ОСОБЛИВОСТІ ПРОВІНЦІЙНОГО ОСКАРЖЕННЯ

Поділитися
Якщо вибори — рулетка (а хіба не так?), то один із головних «джек-потів» 31 березня вдалося зірвати батьку й дочці Мельникам...

Якщо вибори — рулетка (а хіба не так?), то один із головних «джек-потів» 31 березня вдалося зірвати батьку й дочці Мельникам. Вінницький екс-губернатор Микола Мельник став депутатом Верховної Ради за виборчим списком Соцпартії, а його 32-річна дочка Світлана, керівник великої агрофірми «Липівка», перемогла в 18-му (Шаргородському) одномандатному окрузі.

Проте свято в родині депутатів тривало недовго. Вже 4 квітня Шаргородський райсуд, розглянувши скаргу кандидата в народні депутати Євгена Сухіна, дійшов висновку про факти порушень на сімнадцяти виборчих дільницях 18-го округу, а 5 квітня окружна виборча комісія звернулася до ЦВК з клопотанням про визнання недійсними виборів в окрузі в цілому. Підставою для такого рішення стали черги на дільницях, не пристосованих для голосування, тиснява й відповідно порушення принципу таємності голосування, etc.

При цьому зазначимо, що, відповідно до даних протоколів за Мельник віддали свої голоси 27496 виборців, за Сухіна — 25454, а більшість спостерігачів поінформувало ЦВК про те, що істотних порушень в окрузі №18 зафіксовано не було.

У яких умовах проходили вибори в усій країні — загальновідомо. Тож не дивно, що, зокрема Комітет виборців України вже висловив свою стурбованість вищезгаданим рішенням ОВК, оскільки на цих підставах можна визнати недійсними результати виборів у всіх мажоритарних округах.

10 квітня Центрвиборчком зобов’язала окружком розглянути всі наявні скарги й після уточнення всіх фактів затвердити остаточні результати виборів.

ЦВК не здається наш гордий «варяг»

Вищезгаданий прецедент народився винятково внаслідок невдоволеності результатами голосування кандидата в народні депутати Євгена Сухіна, котрий залишився другим. Причому образа голови правління київського ЗАТ «Енерготрансінвест» дуже відчутна ще й матеріально.

Якщо успішна виборча кампанія для бізнесмена (не політика) на провінційному мажоритарному окрузі оцінюється в 50—300 тис. дол., то Сухін, за оцінками інших кандидатів і фахівців, міг витратитися на суму з шістьома нулями. Лише в лютому-березні з орендованого компанією черкаського заводу «Азот» на округ було спрямовано понад 7 тис. тонн аміачної селітри у вигляді безвідсоткового товарного кредиту з відстрочкою платежу до кінця року. За сприяння кандидата добудовано телеретранслятор у Шаргороді, забезпечено газом для опалення Могилів-Подільський, у Шаргороді й низці сіл здано газопроводи...

Тим паче прикро, що це вже друга поразка Сухіна в регіоні. 1998 р. він балотувався в самій Вінниці, де за вклад у газифікацію та запуск двох нових тролейбусних ліній навіть став «Людиною року» і — однаково програв. Причому також соціалісту — І.Квятковському. Просто напасть якась.

У даному випадку, попри всі зусилля й видатки, бренд «Мельників», котрі символізують рідкісне, але можливе процвітання на селі, виявився для селян-виборців привабливішим.

І все-таки спроба не тортури. І Є.Сухін таки встиг до 15 числа, коли ЦВК, як повідомив її глава Михайло Рябець, і винесе за потреби рішення про проведення повторних виборів в одномандатних виборчих округах. А до того часу (орієнтовно, у серпні), перемога того самого кандидата може стати менш, набагато менш імовірною.

Цеглина з портретом...

Соцпартія, у парламентському активі якої обоє Мельників, із такою постановкою питання, природно, незгодна. На суді в Шаргороді були присутні, зокрема, перший секретар Політради СПУ Йосип Винський і партперо «Сільських вістей» Іван Бокій.

— Ситуація очевидна: якщо кандидат переміг на виборах, він повинен бути визнаний депутатом. А те, що відбувається, є лише свідченням подвійного стандарту ставлення до кандидатів від Соцпартії. Я переконаний: якби Світлана Мельник йшла від «За єдУ», ніяких питань не виникло б, — висловив свою думку «ДТ» начальник виборчого штабу СПУ Йосип Винський.

— Порушення, приклади яких наводилися в суді, мали масовий характер по всій Україні. Так, ці порушення мали місце, вони мені не подобаються, їх можна було уникнути, якби закон «Про вибори...» ухвалили так, як треба. Якби не було зменшення термінів виборчої кампанії, якби надали можливість навчити членів дільничних виборчих комісій. Але кандидати в депутати не несуть відповідальності за те, що якась комісія не виконала своїх технічних функцій. Це питання до структури виборчих комісій — до Рябця, до голови окружкому.

Я особисто чотири рази піднімав цю тему на засіданні ЦВК і її голова заявив, що це проблема, але вона не є істотним порушенням. Тож я не бачу логіки. Якщо йти таким шляхом, то потрібно визнавати вибори недійсними в цілому, включаючи Київ, оскільки я особисто півтори години стояв у черзі й бачив, що значна кількість людей через це взагалі не прийшла на вибори...

Також Винський відзначив упередженість, на його думку, судів і ЦВК стосовно скарг, що надходять. Без належної реакції, за його словами, залишилося близько 10 тисяч звернень і заяв про порушення виборчого законодавства від СПУ. Зокрема, щодо спірного 18-го округу про «факти підкупу виборців»:

«...Цегла, подарована Сухіним Є.І. для будівництва церкви в с.Високому Томашпільського району, загорнута в плівку, під плівкою поміщено портрет Сухіна Є.І... В с. Вила Томашпільського району всім жінкам вручили махрові рушники... На всіх зустрічах із виборцями Сухін Євген Ілліч обіцяє будувати газопроводи й водопроводи. Томашпільському зубопротезному кабінету було переказано 30 тисяч гривень, чому нібито посприяли його друзі. Виборча кампанія супроводжується дорогими концертами... Крім того, Сухін Є.І. демонструючи свою щирість готівкою без звіту зі своєї кишені дарує на церкви, школи, лікарні...»

Депутати-соціалісти також заявили: щоб домогтися своєї правди, вони готові пройти всі кола судового пекла, аж до Страсбурга. Правда, після повернення в столицю, праведний гнів соціалістів сконцентрувався вже на 92-му виборчому окрузі Київської області, де їхній однопартієць Л.Ходаківський програв «заєдисту», заступнику глави ДПАУ Г.Бондаренку. Вимога на адресу ЦВК провести повторний підрахунок голосів у цьому окрузі дещо суперечить позиції СПУ на 18-му окрузі — «якщо кандидат переміг на виборах, він повинен бути визнаним депутатом». І не допомагає, якщо відверто, визначитись у споконвічному питанні: «Ти за білих чи за червоних?».

Ось тільки думку з цього приводу Є.Сухіна почути, на жаль, не вдалося. Журналіста «ДТ», м’яко кажучи, не пустили й на поріг його тимчасового штабу в Шаргороді. І, після короткої наради за закритими дверима, повідомили, що Євген Ілліч утримується від будь-яких заяв до рішення суду. А після винесення останнього штаб згорнувся.

Оскаржити результати народного волевиявлення — це складно чи як? Міркуйте самі.

У тій самій Вінницькій області в ОВК 11-го округу надійшла скарга одного з переможених кандидатів на підкуп виборців переможцем. Окружкомісія направила її в... СБУ. Ще одному свіжоспеченому депутату замість того, щоб приймати поздоровлення під постріли шампанського, довелося швидко виїхати в обласний центр. Під охорону СБУ в зв’язку з анонімними погрозами на його адресу. Новообраному нардепу в 14-му окрузі Володимиру Майстришину наступного ж дня хтось перерізав гальмівні шланги в джипі. Депутата врятувала невисока швидкість машини, яку вдалося «загальмувати» у придорожніх кущах...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі