ПО ДРУГОМУ КОЛУ - Політика - dt.ua

ПО ДРУГОМУ КОЛУ

19 липня, 2002, 00:00 Роздрукувати Випуск №27, 19 липня-26 липня

Безпосередньо в день повторних виборів у Верховну Раду, 14 липня, у Могилеві-Подільскому після обід...

Безпосередньо в день повторних виборів у Верховну Раду, 14 липня, у Могилеві-Подільскому після обіду було затримано міліцією групу підлітків, що роздавали листівки від імені одного з кандидатів, ректора Академії ДПА Петра Мельника. Чи то це була провокація, чи то агітатори перестаралися, проте сенсу в цьому уже все одно не було. Переможець фактично визначився ще до опівдня. Так що один з сорока нардепів, що знаходилися в окрузі, не відмовив собі в задоволенні відвідати районний штаб Мельника, що попався на шляху, і, обвівши тріумфуючим поглядом зажурених чиновників, весело гаркнув: «Ну що, ..., про...рали вибори?»

Втім так воно, за великим рахунком, і є. Електоральний тоталізатор минулої неділі викинув результат, прямо скажемо, не дуже приємний для влади.

Переможцем на повторних виборах у Верховну Раду по 18-му округу (Вінницька обл.) став підтримуваний «Нашою Україною» глава сільськогосподарського ТОВ «Яланецьке» Микола Одайник — за нього проголосували 43,25% (46.276) виборців. Він майже вдвічі випередив ректора податкової академії Петра Мельника (неофіційно підтримуваного блоком «За Єду») — 21,4% голосів і березневу переможницю Світлану Мельник (СПУ) — 17,42%.

Перевага цієї трійки була незаперечною. Так, тепер вже остаточно екс-нардепи Олександр Ржавський і Дмитро Дворкіс набрали відповідно тільки 3,99% і 2,76% голосів, Михайло Гуцол — 0,47% тощо.

Разом весело знімати

Результати, звичайно, могли бути і дещо іншими, якби не активна робота з «відстрілу» кандидатів. Так, у виборчому бюлетені відразу навпроти восьми прізвищ з 20-ти стояла позначка «Вибув».

І якщо четверо з них самі зняли свої кандидатури, то ще чотирьох прибрали проти їхнього бажання. У т.ч. і кандидата на прізвище Сталін. Котрий Микола. Настирливий окружком спочатку більше за все допитувався, яке ж насправді в нього прізвище: Сталін чи Спатар? А зняли однофамільця Йосипа Віссаріоновича за... нібито підробку документів. Подаючи папери до ЦВК, Микола Сталін назвався помічником-консультантом апарату Верховної Ради, що на той момент не відповідало дійсності.

З великим скандалом був знятий і один з передвиборних лідерів по округу київський підприємець Олег Лантух, своєрідним ноу-хау якого стала чудотворна ікона Божої Матері «Пpизpи на Смиpіння», що перевозилася від села до села. Спочатку ДПАУ в особі самого Миколи Азарова довелося виступити із заявою, що податкові перевірки підприємств кандидата в депутати не мають відношення до його участі у виборчій кампанії, але, щоб уникнути політичних спекуляцій, будуть припинені до завершення виборів. А за декілька днів Лантуха зняли за іншою статтею. А саме: при заповненні декларації про прибутки він зазначив кількість належних йому акцій без їхньої грошової вартості. Реабілітуватися в обласному апеляційному суді бізнесмену, що вщент побив горщики з податковою, так і не вдалося.

Проте прорахувати людей виявилося складніше, ніж цифри в декларації. І голоси більшості знятих кандидатів відійшли саме «нашоукраїнцю». У т.ч. і соціалістки Світлани Мельник, що залишилася в «обоймі». Її безталанний «клон» зумів відтягнути лише близько 3% голосів, зате соціалістка прийняла на себе всю вагу адмін- й іншої контрпропаганди, тому що Одайника майже до останнього тижня всерйоз просто не сприймали.

Так, тільки-но у керованій Світланою Мельник Липівці отруїлася гербіцидами ланка буряківників, як про порушення прокуратурою кримінальної справи по факту недотримання правил охорони праці дізналися майже всі околиці. Мовляв, ага! Ще одна кримінальна справа по факту реалізації 725 т цукру, що були заставою під одержання кредиту в банку «Україна» ще в 2000 р. Але, як з’ясувалося, стрілянина велася не в тому напрямку.

Кандидатам з вищого товариства важко уникнути  самотності

Петро Мельник, що, за повідомленням «Майдан-Інформу», у понеділок «зібрав у себе в академії на стадіоні людей, перед якими виголосив промову, що він ще не програв», намагався оскаржити результати виборів 14 липня. Так само, як він опротестовував вибори і 31 березня по 95-му округу в своєму Ірпені. Щоправда, тоді він програв майже 10 тисяч голосів і нічого не довів, тепер — майже 20 тисяч...

Більшість з 47 актів, на які П.Мельник посилався у своїй скарзі, складені по наявності в спостерігачів бейджів, які свідчать, що вони представляють Миколу Одайника. До речі, бейджів, офіційно зареєстрованих в окружкомі. Проте, як говориться в заяві, — «саме масові порушення чинного виборчого законодавства з боку представників кандидата в народні депутати України Одайника Миколи Миколайовича обумовили велику кількість відданих за нього голосів, значний відрив його від інших кандидатів у народні депутати».

Втім, на засідання окружної виборчої комісії у вівторок не з’явився ані сам Мельник, ані його представники. У результаті було складено протокол про відмову прийняття скарги до розгляду, який і надіслали Петрові Володимировичу поштою на його домашню адресу.

У порівнянні з іншими округами на 18-му вибори проходили дійсно майже без порушень. Адмінпресинг, як уже говорилося, зосередився на кандидатці від СПУ. Одайника ж, як протеже Порошенка, влада просто не наважилася чіпати. Ну кому, скажіть, охота сваритися з главою бюджетного комітету?

І тут приїхав Ющенко...

Втім, про технології перемоги в горезвісному 18-му окрузі можна говорити довго. І — розглядати їх під різними кутами. Наприклад, по лінії суперництва через естрадні підмостки. Так, якщо Оксана Білозір співала за Одайника, то Павло Зібpов — за Петра Мельника. Концертів була безліч, траплялося, що співали вони одночасно в одному райцентрі, але на різних площадках. І, якщо судити за результатами, популярнішою виявилася «просто україночка». Але якби усе було так просто...

Адже специфіка довиборів по-українськи — загальновідома. Це максимальна концентрація грошей і адмінресурсу на порівняно вузькому напрямку. Що і було зроблено. Аж до попередження всіх голів райадміністрацій про персональну відповідальність у разі провалу і «переселення» начальників обласних управлінь у підопічні райони. Але... Тут приїхав Ющенко. Зустрічі в чотирьох районах округу не відрізнялися особливими експромтами і тривали від 20 хвилин до години за торованим сценарієм: стислий спіч, представлення Одайника і передача мікрофона Оксані Білозір. Але ефект був наочним.

З іншого боку, необхідно віддати належне піар-команді Сергія Гайдая, що «робила вибори» і Петрові Порошенку з Володимиром Майстришиним, і особливо — «польовикам». Якщо перед цим в Умані стихійний візит екс-прем’єра зібрав не більш сотні роззяв, то на Вінниччині його зустрічали багатотисячні натовпи з декламацією віршів і сльозами на очах. Ось це конкретний піар, чорт забирай!.. Ось це показник: із 15 вінницьких нардепів тепер уже 7 — «нашоукраїнці»!

P. S. А от реальні післявиборні пристрасті в окрузі ще продовжаться по частині «невідомих журналістів».

Зокрема, гучну заяву глави екологічної партії «Захист» Михайла Гуцола про те, що після концерту Зіброва тут нібито безвісти зникли два київських журналісти, які на його прохання займалися збором доказів «непрозорості виборів» у окрузі, багато хто вважає не більш ніж приводом для власної засвітки кандидата.

Пристрасті киплять і навколо псевдогазети «Наша Вінниччина», що з’явилася в окрузі буквально напередодні голосування. У ній заявлялося, що політрада блоку «Наша Україна» нібито вирішила підтримати «єдиного узгодженого кандидата» Петра Мельника. Тут відразу й нібито інтерв’ю з Віктором Ющенком і Петром Порошенком, що висловлюють свою підтримку Петрові Мельнику.

Використання бренда «Ющенко» на українських виборах, як і протидія цьому, вже не новина. Тому справжній кандидат від «НУ» Микола Одайник негайно звернувся до правоохоронних органів з вимогою провести перевірку фактів розповсюдження фальшивої агітгазети. Але — за руку так нікого і не впіймали.

— Що і не дивно, — вважає народний депутат від «НУ» Володимир Скомаровський. — Випуск цієї газети було організовано одним моїм, так би мовити, колегою, досить авторитетним в області. І якщо міліція не в змозі встановити це, то ми справилися б і самотужки. Але ця, з дозволу сказати, команда виявилася до всього ще і боязкою. Залягла на дно. Так що, може, тепер весь нерозіпханий тираж фальшивки здати в макулатуру...

До речі, робили цю газету, напевно, піарники з почуттям гумору, оскільки зазначили в її вихідних даних відповідальним за друк М.Томенка, депутата все тієї ж «Нашої України». А от глава парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації цього просто так не зоставить. І повідомив у вівторок на прес-конференції, що має намір звернутися із запитом до генерального прокурора України щодо фальшивки. І — особисто контролювати розслідування цього випадку.

P. P. S. На початку говорилося про агітаторів, затриманих у день виборів з листівками від імені Петра Мельника. Напевно, усе ж варто їх процитувати.

Так, копію згаданої газети з заголовком «Петро Мельник — погоджений кандидат від «Нашої України» перекреслювало жирне — «БРЕХНЯ». І далі:

«Не вірте цій провокації. Я ніколи не був і ніколи не буду кандидатом від блоку В.Ющенка «Наша Україна». Як член партії влади у Верховній Раді я голосував за відставку уряду Віктора Ющенка. Я завжди підтримував і буду підтримувати нашого шановного Президента — Леоніда Кучму.

З повагою ваш Петро Мельник».

Коментарі, здається, зайві.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №43-44, 16 листопада-22 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво