ОННО ГАТТІНГ ВАН’Т САНТ: «СПОДІВАЮСЯ, ЩО ЧЕРЕЗ КІЛЬКА РОКІВ Я ПРИЇДУ В ДЕМОКРАТИЧНУ УКРАЇНУ»

Поділитися
Сьогодні Голландія в українців асоціюється не лише із сиром, тюльпанами і міфами про летючого Голландця, а насамперед, з інвестиціями...
Онно Гаттінг ван’т Сант

Сьогодні Голландія в українців асоціюється не лише із сиром, тюльпанами і міфами про летючого Голландця, а насамперед, з інвестиціями. За обсягом капіталовкладень у нашу економіку ця країна посідає третє місце. Рік тому була на другому. Чим приваблює голландських інвесторів нестабільна економіка України? Чого чекають вони від розвитку наших відносин і як сприймають Україну? Про це і багато іншого — інтерв’ю з Надзвичайним і Повноважним Послом Королівства Нідерландів в Україні Онно Гаттінгом ван’т Сантом.

— Пане посол, у чому, на вашу думку, наші країни схожі? Чи ми настільки різні, що навіть неможливим є порівняння?

— Чому ж? Наші народи хочуть жити краще, і всіляко цього прагнуть.

— Як ви вважаєте, коли ж, нарешті, українці житимуть краще?

— За уряду Ющенка ваш макроекономічний розвиток йшов дуже непогано. Рівень виробництва зростає, платіжний баланс — хороший, але конкурентоздатність залишає бажати кращого. Немаловажну роль у цьому питанні зіграло погіршення політичної ситуації в Україні. Якщо розплутати, нарешті, справу Гонгадзе, із гідністю вийти з «касетного» скандалу, тоді і перспектив для співробітництва буде набагато більше. Крім того, років через п’ять, може, Україна теж стане членом ЄС, і тоді працювати з вами буде легше.

— Як офіційно Нідерланди реагують на останні політичні події в нашій країні?

— Як член ЄС усі свої заяви наша країна прагне робити, виходячи з політики цієї організації. Держави ЄС прийняли постанову, в якій висловили серйозну стурбованість дестабілізацією політичної обстановки в Україні і рекомендували керівництву вашої країни якнайшвидше цю проблему розв’язати. Водночас Голландія всіляко підтримує прагнення України сформувати демократичне суспільство і виділяє на ці цілі різноманітні гранти. З 1994 року в Україні активно працює програма соціальної трансформації суспільства для країн Центральної та Східної Європи «Матра». Вона передбачає переважно соціальні зміни й орієнтована лише на співробітництво з неурядовими громадськими організаціями.

— Які сфери діяльності охоплює програма?

— Верховенство закону, державне управління, екологія, освіта, підтримка ЗМІ, соціальний захист, охорона здоров’я, захист національних меншин, культура, права людини.

У зв’язку з політичною кризою в Україні, швидше за все, перевага буде віддаватися проектам в галузі захисту прав людини. З огляду на всю важливість питання створення в центрі Європи істинно демократичної держави, фінансування в рамках цієї програми збільшено на 40%.

Найбільш резонансні акції останніх років — проект у Львові, спрямований на надання допомоги дітям із дефектом слуху, і підтримка роботи двох українських «дитячих колоній» з реабілітації дітей і підлітків після виходу на волю. Ми вважаємо ці напрями досить багатообіцяючими.

— Що ви можете сказати про перспективи нашого економічного співробітництва?

— Про перспективи голландці взагалі говорити не люблять, тим більше з огляду на ваші, прямо скажемо, для нас екстремальні умови. Але в глобальному плані бачиться перспективним розвиток у рамках ЄС, куди років через п’ять за, повторю, нормального розвитку Україна зможе вступити. А поки Голландія активніше освоює чеський і польський ринки.

— Однак ваша країна посідає третє місце за обсягом інвестицій в українську економіку...

— Ми, безумовно, зацікавлені в розвитку двосторонніх відносин. Голландія експортує до України передусім продукцію сільського господарства — свинину, курятину, цибулини квітів, молоко. А також високоякісну техніку. Україна завозить до нас соняшникову олію, продукцію металургії та хімічної промисловості.

Загальний обсяг товарообігу назвати не можу. Кількість СП і голландських підприємств — теж. За законами Нідерландів нашим підприємцям зовсім не обов’язково заявляти про себе в посольстві своєї країни. Хочеш співробітничати — працюй на пряму. Однак, беручи до уваги те, що Україна тільки розпочала демократичні реформи, все ще перебуває в перехідному періоді і має, скажімо так, свою специфіку, посольство в Києві та консульство у Львові надає як голландським, так і українським бізнесменам усебічну консультативну допомогу.

— У чому головна специфіка роботи на українському ринку? Що заважає нашому спільному бізнесу?

— Прямо-таки патологічна необов’язковість і непунктуальність української сторони. За часів Союзу складно було отримати контракт, але якщо вже його укладено, то гарантія його якісного виконання була «залізною».

— Нещодавно Голландія, за обсягом інвестицій в Україну з другого місяця перемістилася на третє, чи означає це «похолодання» у наших відносинах?

— Я не став би робити передчасні висновки. Виходячи з тих даних, котрі я маю, можна зрозуміти, що наше економічне співробітництво розвивається досить рівно. Як приклад найважливіших капіталовкладень назвав би будівництво трьох верфей у Миколаєві, роботи в галузі деревообробної промисловості. Голландській компанії належить також частина пакету UMC.

У рамках програми технічної допомоги країнам Східної та Центральної Європи на Україну виділяється 8 млн. доларів США на рік.

— Чи є можливим навчання українців у Голландії?

— Той, хто дійсно хоче вчитися, досконало володіє англійською — цілком може скористатися програмою навчання «Нафік», у рамках якої можна сподіватися на отримання спеціальної стипендії для навчання в голландських вузах. Природно не дуже велику, залежно від обраного курсу і вузу. (Є, наприклад, навчальні курси вартістю 25 тисяч доларів, їх, природно, ніхто оплачувати не стане.) Для вступу потрібно заповнити відповідну анкету і чекати результатів конкурсного відбору.

— Голландія посідає в світі 134-те місце за територією, і четверте за обсягом ВВП на душу населення. Потрібна певна психологія народу, щоб досягти такого рівня економічного розвитку. У чому вона полягає, і які, на вашу думку, чинники сприяли її формуванню?

— По-перше, це суворий клімат й одвічна війна з морем, у якого постійно доводилося відвойовувати землі. Ця постійна боротьба за виживання вигострювала розум, винахідливість і навчила жорсткої дисципліни.

По-друге, у нас ніколи не руйнували старовину. І на сьогодні унікальність архітектурного пейзажу країни визначають передусім замки XII—XVII століть. Цей неперерваний ланцюжок із давнини в майбутнє породжує, так би мовити, здоровий консерватизм, вірність традиціям і певні духовні рамки.

І третє — віра. Свого часу в Голландії широкого впливу набуло протестантство. Протестанти боролися проти католиків за первісну чистоту церкви, вільну від усіляких пороків і надмірностей. Вони закликали працювати і молитися. Зараз їх у відсотковому співвідношенні залишилося не так вже й багато, але їхня віра в цілому вплинула на менталітет жителів країни.

— Однак Голландія ледь не найбільш терпима країна в Європі стосовно людських пороків. Саме у вас легалізовано проституцію, дозволено легкі наркотики тощо.

— У цьому плані ми керуємося біблійною заповіддю про те, що солодким є лише заборонений плід. За статистикою, у Голландії наркоманів і повій набагато менше, аніж, наприклад, у сусідній Франції, де все це суворо заборонено. Набагато нижчий у нас і відсоток венеричних захворювань. Адже всі «жриці любові» — під повним державним, а відповідно, і медичним контролем.

— Які образи викликає у вашій душі саме слово «Голландія»?

— Передусім це асоціації з незліченними стародавніми замками, середньовічними житловими(!) будинками, вуличками і полями, часто-густо перерізаними каналами. А ще численні перекази і легенди, котрі розповідала моя бабуся, як і більшість голландських бабусь, просто дивовижна оповідачка.

— А яким є, на ваш погляд, істинний голландець?

— Меланхолійний, пунктуальний, стриманий в емоціях, більше у собі, любить добре працювати і так само відпочивати. Ми дуже цінуємо свій вільний час і любимо збиратися після роботи невеликою затишною компанією. Наприклад, за кухлем пива...

Загалом, любимо проводити дозвілля затишно. Це суто наше слово, котре характеризує дуже багато чого. Затишно може бути в сім’ї, на вечірці, у спілкуванні з друзями. Затишним буває співрозмовник, костюм і навіть хобі.

— Чи є в Києві місце, де вам по-справжньому затишно?

— Звісно, вдома! А ще… (посол задумався. — В.Б.) в одному із ресторанчиків у національному стилі на Дніпрі. В українців чудова кухня....

— У вас є хобі?

— Удома я весь час грав у хокей на траві. Був півзахисником і досягав на цьому терені непоганих результатів. На жаль, у вас не грають у цю гру. Оскільки ще недостатньо розвинена система закритих спортивних клубів, я, щоб підтримувати форму, обмежуюся джогінгом уранці кілька разів на тиждень. А ще люблю подорожувати автомобілем як по Україні, так і за її межами. З українських міст люблю Київ, Одесу та Львів. Саме тут можна відчути весь різноплановий національний колорит.

— Який за ці роки сформувався у вашому уявленні образ українця?

— Спокійний, неквапний, необов’язковий, невеселий, вічно скаржиться на долю й увесь час чогось просить. А загалом, мені здається, ділові якості і настрій згодом відновляться.

Адже 70 років ви не могли по-людськи влаштувати своє життя, від цієї ось невпорядкованості й усі ваші проблеми.

— І останнє, традиційне запитання, про ваші подальші плани?

— У серпні закінчується моя дипломатична місія в Україні. Я їду до Нью-Йорка постійним представником при ООН. І сподіваюся, що через кілька років приїду в демократичну Україну і зможу, нарешті, із чистою совістю на конкретних прикладах відповісти на ваше перше запитання, про те, у чому все ж таки наші країни схожі!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі