Порядок б’є клас. І закон

Поділитися
Проведення першої сесії Одеської облради закінчилося скандалом. Те, що сталося, можна охарактеризувати коротко: у Партії регіонів здали нерви...

Проведення першої сесії Одеської облради закінчилося скандалом. Те, що сталося, можна охарактеризувати коротко: у Партії регіонів здали нерви. Здобувши відчутну перемогу на виборах, Регіони насилу витерпіли епопею з підрахунком голосів виборців, що затяглася, судові розгляди і перенесення термінів проведення сесії. І коли на шляху до влади знову виникла пауза, вони негайно взяли владу у свої руки. Напористо, грубо і безцеремонно. На правах переможців. Але в результаті одержали поки що журавля в небі. А не безроздільну владу в облраді.

Обласна прокуратура вже направила в суд позовну заяву про визнання сесії нелегітимною. Але річ не тільки в правовому аспекті. Перший млинець вийшов грудкою і застряг у горлі. Розв’язка дійства обіцяє бути такою ж інтригуючою, як і її початок.

Владу не дають,
владу беруть

А все почалося з того, що на сесію не з’явилася головна дійова особа — голова обласної територіальної виборчої комісії Володимир Бєлоусюк. І новообрані депутати самі провели першу сесію. Хоча за законом це прерогатива голови тервиборчкому.

Треба сказати, народні обранці чесно намагалися зв’язатися з Бєлоусюком по мобільному телефону, але безуспішно. І навіть оголосили чотиригодинну перерву в надії, що голова все-таки з’явиться і виконає свої обов’язки. На жаль, не з’явився. Але. Ще до перерви депутатами було обумовлено: якщо таке станеться, члени виборчкому зберуться і вирішать, що робити. І вони зібралися. Проте Регіони, не дочекавшись рішення, відразу взяли ініціативу у свої руки. Їхній представник, він же керівник групи з підготовки й проведення першої сесії Микола Тендюк повідомив, що про результати виборів доповість член виборчкому Микола Лобанов. Представник від Соцпартії Микола Солтановський спробував заперечити, але йому не дали сказати слово. Регіони відразу ж заблокували підходи до мікрофонів і трибуни.

Що цікаво, керував «операцією» глава обласної організації Партії регіонів народний депутат Леонід Климов. Під час засідання він сам бігав по залу, даючи вказівки депутатам-регіональникам, і особисто охороняв підхід до головного мікрофона. Потім у залі з’явилися члени облтервиборчкому. Але говорити їм теж не дали. Вони намагалися перекричати доповідача. І вся преса з телекамерами кинулася до них поближче.

Члени комісії повідомили, що їх голова Володимир Бєлоусюк надіслав телеграму. Він, виявляється, терміново поїхав до Молдови — занедужав батько. А Лобанова ніхто не уповноважував зачитувати протокол. Та «регіонали» не звертали на їхні слова жодної уваги. У залі панував хаос, але до бійки не дійшло. Щойно пристрасті вщухли, Регіони продовжили засідання. Тільки коли дійшли до ключового питання про вибори голови облради, у депутатів із залу з’явилася можливість підійти до мікрофона.

Соціалісти заявили: сесія нелегітимна, її проведення буде оскаржено в суді, а депутати від СПУ, БЮТ, НУ і партії «Відродження» участі в голосуванні брати не будуть і залишать зал засідань. Насправді ж депутати від БЮТ і НУ пішли й дружно проголосували. Загалом, новоспечені депутати, не встигши одержати мандат, відразу забули, завдяки якій політичній силі вони пройшли в раду, і кинулися забезпечувати перемогу Партії регіонів. Хоча ПР спокійно домоглася б свого і без жовтогарячої підтримки, маючи 49 мандатів і союзників в особі 11 вітренківців і Партії пенсіонерів у кількості чотирьох. До речі, останній Регіони позичили одного свого члена для створення самостійної фракції в обласній раді.

Отож, результат голосування перевершив очікування самих Регіонів: «за» — 89 депутатів, «проти» — шість, не голосували — 21. Головою став представник від ПР, глава правління АКБ «Імексбанк» (почесним президентом якого є Леонід Климов) 33-річний Микола Скорик.

Після такого майже приголомшливого результату бютівці дістали наганяй, і відразу залишили зал. Вибори заступників голови облради проходили вже без їхньої участі. Але мавр устиг зробити свою справу. Варто зазначити, що це не завадило бютівцям заявити про нелегітимність першої сесії.

Правда, у політично нестійких депутатів із стану жовтогарячих при цьому може бути лише одне виправдання. Причина зриву сесії була настільки обурливою і несподіваною, що гріх було її не проігнорувати. Хоча, зрозуміло, спонукувані депутати були зовсім іншим, а саме: особистою вигодою. Адже серед бютівців чимало бізнесменів, яким до душі бути в більшості й ближче до влади, ніж у меншості й у ролі опозиціонерів, яка їм світить.

Що стосується «Нашої України», яка дістала в облраді дев’ять мандатів, то й без того маленька групка розкололася на дві частини, не встигши переступити порогу залу засідань. Правда, розкол у стані НУ почався ще з міськради. Нашоукраїнці вийшли з блоку Едуарда Гурвиця «Наша Одеса» і створили самостійну фракцію «Наша Україна». Два заступники Гурвиця, що пройшли до облради, зробили хід у відповідь. Але для створення своєї фракції їм не вистачає одного мандата.

Загалом, перша сесія облради показала не тільки, як беруть владу, не тільки, хто прийшов і як прийшов, але й ціну підписаному в області наприкінці квітня меморандуму про створення жовтогарячої коаліції. Організатори назвали її демократичною, спроможною перерости в широку. Проте перший же бій за посаду голови облради залишив від хисткого союзу трьох мокре місце. Більш того, він засвідчив розбрід і хитання всередині самих партій і створених ними депутатських фракцій на тлі згуртованих «регіоналів».

Гру не зіграно

Те, що відбувається на Одещині, — це віддзеркалення обстановки в країні. Політична плутанина нагорі породжує внизу ще більший хаос. Область близько місяця живе без губернатора, нервово очікуючи нового призначення. І ситуація, що склалася навколо проведення сесії, — результат того ж безвладдя. У міськраді мер Едуард Гурвиць показав Регіонам, хто в домі хазяїн. Вони дістали право очолити тільки сім депутатських комісій із 22 і одне місце члена виконкому. Все. Була боязка спроба висунути свого представника на посаду секретаря міськради, але в її проходження не вірили самі Регіони.

Соціалісти, які після відходу Василя Цушка почали втрачати вплив в області, сподівалися побачити указ про призначення губернатора раніш, ніж перша сесія почне роботу. І тоді в них був би, можливо, шанс залишити тепер уже колишнього голову облради Федора Влада в кріслі заступника голови. Вони все ще розраховують, що президент країни затвердить запропоновану ними кандидатуру Ігоря Урбанського, генерального директора судноплавної компанії «Каалбай Шиппінг Холдинг Україна». Соціалісти взяли його до свого парламентського списку, та для того, щоб провести його у Верховну Раду, не вистачило голосів виборців.

Сесія ж під керівництвом «регіоналів» обрала аж чотирьох заступників голови проти двох, передбачених штатом, але серед них представника СПУ немає. Тим часом соціалісти за чисельністю займають у раді друге місце. Хоча й мають усього лише 19 мандатів. Крісла заступників дістали представники від Регіонів, блоку Литвина, блоку Вітренко і Партії пенсіонерів України. Два останніх заступники працюватимуть поки що на громадських засадах.

На прес-конференції, яку провело нове керівництво облради, новообраний голова Микола Скорик заявив, що створена більшість, до якої увійшли Регіони, блок Литвина, блок Вітренко і Партія пенсіонерів України, і сформує депутатські комісії. Це питання розглядатиметься на засіданні облради 30 травня, де депутати продовжать роботу першої сесії. Якщо, звичайно, суд дозволить....

У п’ятницю ж стало відомо: обласна прокуратура вважає, що засідання першої сесії обласної ради пройшло з грубими порушеннями. За законом його призначає і веде глава відповідної територіальної виборчої комісії, його заступник або інша особа, яку обирає тервиборчком зі свого складу. Вів же сесію керівник робочої групи по її організації й проведенню, тобто не уповноважена на те особа. З огляду на цей факт, прокуратура вважає, що оголошення результатів виборів у встановленому законом порядку не відбулося. Тож виходить, повноваження обраних депутатів не наступили. У зв’язку з цим прокуратура області в інтересах територіальної громади Одеської області 25 травня направила в господарський суд адміністративний позов про визнання незаконними рішення першої сесії й просить їх скасувати.

До речі, у свою чергу, депутатська більшість направила заяву в прокуратуру з проханням порушити проти голови Бєлоусюка кримінальну справу за зрив сесії. Однак Володимир Бєлоусюк, який уже повернувся на робоче місце і з’ясовує, що ж відбулося на сесії, винним себе не вважає. За його словами, він змушений був поїхати через сімейні обставини. Проте, чому він нікого не сповістив про це, незрозуміло. Бєлоусюк вважає, що сесія все одно не могла відбутися, оскільки є телеграма з апеляційного суду про заборону її проведення у зв’язку з позовом однієї з партій.

Загалом, коли Одеська область одержить дієздатну легітимну раду, незрозуміло. Немає в області й хазяїна, який би поклав кінець поствиборному хаосу. Втім, не тільки в області.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі