Невизнання анексії Криму не зобов'язує ПАРЄ відмовити в повноваженнях делегації Росії

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Невизнання анексії Криму не зобов'язує ПАРЄ відмовити в повноваженнях делегації Росії
Обов'язок ПАРЄ не визнавати анексію не обов'язково тягне за собою зобов'язання відмовити повноваження делегації держави, яка анексує території.

Відповідно до міжнародного права, є чітке зобов'язання не тільки для всіх держав, а й для міжнародних організацій не визнавати анексію, прямо або побічно, це не обов'язково зобов'язує Парламентську асамблею Ради Європи (ПАРЄ) заперечувати повноваження делегації анексує держави. Це ключовий висновок нового звіту, представленого сьогодні експертами з конституційного права Ради Європи - Венеціанською комісією, - який є в розпорядженні DT.UA.

Зазначимо, що таким чином невизнання анексії Криму не зобов'язує ПАРЄ відмовити в повноваженнях делегації Росії.

У звіті розглядаються вибори в загальнонаціональних виборчих округах, а не вибори парламентарів, які представляють конкретні виборчі округи. Звіт був підготовлений за запитом Комітету ПАРЄ з процедурних правил, імунітетів та інституційних питань наприкінці червня 2019 року в контексті оскарження повноважень російської делегації в ПАРЄ на процедурній основі. Повноваження залишаються оспорюваними до відкриття сесії ПАРЄ 2020 року, коли всі держави-члени, включаючи Росію, повинні будуть подати списки своїх нових делегацій.

"Анексія є незаконним актом, який порушує заборону на застосування сили та принципи територіальної цілісності держав і невтручання в справи, що відносяться до внутрішньої юрисдикції іншої держави. Відповідно до міжнародного права існує чітке зобов'язання для всіх держав, а також для міжнародних організацій, включаючи Раду Європи, не визнавати анексію, прямо або побічно", - йдеться в документі.

У доповіді наголошується, що право на вільні і справедливі вибори є одним з найважливіших політичних прав людини.

Основне зобов'язання держави, що анексує, полягає в тому, щоб дозволити населенню анексованої території брати участь у виборах парламенту тієї держави, якій ця територія належить за законом. Твитнуть Поделиться

"Для держави, що анексує, організація виборів у свій власний парламент є заходом, що суперечить принципу міжнародного гуманітарного права, згідно з яким держава-окупант повинна утримуватися від будь-яких важливих інституційних змін. У всякому разі, організація виборів державою-окупантом на анексованій території не може "вилікувати" незаконність анексії. Крім того, вибори, що проводяться на територіях за межами міжнародно визнаних кордонів, будуть мати труднощі з виконанням попередніх умов для визнання "вільними та справедливими", навіть якщо їх результати можуть бути правдивим зображенням думки виборців", - йдеться в доповіді.

Зобов'язання ПАРЄ полягає в тому, щоб не визнавати побічно анексію впливає на перевірку повноважень делегації держави, що анексує.

"При прийнятті рішення про те, ратифікувати або відхилити повноваження делегації, що складається з депутатів, які були обрані у загальнонаціональному виборчому окрузі, що включає територію, яка не визнана на міжнародному рівні як частина держави, що анексує, вплив включення анексованої території на остаточні результати виборів повинні бути розглянуті з належним урахуванням принципу пропорційності", - підкреслюється в документі.

Венеціанська комісія робить висновок про те, що "обов'язок Парламентської асамблеї не визнавати анексію не обов'язково тягне за собою зобов'язання відмовити повноваження делегації держави, що анексує".

Зазначається, що правила процедури ПАРЄ дійсно передбачають ряд варіантів.

У ніч на 25 червня ПАРЄ зняла санкції з делегації Росії без будь-яких додаткових умов. Наступного дня ПАРЄ відновила права російської делегації у повному обсязі. При цьому РФ не виконала жодної умови для повернення до організації: не деокупувала українські Крим і Донбас, не звільнила всіх українських політв'язнів.

Українська та грузинська делегації оскаржили рішення про повернення РФ до ПАРЄ, а делегація України відмовилася від участі в роботі асамблеї.

23 вересня сформована Верховною Радою IX скликання українська делегація офіційно відмовилася від участі в осінній сесії ПАРЄ. У жовтні Україна, Грузія, Литва, Латвія й Естонія створили групу з протидії Росії у Парламентській асамблеї Ради Європи.

Докладніше про проблеми ПАРЄ після відновлення статусу РФ читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Яка Рада, така й порада" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі