Оніщук: Янукович не зможе мати повноваження Кабміну - Політика - dt.ua

Оніщук: Янукович не зможе мати повноваження Кабміну

16 лютого, 2011, 00:36 Роздрукувати

Екс-міністр юстиції, президент Інституту правової політики Микола Оніщук заявив, що президент України не зможе здійснювати управлінські функції, закріплені за Кабінетом міністрів України. Про це Оніщук заявив, коментуючи зареєстровані у Верховній Раді законопроекти «Про центральні органи виконавчої влади» та «Про Кабінет міністрів України».

 

«Намагання окремих представників виконавчої влади обґрунтувати можливості здійснення президентом управлінських функцій, що за Конституцією належать уряду, є неприйнятним на тлі усталеного розуміння верховенства Основного Закону, принципів правової держави та конституціоналізму», - сказав Оніщук.

Екс-міністр юстиції уточнив, що лише Конституція може визначати повноваження і порядок (спосіб) реалізації з боку президента і Верховної Радои своїх функцій.

«Це стосується також видів актів, на видання яких мають право вказані органи. Так, при цьому родовим конституційним поняттям для Верховної Ради є рішення (ч. 2 ст. 84 Конституції України), а форми актів - закони, постанови, резолюції, декларації, звернення, заяви (ч. 2, ст. 46 ЗУ “Про регламент Верховної Ради України”). Стосовно президента родовим поняттям є акти, а їх формами - укази і розпорядження (ч. 3 ст. 106 Конституції України)», - зауважив він.

Оніщук зазначив, що види актів президента дуже точно визначені Конституцією, і не можуть, на відміну від видів актів Верховної Ради, бути розширені законом.

«Крім того, президентсько-парламентська форма правління, на відміну від президентської, не передбачає здійснення главою держави прямих розпорядчих дій та управлінських функцій стосовно міністерств та інших органів центральної виконавчої влади. Вказана функція за Конституцією належить уряду як вищому органу виконавчої влади, а ст. 1 ЗУ "Про Кабінет міністрів України" визначає, що Кабінет міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів», - зазначив екс-міністр.

Як зазначали у своїй статті для ZN.UA Віктор Тимощук й Ігор Коліушко, президент пропонує на законодавчому рівні закріпити за собою повноваження: щодо призначення і звільнення заступників міністрів та керівників інших центральних органів виконавчої влади (далі - ЦОВВ), затвердження Положень про ЦОВВ, надання обов'язкових до виконання «доручень президента» будь-якому органу виконавчої влади тощо. Автори нагадують, що цих повноважень президент не має за Конституцією, тому глава держави, відповідно до приписів Основного Закону і неодноразових тлумачень Конституційного суду, не може «взяти» собі ці повноваження іншим способом.

«Проект закону, відповідно до Конституції України, має визначити основні завдання, принципи й організацію діяльності центральних органів виконавчої влади, їх види, структуру, компетенцію, місце у системі органів виконавчої влади, соціальне та інше забезпечення працівників центральних органів виконавчої влади», - наголошено в пояснювальній записці до законопроекту.

За матеріалами УНІАН

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >