Підкорення «Космосу»

Поділитися
Я ще не зустрічав кота, якого турбувало б, що про нього кажуть миші. Юзеф Булатович Дотепер у політичній тусовці не було заведено публічно дружити з київським мером...

Я ще не зустрічав кота, якого турбувало б, що про нього кажуть миші.

Юзеф Булатович

Дотепер у політичній тусовці не було заведено публічно дружити з київським мером. Підтримувати з ним стосунки змушені були всі, незалежно від кольору партійного обов’язку. А куди подітися? Та от на людях Леоніда Михайловича не жалували. Постійна фронда в Київраді, дострокові перевибори (до речі, успішно виграні Черновецьким), регулярні комісії в парламенті, показові перевірки, ініційовані то СП, то Кабміном...

Тепер от непримиренних борців із квітучою київською корупцією взагалі можна по пальцях полічити. Вибори либонь... Список питань, які до снаги вирішити одіозному градоначальнику, помітно розширився. Завжди лояльний до потреб мера бюджет, кишенькові виборчі комісії і медіахолдинг, структурована штабна мережа, електронна база «бабусь» за викликом... З якогось часу Леонід Михайлович має можливість необмеженого політичного маневру. Великої ставки, яка хоч і не зробить його президентом (поки), як допіру наснилося його дружині і соратниці пані Айвазовій, зате застрахує від несподіванок і відкриє шлях у велику політику його жвавій команді. Як той казав, послуга за послугу. Стандартна формула стандартного комерційного договору. Негласно укладеного під час особистої зустрічі Януковича та Черновецького ще навесні. А надбанням громадськості він став лише з появою в столичному штабі ПР наближених людей мера. Про що вже кілька тижнів і шумить схвильований Інтернет.

Спробуймо пройтися по пунктах цього документа.

П. 1. Наміри сторін

Намагаючись надихнутися образами стратегічних партнерів, ми виявили цікаву деталь, яка підтверджує вже висловлене припущення. Перелопативши весь Інтернет, так і не знайшли жодної фотографії, де лідери двох політичних сил були б зображені разом. До речі, у ході годинної розмови з начальником столичного штабу ПР Віктором Сівцем нам удалося з’ясувати, що моду на дружбу з мером запроваджувати ніхто й не збирається. Публічних заяв і відвертих відповідей щодо цього ні від Януковича, ні від Черновецького не передбачається. Втім, у пана Сівця на те свої «чесні пояснення». Природно, вони докорінно різняться від наших «надуманих припущень».

До речі, якщо спробувати наші враження від спілкування з новим обличчям регіоналів накласти на ситуацію, яка розгортається в столичному штабі, виходить досить інформативна картина. Сівець у міру скромний. Під час візиту до України патріарха Кирила він частіше за інших з’являвся поруч із Януковичем. При цьому досить практичний. Має корисну звичку грати в теніс і вирішувати питання безпосередньо з лідером партії. Мабуть, амбітний. З легкої руки Андрія Клюєва зумів здійснити не лише показовий кар’єрний стрибок у крісло глави Держкомлісу 2006-го, а й 2009-го завдяки вже власним зусиллям випірнути на посаді начштабу столичних регіоналів. Після виборів 2007 Сівець не потрапив до Київради, зате оперативно був зарахований у заступники до глави КМДА. Тим самим міцно закріпивши доти часто балансуючі (на рівні Київради) зв’язки ПР і столичної влади. Креативний. Кажуть, що ідея договору про дружбу штабами належить саме Віктору Миколайовичу. Він же, за версією інформованих джерел, був присутній і при згаданій весняній зустрічі Януковича з Черновецьким. Сам Сівець не підтверджує цієї гіпотези. І спростовує тезу про фінансування кампанії регіоналів Черновецьким, котрий, за нашими даними, готовий забезпечити Януковичу комплексну перемогу. Як це, власне, і було вирішено в ході переговорів.

Сівець вважає себе непоганим менеджером. І, вочевидь, неперевершеним коучером. Він довго повторював «ДТ» уже, схоже, зазублені і не раз висловлені в ЗМІ прописні істини про те, що «ніякого злиття штабів і структур нема». А є «природне бажання соратників Черновецького допомогти соратникам Януковича зробити Віктора Федоровича президентом і врятувати країну». Нагадаємо, що серед охочих самореалізуватися рятувальників і помічників уже помічені Алла Шлапак (член фракції Блоку Черновецького, свого часу її співголова, а тепер за сумісництвом заступник начальника столичного виборчого штабу Партії регіонів), Олександр Супруненко (брат зятя Леоніда Михайловича, введений у список ПР ще 2007-го), а також маса клерків Черновецького, розставлених регіоналом Сівцем по ключових посадах у районних штабах.

Як виявилося, не позбавлений новий начштабу і почуття гумору. Віктор Миколайович так і не погодився з нашими серйозними доказами про те, що коли публічні політики, котрі офіційно належать до певної політичної команди, раптом утворюють основний кадровий резерв іншої політичної команди, то об’єднання зусиль цих команд — доконаний факт. Хоч як жартуй. Однак Сівець жартував, мотивуючи всі призначення (зокрема і Шлапак), виключно геніальними організаторськими здібностями призначених. Що, за його словами, «будь-який нормальний менеджер просто не може не враховувати під час формування команди». І особливо в тому разі, якщо він ставить перед собою великі цілі. ПР же в особі Віктора Миколайовича, як з’ясувалося, розраховує на... вдихніть... 30 (!) відсотків голосів столиці на користь свого кандидата. Що, за поперед­ньою версією, дозволить реалізувати наміри обох сторін, і добряче-таки збільшити шанси Януковича на заповітне крісло, а Черновецькому — на надійний дах.

П.2. Права та обов’язки сторін

На жаль, коментувати історію стосунків і взаємних зобов’язань, яка розгортається в столичному штабі регіоналів, не зважився голова центрального штабу ПР Микола Азаров. Стара гвардія слів на вітер не кидає. Тим більше — попереду лідера. «Кампанія не стартувала, жодних офіційних призначень ще не було, контрактів ніхто ні з ким не підписував. Про що ж ви хочете говорити з Миколою Яновичем?! — завбачливо здивувався, почувши наше запитання, його прес-секретар. — У такій ситуації будь-яку розмову з журналістом Азаров вважає просто смішною і поки що утримується від коментарів». Проте Борис Колесніков, відповідальний за фінанси і креатив кампанії, а також за свої слова, досить чітко висловився стосовно прав і обов’язків.

— Борисе Вікторовичу, чим, на вашу думку, викликана співпраця виборчих структур Партії регіонів і Блоку Леоніда Черновецького? Ви вважаєте, це креативно — йти завойовувати Банкову в компанії одіозного мера?

— Давайте по черзі. Насправді ви не запитуєте про головне: не з ким, а з чим Янукович іде завойовувати Банкову? А Янукович іде з реформами. У тому числі й місцевого самоврядування. Наше завдання — сильне й відповідальне місцеве самоврядування. Тому я б не розглядав сьогоднішню владу Черновецького як догму. Адже річ не в конкретному прізвищі і не в одіозності конкретної людини. Річ у системі. Просто мерів треба звільнити від обов’язків ділити й роздавати землю, тоді хабара ні за що буде давати. Ні Черновецькому, ні будь-кому іншому. У цьому теж суть нашої реформи. Але це справа завтрашнього дня. А сьогодні Янукович іде на вибори з бажанням витягнути країну з економічного провалля, а потім — провести реформи. Тому архіважливо в цій історії — донести його ідеї до народу. Ось наш обов’язок.

— Через кишеньковий медіахолдинг Черновецького в тому числі?

— А чому ні? У цьому контексті нашу можливу співпрацю з Черновецьким (а остаточного рішення ще не прийнято) гіпотетично можна розглядати як інструмент досягнення ключової мети. Це чистий політичний маркетинг, якщо хочете. До того ж під час самих виборів ми ніколи не відмовлялися й не відмовлятимемося від допомоги тих політиків, яких підтримує спільнота. Ні в Києві, ні в регіонах. А Черновецький, якщо я не помиляюся, виграв останні вибори у столиці.

— А фінансову допомогу від політиків, яких підтримує спільнота, ви теж маєте намір приймати? Гіпотетично. Чи Леонід Михайлович узагалі самотужки впорається?

— Ми досить самодостатня політична сила. Фінансово зокрема. Тому грошей ні в кого не просили і просити не збираємося. Це по-перше. По-друге, повторюю, остаточного рішення щодо Києва і стратегії кампанії ще не прийнято. У будь-якому разі, слово за Януковичем. І Черновецьким.

— Але якщо, як ви кажете, остаточного рішення ще не прийнято, то чому начальник столичного штабу пан Сівець уже формує мережу на основі людей і структур Черновецького?

— Віктор Сівець — насамперед менеджер, відповідальний за певну ділянку роботи. Формування команди — його пряма компетенція. При цьому він повинен прогнозувати результат, а не озиратися на те, хто, де і з ким до цього працював або працює.

— Як це робив Горбаль? Його тому звільнили?

— Горбаля ніхто не звільняв. Його призначено керівником публічної кампанії у столиці. Впевнений, у разі взаємодії вийде хороший тандем. Василь Михайлович — сильний теоретик, Віктор Миколайович — досвідченіший в організаційному плані. До того ж він прагматик.

П.3. Можливі ризики і відповідальність сторін

Насправді цей пункт негласного договору ПР і Блоку Черновецького виявився практично не виписаним. І все ж чистий (читати — неоковирний) маркетинг регіоналів, розрахований на використання адміністративних і технологічних можливостей столичного мера, може наразитися на кілька нюансів, чомусь досі не врахованих «компетентним менеджером» Сівцем. Не кажучи вже про політичних монстрів — Колеснікова, Азарова, самого Януковича. Ось ці нюанси.

По-перше, помітне зниження електоральної підтримки столичного мера. Його рейтинг, порівняно з 2008-м, знизився вдесятеро (!) й перебуває десь на рівні статистичної похибки — 3%. (Докладні дані липневої соціології столичного Центру соціальних стратегій «Соціополіс» дивіться на сайті «ДТ».) Що, в поєднанні з особистим, м’яко кажучи — не передовим столичним рейтингом Януковича на рівні 16%, аж ніяк не гарантує обіцяних паном Сівцем 30 переможних відсотків. Навіть з урахуванням військової мобілізації мережі і стабільно голосуючих «бабусь». Більше того, така «популярність» мера може дуже скомпрометувати кандидата. Навіть якщо він, як і досі, триматиме дистанцію й публічно не підтвердить партнерства з Черновецьким.

По-друге, публічна опозиційність Тимошенко до Київської влади. Кращого подарунка у другому турі для Юлії Володимирівни, ніж дружба Януковича і Черновецького, й не придумати. Цим союзом ПР буквально примушує команду Тимо­шен­ко піти торованим сценарієм протистояння «демократів» і «корупціонерів». А тут цариці майданів немає рівних. Навіть у ситуації латентної співпраці з Черновецьким її власного оточення.

По-третє, не слід забувати, що Черновецький ніколи не мав репутації надійного партнера. І той факт, що його команда, зливаючись у дружньому екстазі з регіоналами, будує нові структури (наймає приміщення, закуповує техніку), не руйнуючи вже наявних штабів БЛЧ, у певний момент може тільки підтвердити реноме Леоніда Михайловича. Адже його спілкування з іншими рейтинговими кандидатами ніхто не скасовував. Утім, як і права нового вибору в другому турі. Коли розклад може повністю змінитися. Коли голосуватимуть не «за», а «проти». Коли в Януковича тільки розпочнуться справжні вибори.

Не забувайте, що не тільки Янукович зможе використати ресурси Черновецького, а й Черновецький — ресурси Януковича. Регіонали муситимуть не лише розкрити всі карти кампанії, а й забезпечити доступ до електронної бази даних. При цьому в керівництва ПР не буде жодних гарантій, що в найбільш невдалий момент потрібних людей не «прикормлять», а потрібних даних — не «виведуть».

По-четверте, лідеру ПР доведеться відповідати на прямі, уже сформовані в головах громадськості запитання. Які-такі реформи Янукович зможе провести з допомогою Черновецького? Як саме планує розплачуватися за надані послуги?

Втім, пошуком відповідей на ці та багато інших запитань співвітчизників Віктор Федорович з товаришами, схоже, не дуже переймаються. Воно й зрозуміло. Ми ще теж не зустрічали кота, якого б турбувало, що про нього кажуть миші.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі