Польська опозиція розповіла, що змінила в альтернативному законопроекті про Інститут нацпам'яті

Поділитися
Польська опозиція розповіла, що змінила в альтернативному законопроекті про Інститут нацпам'яті Опозиція в Польщі подала свій законопроект про ІНП © vashmnenie.ru
Опозиціонери зазначили, що історична політика Польщі "не повинна вестися під диктування Кремля".

У вівторок, 20 лютого, президенту Польщі Анджею Дуді подали альтернативний законопроект про Інститут національної пам'яті, у якому, зокрема, зникає згадка про "українських націоналістів", повідомляє "Укрінформ".

Законопроект розробила найбільша опозиційна партія "Громадянська платформа". За словами лідера опозиціонерів Гжегожа Схетини відреагувати їх змусила негативна реакція на новий закон зі сторони України, Ізраїлю і США.

"Політична криза, яка виникає з бездарної дипломатії і непродуманих висловлювань, сьогодні приводить нас до межі, коли ми, як політичний клас, повинні відреагувати. Ми подаємо законопроект про ІНП, який має на меті поправити помилки, які з'явилися в результаті останніх змін", - заявив Схетина.

У альтернативному законопроекті немає згадки про "українських націоналістів", натомість, сформоване визначення: "злочини, скоєні на тлі національних, етнічних, расових та релігійних протиріч, особливо скоєних формуваннями, які співпрацювали з третім рейхом".

Також опозиційні політики пропонують розширити каталог злочинів, заперечення яких має переслідуватися по закону, зокрема, хочуть додати пункт про "виселення поляків у Сибір".

Лідер опозиціонерів зазначив, що польський президент має час до 1 березня, коли підписаний закон набере чинності, аби показати, що у Варшаві вміють відреагувати на "поганий" закон і врахувати наслідки, до яких він призведе. Він також закликав не йти на поводу в Кремля.

"Ми не можемо дозволити, аби польська історична політика писалася під диктування Кремля, який сьогодні своєю політикою хоче розсварити нас із стратегічними союзниками, а також сусідами", - заявив Схетина.

Як зазначив спікер Сенату Польщі Станіслав Карчевський, закон про Інститут національної пам'яті, який набирає чинності 1 березня, не буде діяти до з'ясування спірних моментів Конституційним судом.

6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав скандальний закон про Інститут національної пам'яті, який викликав чималу критику світової спільноти. Поправки до закону, зокрема, передбачають запровадження кримінальної відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів".

Однак після цього він оскаржив деякі положення цього закону в Конституційному суді. Польський глава подав звернення з проханням перевірити на відповідність статті закону про Інститут національної пам'яті, що містять згадку про "українських націоналістів", також слів "Східна Малопольща".

Глава МЗС Польщі Яцек Чапутович зазначив, що Конституційний суд Польщі може врахувати деякі доводи української сторони щодо закону про Інститут національної памяті. На його думку, суд може уточнити деякі питання, аби розвіяти нинішні побоювання української сторони.

Нагадаємо, що в ніч на 1 лютого Сенат Польщі 57 голосами ухвалив без поправок скандальний закон про Інститут національної пам'яті, де, зокрема, передбачена кримінальна відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків, а також про причетність поляків до злочинів Третього рейху.

Раніше посол Ізраїлю в Польщі розкритикувала документ, зокрема, положення про Голокост, зазначивши, що країна сприйняла його як можливість покарання тих, хто вижив під час Голокосту, за їхні свідчення.

Також, у зв'язку з цим, у парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту.

Міністерство закордонних справ України також висловило глибоку стурбованість у зв'язку із схваленням польським парламентом цього законопроекту. Українське зовнішньополітичне відомство закликало офіційну Варшаву до продовження конструктивного діалогу щодо чутливих для обох країн історичних питань.

Розкритикували законопроект і в Держдепартаменті США, заявивши, що він може підірвати свободу слова й академічний дискурс у країні та закликали Польщу його переглянути.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі