ПОЛІТИЧНИЙ СЕРІАЛ ТРИВАЄ

Поділитися
Я, звісно, розумію, що історія з американськими виборами читачам набридла, як набридла вона й журналістам, котрі їх висвітлюють...

Я, звісно, розумію, що історія з американськими виборами читачам набридла, як набридла вона й журналістам, котрі їх висвітлюють. З’ясування імені переможця передвиборного герцю вже почало нагадувати нескінченний телевізійний серіал, своєрідну політичну «Санта-Барбару». Ви можете досить довго не стежити за його розвитком. А потім випадково ввімкнете телевізор, а там знову ті самі герої — Буш і Гор, знову позиваються і бюлетені підраховують — сюжет начебто вперед і не просунувся. І все-таки, нагадаємо стисло зміст попередніх «серій».

Буш нібито б переміг. Після того, як держсекретар Флориди Кетрін Гарріс оголосила ввечері минулої неділі результати остаточного перерахунку голосів на підвідомчій їй території, назвавши кандидата від республіканців переможцем у цьому штаті, губернатор Техасу заявив, що вже давно готовий змінити свою посаду на більш високу. У своєму спеціальному виступі Буш проголосив завершення виборів «початком нового дня» й пообіцяв співвітчизникам реформу охорони здоров’я та скорочення податків. У своїй промові він закликав Гора утриматися від подальших судових баталій щодо підсумків виборів, зобов’язавшись знайти з демократами «спільний грунт» для подальшої спільної діяльності.

Цю пропозицію кандидат від демократів, як і очікувалося, пропустив повз вуха. Виступ у відповідь Альберта Гора було побудовано навколо звичної вже тези про необхідність підрахувати кожен голос і звинувачень на адресу суперників-республіканців у тому, що вони нібито намагаються всіма доступними їм методами перешкодити точному й остаточному підрахунку бюлетенів.

Попри те, що віце-президент виглядав дуже впевненим у собі, спостерігачі майже відразу відзначили, що його промова скидалася на спробу виправдатися, пояснити американському народові, чому він досі не хоче визнати перемогу свого супротивника та обгрунтувати свої дії перед тими, хто сумнівається в їх доцільності. З огляду на офіційні результати, перевага з політичної, юридичної та психологічної точок зору перейшла до Джорджа Буша.

Проте Гор не збирається відмовлятися від свого законного права домагатися закінчення перерахунку голосів. Його адвокати оскаржуватимуть результати підрахунку в трьох флоридських округах. Вони клопочуться про призначення на суботу нових судових слухань у питанні про те, чи потрібно продовжувати перерахунок голосів у графствах Маямі-Дейд і Палм Біч. Загалом, нині під сумнівом близько 10 тисяч бюлетенів із першого округу та 3300 з другого: їх не врахували рахункові машини, й тепер представники команди Гора вимагають обробити їх вручну. Суддя Сандерс Саулс з іншого графства — Леон — уже встиг відхилити аналогічне прохання демократів, проте ухвалив, що спірні бюлетені слід представити на чергові слухання, які відбудуться в неділю. За словами представника команди Гора Девіда Боїса, він може оскаржити рішення судді Саулса, щоб заручитися дозволом на негайний перерахунок голосів і в цьому графстві.

Тим часом демократи не збираються оскаржувати так звані бюлетені-метелики в окрузі Палм Біч, за якими не можна достеменно встановити, за кого голосували виборці. На думку юристів горівської команди, єдине, що могло б цілком прояснити ситуацію, це повторне голосування, але такий варіант нереальний із практичних міркувань.

Водночас адвокати Буша зі свого боку намагаються закріпити перемогу свого клієнта, клопочучи перед Верховним судом США про заборону подальших перерахунків. Юристи республіканців просять Верховний суд країни скасувати рішення Верховного суду Флориди, який ухвалив, що ручний перерахунок може тривати й після встановленого раніше владою штату терміну.

Одночасно Альберт Гор намагається наступати на свого суперника на іншому фронті. Він розкритикував Буша за його плани формування адміністрації, з якою він збирається прийти в Білий дім. За словами кандидата від демократів, призначення членів кабінету є передчасним і не повинно здійснюватися доти, поки в остаточні результати не буде включено останній поданий у Флориді голос.

Перехідна команда республіканців, уже призначена Бушем, справді обговорює імовірні призначення на міністерські посади й можливість переїзду номінантів з техаської штаб-квартири Буша поближче до місця базування федерального уряду — до Вашингтона. Очолює команду напарник губернатора Техасу за виборами й соратник по боротьбі — кандидат у віце-президенти Дік Чейні. А сам Буш навіть назвав кілька прізвищ чиновників, котрих він хоче бачити у своїй майбутній президентській адміністрації. Найколоритнішою фігурою серед кандидатів можна вважати Коліна Пауела, єдиного афроамериканця, котрому свого часу вдалося очолити Комітет начальників штабів збройних сил США, досягнувши найвищої посади в американській військовій ієрархії. В адміністрації 43-го президента США він може обійняти посаду державного секретаря.

Нині Чейні займається пошуками приватних інвестицій на переїзд, оскільки власті США відмовилися фінансувати цю операцію. Представники адміністрації Клінтона не віддали республіканцям і ключів від тимчасових кабінетів — на тій підставі, що країна досі так і не визначилася, хто ж буде її наступним президентом.

А час нині відверто працює на республіканців. У запалі боротьби за флоридських виборщиків Гор відмахнувся від результатів опитування громадської думки, яке свідчить, що американці втрачають терпець у зв’язку з тим, що через три тижні після виборів визначеності щодо їхніх результатів так і немає. За даними останнього такого опитування, проведеного телекомпанією ABC й газетою «Вашингтон пост», більшість американців, зокрема й 25% прихильників демократичної партії, вважають, що Гор мусить визнати свою поразку у Флориді. У відповідь на це кандидат від демократів заявив, що опитування для нього не мають значення, оскільки спір між ним і Бушем має чисто юридичний характер.

Загалом, повна визначеність із результатом виборів з’явиться нескоро. Першого грудня аргументи республіканців і демократів щодо підрахунку голосів у Флориді почне розглядати Верховний суд країни. Тут можливі несподіванки, а оскаржувати рішення цього органу, якими вони не були б, більше ніде. Авторитет Верховного суду в Сполучених Штатах набагато вищий, ніж будь-якої іншої інституції державної влади, і якщо кандидати оскаржуватимуть і його рішення, вся політична система країни опиниться в глибокій кризі.

Проте навіть якщо Верховний суд дійде цілком певного рішення стосовно флоридських проблем, на цьому справа не закінчиться. Лише на початку грудня буде оголошено офіційні результати виборів у штатах Нью-Мексико й Орегон, де розрив між суперниками теж украй малий. Це може, у принципі, дати переможеній стороні нову підставу для оскарження результатів.

Усе це виглядало б дуже смішно, якби не було так сумно. Що б хто не говорив, але суд в Америці, схоже, стає важливішим від виборчої дільниці. Тобто, волевиявлення народу фактично підмінюють рішенням стряпчих. Тож американцям відтепер важко буде і стверджувати, що в них найдосконаліша в світі демократична система, і нав’язувати її світові.

День інавгурації нового американського президента призначено на 20 січня наступного року. Якщо американцям поталанить, то того дня його буде приведено до присяги. Коли ні — то виконуючим обов’язки президента виступатиме спікер Палати представників, людина, про яку його співвітчизники не знають майже нічого.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі