочисте вручення закарпатським угорцям перших посвідчень про угорське громадянство, які дають право на отримання угорського внутрішнього та закордонного паспортів. А СБУ намагалося з’ясувати подробиці…

Тема подвійного громадянства активно порушувалася минулого тижня під час поїздки групи закарпатських журналістів до Будапешта, яку організувало Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді. Отримати чіткі відповіді від угорських політиків (у Міністерстві адміністрації та юстиції, парламенті Угорщини, МЗС тощо) на цю делікатну тему виявилося доволі складно. Представник управління МЗС, відповідальний за зв’язки зі Східною Європою, Томаш Віціан прямо сказав, що оприлюднювати статистичні дані стосовно закордонних угорців, які хочуть отримати громадянство історичної батьківщини, заборонено. Утім, кілька цифр під час розмови все-таки прозвучало: так, на сьогодні по всьому світу подано близько сімдесяти тисяч заявок, з цього числа близько одній тисячі осіб уже вручено посвідчення про угорське громадянство. Жодного угорського паспорта, за словами представника МЗС, поки що ніхто не отримав, хоча процедура ця дуже проста й може зайняти всього кілька днів.

За словами Т.Віціана, МЗС відстежує випадок із викликом закарпатських угорців у СБУ. Особисто він вважає такі дії спецслужби не зовсім адекватними, оскільки «…це питання не стосується національної безпеки України, - тут немає ні сепаратистських закликів, ні територіальних претензій». Офіційна позиція МЗС Угорщини стосовно інциденту мала бути оприлюднена ще цього понеділка, однак на сьогодні, як повідомили DT.UAв Генконсульстві Угорщини в Ужгороді, жодних заяв поки що не було…

Тема подвійного громадянства для етнічних угорців (і не тільки угорців) стабільно викликає резонанс в українському суспільстві. Чимало політиків вважають це загрозою національній безпеці України й закликають запровадити за отримання другого паспорта адміністративну або кримінальну відповідальність. І хоча політикам, як відомо, властиві крайнощі, з твердженням Т.Віціана, що питання подвійного громадянства не стосується національної безпеки України, погодитися важко. Якби спецслужба дивилася на такі речі крізь пальці, збоку це здавалося б доволі дивним. У цьому сенсі до СБУ може бути тільки одне запитання: чому об’єктом її уваги стали прості етнічні угорці? Адже факт отримання другого, поряд з українським, паспорта багатьма українськими високопосадовцями (котрі готують собі таким чином поле для можливого відступу), - секрет Полішинеля.

Утім, реакція СБУ - лише один бік медалі в цьому питанні. Другий полягає в тому, що прийняття присяги громадянами Закарпаття на вірність Угорщині може стати каталізатором для крайніх правих сил краю і спонукати їх до антиугорських дій та акцій. Причому цього разу «імпорт націоналізму» з-поза меж області, як це було у випадку з пошкодженням пам’ятника угорцям на Верецькому перевалі (DT.UAвід 26.02.2011 «Колесами по пам’ятнику»), може й не знадобитися…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі