Основних можливих фігурантів "конституційного перевороту" виводять з-під удару слідства – Ставнійчук

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Основних можливих фігурантів "конституційного перевороту" виводять з-під удару слідства – Ставнійчук Навколо Конституції вже 13 років ведуться політико-правові ігри
Слідство висмикнуло із загальної картини конституційного конфлікту один надуманий, малозначущий і політично ангажований епізод.

Ключових можливих фігурантів справи про конституційний переворот і захоплення державної влади Віктором Януковичем виводять з-під удару слідства, звузивши справу до кількох чиновників Мін'юсту.

Про це у своїй статті для DT.UA пише голова правління Громадського об'єднання "За демократію через право", член Венеціанської комісії від України (2009-2013) Марина Ставнійчук. Автор вказує, що днями підозру в рамках цієї справи оголосили екс-міністру юстиції та кільком колишнім співробітникам Мін'юсту.

"Слідство після значних "потуг" дійшло шокуючого висновку: захоплення влади (під цим поняттям розуміється повернення варіанта Конституції 1996 року, тобто президентсько-парламентського варіанта державного устрою) відбулося… через друк в офіційному виданні міністерства тексту Конституції!", - йдеться в статті.

Фахівець підкреслює, що таким чином від обвинувачення самого Януковича, членів його політичної команди і суддів КСУ справа звузилося до кількох чиновників, які займалися в міністерстві виданням "бойового листка".

"Ми є свідками вибіркового, абсолютно політично мотивованого ведення слідства. Надалі ймовірне так само вибіркове правосуддя. Бо основні можливі фігуранти "конституційного перевороту" явно виводяться з-під удару, а винними призначаються "стрілочники", - зазначає автор.

Ставнійчук вказує, що в даній справі історія з поверненням Конституції 1996 року мала в своєму розвитку чітку логіку, яка підказує кожному притомному слідчому напрямок його роботи.

"І в тому, що слідство з великої картини складної категорії конституційного конфлікту висмикнуло один надуманий, малозначущий і свідомо політично заангажований епізод, вбачається аж ніяк не дурість. А навмисна спроба ввести суспільство в оману", - підкреслює вона.

Правознавець зазначає, що з кінця 90-х років в Україні відбувається складний конституційний процес. Починаючи з 2004 р. навколо Конституції ведуться політико-правові гри.

"Всі три історії з "напрацюванням" і "поверненням" редакцій Конституції за останні 13 років - дзеркальні: як "старі", так і нова влада змінювали Основний Закон, об'єктивно кажучи, в неконституційний спосіб. 2010 року, за "старої" влади, ключову фатальну роль відіграв КСУ, а 2014-го - парламент", - вказує автор.

Ставнійчук наголошує, що фундаментом "конституційного перевороту" 2010 року було відповідне рішення КСУ від 30 вересня 2010 року. З її точки зору, було б логічно, якби правоохоронці, вивчаючи можливість відкриття кримінального провадження щодо захоплення влади, розслідували б природу даного рішення КСУ: його характер, зміст та правові наслідки.

Слідчі повинні були б спробувати з'ясувати, чи була злочинна змова, чи є основна ознака об'єктивної сторони злочину - насильницького захоплення державної влади або зміни конституційного ладу, що передбачено статтею 109 Кримінального кодексу України.

"Однак у підсумку розуміємо, що це належно не досліджено. Або досліджено й ознак злочину не знайдено. Судячи з усього, люди, які проводили це резонансне розслідування, також не мають уявлення про поняття "конституційний лад", його інститути, політичні та правові складові й про те, що таке державна влада… ", - стверджує фахівець.

За її словами, враховуючи те, які правові наслідки судді викликали своїм рішенням, очевидно, що після Революції гідності мова повинна була йти про їх відставку. Тим не менше, продовжують працювати навіть ті судді, які після Революції самі хотіли залишити свої посади.

"Парламент припинив повноваження окремих суддів. Інші - подали заяви про відставку виконувачу обов'язків президента. Але їм відмовили, і більшість суддів, які брали участь у тому конституційному провадженні, працюють дотепер. І суд працює, як бачимо, з розумінням уже сучасної "політики партії". Вони - потрібні!" - констатує автор.

На думку фахівця, щоб не зачіпати "слухняний" Конституційний суд, слідство пішло іншим шляхом.

"Аби не порушувати гармонії в слухняному КС і попри те, що пошуки кримінальної складової в діях суддів вочевидь залишаються, досудове розслідування пішло іншим шляхом. Важко стверджувати зі стовідсотковою упевненістю, але цілком імовірно, що слідство "творчо" опрацювало публікацію "Конституційна афера" одного з нинішніх суддів КСУ в DT.UA за лютий 2014 року", - йдеться в статті.

Вказаний матеріал містив версію про те, що рішення КС від 30 вересня 2010 р. потрібно визнати юридично нікчемним, адже суть проблеми полягає в "технічній зміні тексту".

"Виявилося, що не треба досліджувати поведінку суддів, не треба читати зміст рішення КСУ, не треба перейматися висновками Венеційської комісії, змістом окремих думок суддів КСУ… Простіше оголосити винними лише самого Януковича (який у конституційних питаннях був, м'яко кажучи, повним профаном, щоб не сказати більше) і чиновників Мін'юсту, які опублікували відповідний текст Конституції! Усі інші учасники процесу - білі й пухнасті, досі трудяться на благо України…", - вважає Ставнійчук.

6 вересня генпрокурор України Юрій Луценко повідомив про те, що екс-президентові України Віктору Януковичу і екс-міністру юстиції Олександру Лавриновичу оголосили про підозру у захопленні державної влади. За його словами, Департамент спецрозслідувань ГПУ розслідує справу Конституційного перевороту 2010 року, який призвів до захоплення державної влади шляхом розширення неконституційним способом повноважень президента, за рахунок звуження повноважень парламенту і уряду.

15 вересня Печерський районний суд Києва заарештував Лавриновича на два місяці, до 2 листопада.

Детальніше про розслідуванні справи про конституційний переворот 2010 року читайте в статті Марини Ставнійчук "У пошуку "стрілочників". Операція "Публікація". Про новітні погляди на захоплення влади" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі