Президент має намір узяти під контроль хабароємну енергогалузь

Поділитися
14 березня 2007 року президент Віктор Ющенко видав указ «Питання енергетичної безпеки України». Мето...

14 березня 2007 року президент Віктор Ющенко видав указ «Питання енергетичної безпеки України». Метою указу декларується «вивчення питань щодо запобігання та нейтралізації реальних і потенційних зовнішніх загроз національним інтересам України у сфері енергетичної безпеки, визначення напрямів діяльності в сучасній обстановці органів держвлади щодо забезпечення вжиття своєчасних і адекватних заходів для захисту національних інтересів у цій сфері, активізації зовнішньополітичної діяльності України щодо створення умов для розвитку та підвищення ефективності функціонування ПЕК».

Перший пункт цього документа передбачає створення при президенті України робочої групи з підготовки пропозицій щодо основних напрямів зовнішньої політики України у сфері енергетичної безпеки. Склад цієї робочої групи дуже представницький, що свідчить про прагнення В.Ющенка та його команди залишити за президентом контроль зовнішніх аспектів енергополітики України. Керівником робочої групи, відповідно до указу, призначений перший заступник глави секретаріату президента, представник президента України в Кабміні Арсеній Яценюк. До групи також включено заступника міністра закордонних справ Миколу Маймескула, главу служби зовнішньої розвідки (із перспективою на крісло глави СБУ) Миколу Маломужа, радника президента Юрія Продана, заступника голови СБУ Олега Скляра, заступника глави секретаріату президента Олександра Чалого. У представницькій компанії, щоправда, чомусь немає секретаря РНБОУ Віталія Гайдука. Якщо не на посаді глави робочої групи, з огляду на його досвід і знання в питаннях енергобезпеки, то бодай рядовим членом могли б уписати...

Крім того, навряд чи варто очікувати, що після набрання указом президента чинності всі суб’єкти господарювання держсектора економіки в енергосфері, як і Кабмін, поперше, поспішать поділитися наявною у них інформацією, яка в кращому разі схована під грифом «Для службового користування». По­друге, навряд чи президентові слід очікувати серйозного інформпідживлення від СБУ. Офіцери служби, якщо вони все ж будуть призначені доглядати за зовнішньоекономічними контрактами таких компаній, як НАК «Нафтогаз України», НАЕК «Енергоатом», НАК «Енергетична компанія України», НЕК «Укренерго» й інші, навряд чи зможуть виконувати свої службові обов’язки в інтересах держави. Та й саме рішення про призначення в держкомпанії таких офіцерів уже давненько припадає пилом на столі в одного з віцепрем’єрів України. Що ж стосується ПЕКу в цілому, то відрядженого ОДР СБУ вибрав собі... сам глава Мінпаливенерго. У результаті Юрій Бойко значно краще інформований про те що відбувається в СБУ, ніж СБУ — про події в паливному міністерстві.

До 10 квітня 2007 року робоча група має подати пропозиції з основних напрямів зовнішньої політики України у сфері енергобезпеки. Зокрема проаналізувати міжнародні договори в енергосфері й питання дотримання українською стороною зобов’язань, що виникають із міжнародних договорів; проаналізувати фінансове становище, дебіторську і кредиторську заборгованість держпідприємств і компаній в енергосфері на предмет можливої заборгованості перед нерезидентами. Власне, йдеться про недопущення скуповування українських підприємств енергосектора за борги.

Крім того, указ президента встановлює, що відтепер усі українські делегації на всіх переговорах й енергофорумах мають керуватися виключно генеральними директивами, виданими президентом України. За великим рахунком, ця норма в законі вже існує. Але деякі держчиновники від енергетики її успішно ігнорують. Цілком імовірно, що й цей указ президента їм, даруйте за тавтологію, не указ.

Кабінет міністрів, відповідно до указу президента від 14 березня, має протягом тижня подати на затвердження президентові країни проекти генеральних директив із питань дво­ і багатостороннього співробітництва в ПЕК, енергобезпеки держави. Уряду також велено забезпечити надання робочій групі при президенті України видачу всієї інформації, документів, матеріалів, необхідних для виконання завдань, визначених цим указом.

З одного боку, хочеться подивитися, як глава Мінпаливенерго разом із керівниками енергокомпаній, включаючи главу СП «Укргаз­Енерго» Ігоря Вороніна, наперегони повезуть КрАЗи з документами робочій групі... Згадалося, що спецкомісія Верховної Ради під керівництвом Андрія Деркача (тепер — глави НАЕК «Енергоатом») теж хотіла отримати всю інформацію щодо газових контрактів. Але нічого путнього з цього наміру не вийшло. Хіба що депутат А.Деркач очолив «Енергоатом». З другого боку, указ президента — це спроба взяти під стратегічний контроль життєво важливу для країни і темну з погляду хабароємності сферу. Безумовно, люди, котрі ввійшли до робочої групи при президенті України, здатні розробити проукраїнську стратегію в енергогалузі. І вже це похвально.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі