"Перемога, яка робить Україну сильнішою" – як український потиликум відреагував на рішення Синоду в Константинополі

Поділитися
"Перемога, яка робить Україну сильнішою" – як український потиликум відреагував на рішення Синоду в Константинополі
Проте не всіх потішили результати.

Після трьох днів роботи Синод Константинопольського патріархату прийняв кілька важливих рішень щодо України. Зокрема передачу в 1686 році Київської митрополії Руської церкви визнали незаконною анексією. Тобто Українська православна церква тепер підпорядковується виключно Константинопольському патріарху. Також синод зняв анафему з глави УПЦ КП патріарха Філарета та глави УАПЦ митрополита Макарія, таким чином визнавши їх канонічними рівноправними православними церквами в Україні.

І хоча томос Україні ще не надали, його передадуть новообраному главі єдиної помісної церкви, але озвучені в четвер рішення остаточно підтвердили – автокефалія буде. Ці новини викликали бурю емоцій. У тому числі і в українському політикумі.

Одним з перших відреагував президент України Петро Порошенко.

"Господь побачив боротьбу українського народу за свою незалежність. Він почув наші молитви. І він оцінив наші труди. Йому стало так потрібно, щоб його святість Вселенський патріарх Варфоломій і синод Константинопольської церкви-матері сказали нами бажане, довгоочікуване і за яку ми так довго боролися "Так". Помісній автокефальній православній церкві в Україні бути!", - сказав Порошенко на брифінгу за підсумками синоду Вселенського патріарха четвер, після чого було оголошено про відповідне рішення.

Він додав, що рішення Вселенського патріарха та синоду остаточно розвіяло імперські ілюзії і шовіністичні фантазії Москви про Україну, як нібито канонічну територію російської церкви, і назвав Томос про автокефалію ще одним актом проголошення незалежності України.

"Це падіння Третього Риму, як найдавнішої концептуальної заявки Москви на світове панування... імперія втрачає один із останніх важелів впливу на свою колишню колонію", - додав він.

У свою чергу прем'єр-міністр Володимир Гройсман відреагував порівняно стримано.

"Сьогодні зроблено ще один крок до надання нам Томосу про створення незалежної української церкви. Вітаю всіх! Це ще одна наша спільна перемога. Перемога, яка робить Україну сильнішою", - написав глава уряду в Facebook.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін назвав рішення синоду Вселенського Патріархату "справжньою духовною демократією".

"Всі радіємо з рішення синоду про надання Україні Томосу. Але хочу, щоб ми не недооцінювали важливість іншого аспекту – повернення до канонічності всіх православних християн України. Насправді, в цьому і є справжня духовна демократія. Всі ми рівні перед богом. І будемо говорити один з одним на рівних. З повагою до себе і до кожного", - зазначив Клімкін в соцмережах в п'ятницю вранці.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій вважає рішення синоду Вселенського Патріархату знаковим днем для Української православної церкви та історії України.

"Це знаковий день історії України та її православної церкви! Вітаю всі рішення синоду Вселенського Патріархату. Щиро сподіваюся, що найближчим часом відбудеться Всеукраїнський православний собор у Києві, в якому візьмуть участь всі ієрархи - патріоти України, які проголосять утворення єдиної помісної Української православної церкви", - вважає спікер парламенту.

Лідер партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко зазначив, що рішення є дуже важливим для майбутнього нашої країни.

"Україна довго чекала цього рішення. Україна його заслужила і вистраждала. Так, це тільки початок і довгий непростий шлях ще попереду. Тому що є чимало зовнішніх і внутрішніх гравців, зацікавлених у тому, щоб на цьому шляху Україна спіткнулася, щоб занурилася в конфронтацію і внутрішнє протистояння", - зазначив він.

Гриценко не виключає, що попереду ще можливі провокації, в тому числі і силового характеру, які нам необхідно запобігти, але наступні кроки для об'єднання церков мають бути здійснені толерантно, мирно і відповідально усіма учасниками.

"Щоб особисті амбіції відійшли на другий план - заради країни, її єдності і цілісності. Не менш важливо, щоб на цій важливій і одночасно чутливій темі не піарилися політики і чиновники. Тоді і тільки тоді це історичне рішення Константинополя може призвести до дійсно історичні позитивні наслідки для України", - резюмував політик.

У свою чергу міністр культури України Євген Нищук вважає, що єдина помісна церква об'єднає суспільство ще більше.

"У непрості часи, які ми зараз переживаємо, єдина помісна церква ще більше об'єднає народ!" - зазначив Нищук в Facebook.

Лідер партії ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко теж привітала Україну з рішенням Константинополя з надання Томосу.

"Це велика, очікувана і світле подія, яка визначає історію країни, історію нації на багато років, а може і на кілька століть вперед. Церква має об'єднувати людей, вести їх до добра і світла, як і люди повинні допомагати один одному! У цьому - суть християнства, його велика місія і духовне призначення", - написала Тимошенко в Facebook.

Мер Львова Андрій Садовий у свою чергу привітав патріарха Філарета і архієпископа Макарія з рішенням Синоду про зняття анафеми, але не забув згадати про політичні суперечності з президентом Порошенко.

"Вітаю всіх наших братів і сестер - православних українців з ще одним потужним кроком до здобуття незалежності від Москви! В єдності - сила! Вітаю Президента України та тих парламентаріїв, які голосували за звернення до Константинопольського Патріарха, з цією новиною. Ми можемо бути запеклими опонентами на політичній арені, але будь-які правильні дії глави держави заслуговують на святкування", - зазначив він.

У свою чергу народний депутат від Опозиційного блоку Вадим Новинський заявив, що рішення Синоду Вселенського патріархату загрожують великим церковним розколом в православному світі, а самі рішення Синоду продиктовані винятково політичними мотивами.

"Протягом найближчих 100-200 років ні про яку єдність православ'я України не може бути і мови. Тут виключно політичні мотиви як української сторони, так і Вселенського патріарха. Це все одно, якби сьогодні Великобританія скасувала незалежність Індії", - цитує його прес-служба Опозиційного блоку.

Вадим Новинський вважає, що Вселенський патріархат не має права знімати анафему з Філарета, а строк давності суперечок з питання скасування грамоти про приєднання Київської метрополії до Російської церкви від 1686 року закінчився ще 300 років тому.

"За тим же церковним законам, термін давності спорів з приводу кордонів метрополій, щодо того, як приєднувалася церква і з яких причин, становить 30 років. Минуло 330 років. За цей час багато що змінилося" - зазначив Вадим Новинський.

Як повідомлялося, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Української помісної православної церкви. На Фанарі заявили, що процес надання Томосу триватиме. Крім того, Синод визнав недійсні анафеми, які Російська православна церква наклала на патріарха УПЦ КП Філарета і митрополита УАПЦ Макарія.

Українська православна церква Київського патріархату вже закликала прихильників автокефалії приступити до підготовки надзвичайного об'єднавчого собору для прийняття рішень про церковну єдність і створення помісної церкви.

Як заявив президент Петро Порошенко, саме патріархові об'єднаної церкви Вселенський патріарх Варфоломій вручить Томос.

Детальніше про релігійну ситуацію в Україні читайте в матеріалах Катерини Щоткіної "Святіший трикутник" і "Не Собором, так Томосом" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі