Повстання «червоних футболок»

Поділитися
Таїланд, країну, яка цілком могла б претендувати на те, щоб називатися земним раєм, лихоманить із 2006 року...

Таїланд, країну, яка цілком могла б претендувати на те, щоб називатися земним раєм, лихоманить із 2006 року. Проте події останніх днів викликали, здається, найбільше обурення у цієї стриманої нації за останні місяці. Нагадаємо, улітку минулого року прибічники колишнього прем’єр-міністра Таксіна Чінавата на кілька днів захопили головні аеропорти Таїланду, завдавши істотної шкоди туристичній інфраструктурі країни. Нині ж на кілька днів вони фактично захопили столицю, вимагаючи повернення в країну свого лідера і поновлення його повноважень. Цього разу влада вирішила не церемонитися.

Обстановка в Таїланді почала загострюватися після обрання новим прем’єр-міністром Абхсіта Ветчачіви у грудні 2008 року, котрий, на думку опозиції, був режисером воєнного перевороту дворічної давності. Акції протесту почалися ще наприкінці березня, коли уряд виділив дев’ятьом мільйонам низькооплачуваних тайських робітників допомогу в розмірі двох тисяч батів (55 доларів) кожному з метою стимулювати економіку на тлі світової кризи. Опозиція назвала таке рішення підкупом і перейшла до рішучих дій. Нові виступи фронда називає останнім боєм за демократію. Спочатку протягом двох тижнів опозиція проводила мирні акції протесту в Бангкоку, вимагаючи відставки кабінету. Проте розраховуючи на максимальний ефект від свого виступу, опозиція приурочила активну фазу дій до саміту Асоціації країн Південно-Східної Азії (АСЕАН), який відкрився на відомому тайському курорті Паттая. Ефект несподіванки спрацював, і в минулі вихідні юрба з приблизно тисячі одягнених у червоні майки прибічників Демократичного альянсу проти диктатури увірвалася в прес-центр саміту АСЕАН, унаслідок чого виник конфлікт із поліцейськими, яких на місці проведення зустрічі виявилося менше, ніж демонстрантів. У результаті масових акцій форум було зірвано. Кільком главам держав довелося спішно ретируватися. Їх евакуювали з готелю на гелікоптерах, які сідали на дах будинку. У готелі, де мав відбутися саміт, учасники протесту офіційно оголосили свої вимоги до влади — відставка прем’єр-міністра. Тоді ж прем’єр-міністр Таїланду Абхсіт Ветчачіва оголосив про запровадження надзвичайного стану в Бангкоку, Паттаї та провінції Чонбурі, де розташоване це місто.

У неділю протести перестали бути мирними, опозиція штурмувала урядові будинки в Бангкоку і захопила деякі з них — будинок уряду, МВС, Міносвіти. Центр столиці був у її руках. Життя мегаполісу було паралізовано. У ньому спорадично відбувалися сутички з поліцією, а також між опозицією і громадянами, незадоволеними тим, що через політичні акції їхній бізнес зазнав збитків.

Влада ухвалила рішення кинути проти учасників зборів війська. У понеділок вранці ті увійшли в місто і почали звільняти його центр. У результаті операції дістали поранення 120 осіб. За офіційними даними, двоє загинули.

Протести закінчилися так само несподівано, як і почалися. Лідери опозиції уже у вівторок ухвалили рішення прибрати людей з вулиць, щоб запобігти подальшому кровопролиттю і святкуванню тайського нового року Сонгкрана. Наступний день був у Бангкоку звичайним. Працювали магазини, туристи залюднили вулицю Силом — діловий центр міста. Влада продовжила вихідні до кінця тижня, плануючи за цей час відновити те, що було пошкоджено під час заворушень. МЗС Таїланду запевнив зарубіжних гостей країни, що ситуація в Бангкоку тепер під контролем.

Незважаючи на затишшя, влада розуміє, що опозиція лише призупинила протести, але не відмовилася від них. Тому вже в середу було ухвалено рішення про репресії проти лідерів опозиції, у тому числі проти самого колишнього прем’єра. Саме Таксіна Чінавата обвинувачують в організації акцій протесту. Нині він перебуває в Саудівській Аравії або ОАЕ. Уряд Таїланду анулював його паспорт, поставивши його фактично поза законом у будь-якій країні перебування, а за останні кілька років він поміняв уже кілька країн.

Проте Чінават через світові ЗМІ тепер закликає владу Таїланду «шукати шляхи примирення» з опонентами. Тепер він апелює до тайського короля Пхуміпона Адульядета з проханням втрутитися в цю ситуацію в країні і припинити заворушення. Монарх, до якого тайці ставляться як до божества, під час усієї цієї колотнечі зберігав мовчання, хоча саме він у багатьох питаннях внутрішньої політики має незаперечний авторитет і може сказати останнє слово. Поки що цього не сталося.

Таким чином, у результаті заворушень тайське суспільство залишається розділеним на «жовтих» і «червоних». Перші — це монархісти, які підтримують військових і нинішній уряд, і міські верстви, інтелігенція. Прибічники Таксіна Чінавата — у червоному — вихідці з периферії, селяни, фермери, яким колишній прем’єр давав дешеві кредити і підтримував соціальними програмами.

Швидше за все, і цього року через заворушення Таїланд недорахується тисяч туристів, які вже отримали від своїх зовнішньополітичних відомств рекомендації утримуватися від поїздок у цю країну. Економіка Таїланду вже відчула на собі удар: рейтинг інвестиційної привабливості країни був знижений провідними агентствами, що ставить під сумнів успіх антикризової програми уряду. У п’ятницю кабінет Ветчачіви зібрався саме для того, щоб обговорити економічні наслідки політичної кризи і розробити нові пропозиції для підтримки села, щоб знизити там популярність колишнього прем’єра.

Крім цього, Таїланду доведеться відновлювати свій міжнародний імідж — зрив найважливішого для всього Азіатського регіону саміту АСЕАН відсунув на певний час ухвалення низки найважливіших ініціатив, у яких був зацікавлений не тільки тайський уряд, а й уся група.

За останніми даними, нинішній тайський прем’єр усе-таки дав зрозуміти, що готовий до діалогу з опозицією за умови, що найбільш радикальні лідери протесту будуть покарані за законом. Цим, на думку тайських політиків, відкриється нова ера політичної стабільності, до якої азіатське королівство ніяк не може повернутися в останні роки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі