Назад у 2004-й?

Поділитися
Не встигли лідери меджлісу кримських татар радісно повідомити всім закордонним спостерігачам, що...

Не встигли лідери меджлісу кримських татар радісно повідомити всім закордонним спостерігачам, що в цю виборчу кампанію нарешті не використовували брудних технологій, спрямованих на нацьковування людей за національною ознакою, як життя внесло корективи. Ну, не життя, звісно, а кримський штаб Віктора Януковича. У кількох районних газетах з’явилися статті-близнюки, але, як і годиться «джинсі», — з різними іменами авторів. «Добро і зло по-тимошенківськи» змальовувало страшну картину другого туру: «В Донецьку Юлі допомагали грузини, а в Криму — кримські татари». Члени виборчих комісій від БЮТ, як стверджується в публікаціях, «у масовому порядку замінюються виключно на громадян кримськотатарської національності. Неважко припустити, що це — чергова спроба з допомогою скандалів і всіляких сумнівних маніпуляцій під час голосування «допомогти» людям не проголосувати, саботувати процес підрахунку голосів і, зрештою, зірвати вибори в Криму. Кримчани, будьте пильні!».

Таким чином, маємо очевидне застосування класичного ксенофобського прийому, заснованого на стереотипі «всі кримські татари — екстремісти».

Сумнівів у тому, що замовником даних публікацій є штаб Віктора Януковича — жодних. З тієї причини, що одна з місцевих газет — «Огни маяка», яка виходить у Червоногвардійському районі, — цей матеріал, хоч і слабко (у вигляді маленького значка в кінці тексту), але таки промаркувала як політичну рекламу. І головний редактор газети Іван Янченко підтвердив «ДТ», що дану статтю було розміщено у встановленому законом порядку, з оплатою з виборчого фонду кандидата у президенти Віктора Януковича. Але, на відміну від своїх колег, Іван Янченко наполіг на вилученні з наданого тексту ксенофобських висловлювань, наведених вище.

По-друге, «тіло» цих матеріалів знаходимо й у партійній газеті кримських соратників кандидата В.Януковича «Регион-Крым» у статті під назвою «Будьте пильні! Кримськотатарська карта в грі Тимошенко». Тут теж тиражується чутка про те, що бютівці масово заміняють своїх «членів окружних виборчих комісій слов’янської національності іншими — кримськотатарської», що має на меті «організацію в день голосування провокацій і свідомо розпалює міжнаціональну ворожнечу в Криму».

Показово, що партійна газета із цим матеріалом вийшла якраз до останнього візиту Віктора Федоровича в Крим, того самого, котрий явив світу великого поета Чехова. До речі, через повальне захоплення ЗМІ цією літературознавчою знахідкою лідера, ксенофобські витівки його кримських однопартійців залишилися практично без уваги «великої» преси. Тим часом неможливо не помітити: саме в цей приїзд Віктор Янукович повернувся до теми російської мови, яку старанно обходив до цього, і оголосив, що відразу після перемоги буде ухвалено закон, який передбачає «безперешкодне функціонування російської мови на території України» в усіх сферах. Так картинка й склалася: на тлі вмикання антитатарської фобії — солодка обіцянка «базовому» електорату.

Те, що розкручування психозу на етнічному ґрунті посилюється, демонструє нам «регіональний» Севастополь. Там уже всіх приїжджих грузинів перелічили. На іноземному судні виявили трьох членів екіпажу даної національності, ще чотирьох моряків вирахували в автобусі, який приїхав із Бердянська. Звідки в місті чутки про «грузинських бойовиків»? Начальник міліції Валерій Пєтухов повідомив на сесії міськради: ще минулої суботи з ним на цю тему розмовляв голова ради Валерій Саратов...

Звісно, це тільки відгуки ксенофобської істерії, котру ми спостерігали в Криму 2004 року. Тоді народні депутати і кримські топ-чиновники прямим текстом на площах і в ефірах лякали кримськотатарськими екстремістами й національною автономією, якщо до влади прийде Віктор Ющенко. Але попереду — місцеві вибори, особливо цікаві кількістю захисників «русскокультурного человека», котрі товпляться на вході до кримського парламенту. Захисників від кого? Та все від тих самих — держави Україна та «екстремістів-терористів» в особі кримських татар. Тому кампанія нацьковування людей і зіштовхування їх лобами буде продовжуватися у властивій Криму провінційній простоті виконання.

Повернутися до цієї ганебної методи політичної боротьби місцевих регіоналів, безперечно, змушує потреба мобілізувати електорат Віктора Януковича, «схудлий» порівняно з 2004 роком на більш як 100 тисяч голосів. Водночас Юлія Тимошенко в першому турі подвоїла результат БЮТ на парламентських виборах 2006 року. У другому турі, як сподіваються її прибічники в меджлісі, вона зможе тільки за рахунок кримськотатарських виборців збільшити свої показники в півтора разу і більше — до 200 тисяч проти 117 тисяч, отриманих у першому. Згідно з їхньою арифметикою, досягти цього можна шляхом збільшення явки (за даними тестових дільниць — у місцях компактного проживання репатріантів — резерв становить до 40 відсотків) і посилення агітації.

«Активістам-агітаторам ставилося завдання дійти до кожної сім’ї», — каже заступник голови меджлісу Рефат Чубаров. У першому турі голоси кримськотатарських виборців розділилися між п’ятьма кандидатами! І хоча більшість голосували за Ю.Тимошенко, виявилося чимало прихильників С.Тігіпка, а також В.Ющенка, А.Гриценка та А.Яценюка. Але зібрати ці голоси в одну скарбничку буде непросто. І не тільки тому, що меджліс, який закликав голосувати за Тимошенко, — не для всіх авторитет. Спрацювати проти може відгомін хвиль внутрішньої міграції репатріантів і самозахоплень: до великих міст прибилися тисячі людей із глибинки. Чимало з них залишилися прописаними в далеких селах, і меджлісу в минулі парламентські вибори доводилося організовувати підвезення сотень громадян із передмістя Сімферополя на їхні дільниці у віддалених районах. Сьогодні така допомога може бути розцінена опонентами як порушення закону, за кількістю фіксацій яких регіонали сьогодні явно відстають від бютівців, котрі ледь не щодня заявляють про «проколи» прибічників В.Януковича.

І треба сказати, що чекати життєвого підтвердження описаних у висновках головного науково-експертного управління ВР України ризиків ухваленого в середу закону авторства О.Лавриновича необов’язково. Тому що робоча модель уже неодноразово була випробувана до прийняття змін до Закону «Про вибори президента України», але, в силу дії «старого» документа, не доведена до бажаного результату.

Ризик перший — ухвалення рішення комісії мінімальною кількістю голосів її членів, при тому, що інші про це можуть і не здогадуватися. У середу в прокуратуру надійшла скарга на дії членів комісії від Партії регіонів у виборчому окрузі №10 (Сімферопольський і Бахчисарайський райони). За даними довіреної особи Ю.Тимошенко в цьому окрузі О.Татевосян, в окружком доставлено протоколи рішень двох дільничних комісій, датовані днем, коли засідання не проводилися. Крім того, підписи секретарів комісій, як стверджується в заяві, сфальсифіковано.

Ризик другий — призначення членів окружкомів в обхід квотного принципу і без урахування пропозицій кандидата. Прикладом може служити ситуація в окружному виборчкомі №3. За версією бютівців, ЦВК самовільно затвердила склад комісії, визначивши головою зовсім не ту кандидатуру, яку запропонувала Ю.Тимошенко. У зв’язку з чим було звернення до Генпрокуратури і протестне складання з себе повноважень сімома членами комісії від Тимошенко. У штабі Януковича такі дії назвали спробою зірвати вибори в регіоні, де їхній кандидат може набрати більшість голосів. «Щойно ЦВК ухвалила постанову, якою затвердила склад виборчої комісії в цьому окрузі, усі сім членів окружного виборчкому від БЮТ почали саботаж — просто не з’являлися на засідання», — повідомляє сайт Кримської організації ПРУ. На розрулювання ситуації лідери кримських бютівців відрядили власний генофонд: ЦВК призначила головою комісії сина народного депутата С.Веліжанського, а довіреною особою Ю.Тимошенко в цьому окрузі — сина народного депутата А.Сенченка. Додамо, що з аналогічним випадком довільного призначення голови комісії бютівцям довелося зіткнутися і в окрузі №9.

Таким чином, опоненти кандидата в підконтрольному йому регіоні побоюються, що у зв’язку з набуттям чинності поправками до закону про вибори, замінити «небажаних» членів дільничної комісії на «правильних», запропонованих місцевим мером, буде неважко. Приводом може послужити неучасть у засіданні, про яке вони просто не знали.

В іншому ж очікується використання старих і перевірених способів мобілізації населення голосувати активно й у потрібній клітинці: «каруселі», підвезення виборців, безліч бажаючих голосувати вдома. В розрахунку на останнє повеселив житель Радянського району. Він приніс у комісію список із кількох десятків прізвищ, надрукованих на принтері, підписаний ним особисто. Свята простота!

Начальник кримського головкому МВС Геннадій Москаль хвалився, що в першому турі міліції вдалося запобігти порушенням при голосуванні вдома. І не тільки шляхом перевірок істинності авторства заяв. Біля дільниць виявилася сила-силенна автомобілів — для членів комісії, зобов’язаних виїжджати для забезпечення голосування вдома. «А за законом може використовуватися лише транспорт, який фінансується з держбюджету і на який укладено договір з окружною комісією. Як правило, на виборчій дільниці договір укладено тільки на одну машину. І ті, хто масово змушував громадян писати заяви про голосування вдома, прорахувалися і зрозуміли, що це — велика дурниця, тому що міліція ці машини з виборчих дільниць прибрала», — казав генерал Москаль, який до другого туру склав із себе повноваження начальника головкому. Після того як президент звернувся до Конституційного суду і призупинив рішення Кабміну про його призначення (Геннадій Москаль під час свого керівництва кримською міліцією залишався народним депутатом України).

Куратор Криму від Партії регіонів Василь Джарти уже висловив глибоке задоволення цією відставкою і висловив сподівання, що в Крим «повертається повага до демократії, законів, норм Конституції». От тільки не знаю, що було б краще для соратників Джарти: щоб Москаль залишався в Криму й особисто відповідав за дії міліції, чи щоб вона діяла так само, але відповідальність ніс в.о. начальника головкому — вірний Москалю начальник УБОЗу Бідашко?

Хоча, безперечно, час для прояву своєї принциповості в цьому питанні Віктор Ющенко підгадав дуже правильний для кримської влади. Особливо, коли врахувати, що попереду — місцеві парламентські вибори, а спецбригада УБОЗу, залишивши за собою десятки кримінальних справ щодо земельних шахрайств, перемістилася після першого туру із Сімферополя до Ялти — для відпрацьовування Південнобережжя. Даремно, мабуть?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі