ОСТАННЯ КРАПЛЯ

Поділитися
Можливо, через два тижні американські експерти оголосять результати експертизи тіла, знайденого в Таращі...

Можливо, через два тижні американські експерти оголосять результати експертизи тіла, знайденого в Таращі. Проте вже в четвер у матері Георгія Гонгадзе не залишилося жодної надії. У київському морзі на вулиці Оранжерейній лежить тіло її сина, Георгія Гонгадзе.

Дві години адвокати, представники прокуратури й американських експертів обговорювали процедуру й утрясали технічні проблеми, готували документи. Ще п’ять годин знадобилося для того, щоб оглянути тіло, точніше те, що від нього залишилося, взяти зразки, зробити рентгенівські знімки.

Мама Георгія, пані Леся, принесла в морг туфлі Георгія - вона хотіла порівняти розмір ноги, але не уявляла, в якому стані перебуває тіло, - приміряти туфлі вже практично немає на що. Пізнавати було нікого. Цілими в скелеті залишилися тільки хребет і грудна клітина. Кінцівки і пальці приносили в окремих пакетах.

Мати журналіста принесла з собою і давні рентгенівські знімки переломів, які були в Георгія за життя, знімок осколків у його правій руці. Все збіглося. Всі переломи. Всі осколки.

«Я так сподівалася всі ці сім місяців, я чіплялася за порошинки, за повітря, я так сподівалася, що він живий. За що вони знищили такого хлопчика?» - постійно повторювала мама, яка цього дня, щонайменше, разів п’ять зникала у «швидкій», яка стояла поруч, для заспокійливого уколу і щоб оговтатися від побаченого.

«Я хочу сказати лише одне - тих, хто це зробив, покарає Бог», - єдине слово пані Лесі у відповідь на прохання журналістів розповісти про проведення експертизи.

Разом із Лесею Гонгадзе при взятті матеріалів були присутні її адвокат, Андрій Федур і адвокат дружини Георгія Валентина Миненко. Самі адвокати відмовляються повідомляти подробиці процедури, посилаючись на підписку про нерозголошення даних слідства. Такий самий документ змушені були підписати американські експерти, які взагалі не розмовляли з журналістами. Напередодні саме через цю проблему упізнання процедуру відклали. Подейкують, що буквально перед самою експертизою довелося поміняти перекладачів, від яких вимагали підписку про кримінальну відповідальність на випадок хибного перекладу.

Майже п’ять місяців тіло зберігалося в окремій опечатаній камері і цілодобово охоронялося працівниками міліції. Розповідають, що тіло зберігалося за нульової температури, яка, за словами українських експертів, оптимальна для його збереження. Втім, інші спеціалісти мають відмінну думку і стверджують, що тіло зберігалося таким чином, що у визначенні, наприклад, причини смерті вже ніякі експертизи не допоможуть.

Американці привезли із собою всі необхідні інструменти. Процедура проходила неквапом і ретельно - кожен зразок тканини окремо документувався. Його відразу ж фотографували і запечатували в окремий пакет.

Зараз перед експертами стоїть завдання не так із визначення ДНК, як із встановлення часу і причини смерті Георгія. Однак без голови визначити причину смерті надзвичайно складно, українські спеціалісти стверджують, що цього зробити неможливо.

«Всі дослідження зроблять в Україні, але лабораторні дослідження для експертизи ДНК група експертів проведе у США. З нашого боку претензій до роботи експертів немає, ми переконалися у високій кваліфікації всієї експертної групи, що працювала по «таращанському» тілу в нашій присутності», - каже А.Федур.

Він уточнює, що американські експерти не гарантували стовідсоткового визначення дати і причини смерті, але, принаймні, вони спробують це зробити. Це єдине, на що залишається сподіватися рідним і близьким Гії.

Та все ж постають запитання - чому Генеральна прокуратура так довго опиралася участі закордонних експертів і «здалася» тільки тоді, коли тіло вже практично непридатне для проведення експертиз? Яка така таємниця за сімома печатями міститься в матеріалах слідства, якщо їх не можна показати навіть матері Георгія? І, нарешті, що було б, якби ми, колеги Георгія, не поїхали в Таращу і не знайшли тіло?

Відповідь одна - Генпрокуратура із самого початку знала, що це він, і з самого початку не була зацікавлена у правді. Ми б так ніколи і не дізналися правди про долю Георгія, і при кожній новині від бездушного Баганця про те, що Гію бачили живим і неушкодженим, у нас завмирало б серце. Ми б ніколи не дізналися правди. Зараз, принаймні, ми можемо відстояти право на неї.

Від редакції

Ми з увагою та повагою ставимося до інформації й думок, що виходять від рідних або близьких людей Георгія Гонгадзе. Проте в п’ятницю «Дзеркалу тижня» не вдалося одержати офіційного підтвердження розпізнання «таращанського тіла» від американських експертів. Навіть із виразу обличчя одного з них - Брендона Шея - не можна було нічого зрозуміти. Усі конкретизуючі запитання американський експерт відкидав. Нам удалося дізнатися лише про те, що заокеанських фахівців двоє. Доктор Вільям Родрігес - заступник головного патологоанатома Інституту патології Збройних сил США - одержав докторський ступінь, захистивши роботу зі скелетальної фізіології. Йому не вперше працювати з неповними тілами, оскільки його профіль - жертви військових дій, вибухів, авіакатастроф. Брендон Шей - експерт-криміналіст, котрий працює в лабораторії аналізу ДНК ФБР.

Американський фахівець із ДНК в інтерв’ю «ДТ» сказав: «Під час проведення всіх процедур співробітництво з нашими українськими колегами-експертами було на високому рівні». А сама експертиза, за словами експерта, може вимагати від тижня до чотирьох. Абстрагуючись від конкретного випадку, яким він зараз займається, пан Шей пояснив: «Аналіз ДНК, у найкращому випадку, займає не менше тижня. Якщо процес вимагає додаткових умов, то це може протривати від трьох до чотирьох тижнів. Найкраще, коли порівнюються зразки конкретного впізнаваного тіла та якісь його елементи, залишені при житті, приміром, волосся, кров, ніготь тощо. Тоді порівняння двох ДНК дає найоптимальніший результат, зокрема й за часом. Загалом є два типи ДНК. Перший - мітокондріальний. Це якщо дитині цілком передається ДНК від матері. У цьому випадку досить порівняти ДНК тіла й ДНК, отримане з крові матері, її інших дітей або родичів по материнській лінії. Другий тип - нуклеарний, коли ДНК із тіла, що перебуває на експертизі, є комплексом ДНК матері та батька. У цій ситуації оптимальний випадок, якщо живі обоє батьків. Коли живий лише один, то необхідно брати ДНК з крові дітей, а також із крові дружини, щоб відмінусувати від дитячого ДНК материнське й вичленувати батьківське, яке потім і буде порівнюватися».

Нам не вдалося одержати даних про те, чи знайомився експерт ФБР із попередніми експертизами. Тим часом він заявив: «Усі результати досліджень і висновки ми робитимемо на основі досліджень, які ми проводили самі й у присутності членів родини, їхніх адвокатів і українських колег».

Ми поділилися з американським експертом версією про брата-близнюка Георгія, викраденого в матері ще в пологовому будинку. Експерт знову відповів абстрактно, але водночас досить чітко: «Є два типи близнят: однояйцеві та різнояйцеві. Якщо ДНК має мітокондріальный тип, то вона однакова навіть у братів і сестер. Нуклеарний - покаже різницю між братами, але тільки тоді, коли вони не однояйцеві. Ми в ФБР застосовуємо комплексні дослідження при встановленні особистості. Якщо аналіз ДНК не дає однозначну відповідь, то дослідження скелета, травм і поранень в комплексі його дасть».

Американські експерти повертаються додому в неділю. Результати експертизи буде передано українським правоохоронним органам. «Ми погодилися передати результати українській стороні, розуміючи нашу домовленість так, що українська сторона оголосить їх самостійно», - сказав в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» заступник посла США в Україні Девід Гес.

Що ж, наберімося терпіння й почекаємо ще трішки, поки в справі, сконструйованій зі знаків запитання, з’явиться хоча б одна крапка.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі