Молдавський парламент не буде поспішати з обранням президента - Політика - dt.ua

Молдавський парламент не буде поспішати з обранням президента

8 лютого, 2011, 14:18 Роздрукувати

Молдавський парламент погодився з вердиктом Конституційного суду щодо того, що встановлення дати виборів президента є компетенцією парламенту, заявив представник парламенту в КС Іон Крянге.

"Відомо, що в парламенті зараз не вистачає голосів для обрання президента. У разі, якщо парламент почне процедуру виборів президента, але не зможе обрати главу держави, нинішній парламент повинен бути розпущений і призначені нові дострокові вибори. У той же час законодавство обумовлює, що вони не можуть відбутися раніше, ніж через рік після виборів, які відбулися 28 листопада. Отже, парламент, може використати цей час для того, щоб спробувати вирішити проблему і подолати політичну кризу", - сказав Крянге.

Він також зазначив, що парламент прийме відповідні поправки, але не буде поспішати з обранням президента.

У свою чергу, представник опозиційної партії комуністів Сергій Сирбу заявив, що "Партія комуністів підкориться рішенню Конституційного суду". У той же час, він заявив, що "Конституційний суд спробував ухилитися від відповідальності і перекласти її на парламент".

Він також не виключив, що комуністи можуть звернутися до парламенту із законодавчою ініціативою щодо уточнення дати проведення виборів президента і проведення виборів в найкоротші терміни.

Як повідомлялося раніше, представники опозиції вимагають від КС "роз'яснення законодавства в частині призначення дати виборів президента". Вони вважали, що парламент зобов'язаний приступити до виборів президента не пізніше 28 лютого - у двомісячний термін з моменту скликання першого засідання нового парламенту.


Конституційний суд вирішив, що це питання не належить до його компетенції, а є виключною компетенцією парламенту.

Рішення КС було прийнято одноголосно, набуває чинності з моменту прийняття, є остаточним і оскарженню не підлягає.

У той же час, КС запропонував парламенту "прийняти спеціальний законодавчий акт, щоб встановити дату виборів президента у таких випадках, щоб уникнути подібних ситуацій надалі".

Голова КС Дмитро Пулбере зазначив, що "КС рекомендував парламенту усунути недоробки в законодавстві у розумні терміни". Він також сказав, що "згідно з міжнародною практикою, розумні терміни припускають термін у 2-3 місяці".

"Природно, що Конституційний суд керувався буквою закону, а не нинішньою конкретною ситуацією. Якщо ж враховувати ситуацію, то, звичайно, що необхідно якомога швидше усунути прогалини в законодавстві. У Молдові з 11 вересня 2009 року має місце вакансія посади президента. Це - абсурдна та небажана ситуація, яка провокує нестабільність. Її потрібно усунути", - сказав Пулбере.

У той же час, він відзначив, що "з подібною ситуацією, коли тричі не вдавалося обрати президента і проводилися дострокові вибори, країна стикається вперше".


"В історії не було таких прецедентів. Парламент повинен удосконалювати законодавство, щоб у ньому не було подібних незрозумілих ситуацій", - сказав Пулбере.

У новому парламенті Молдови правлячий Альянс за європейську інтеграцію у складі трьох партій має в своєму розпорядженні 59 мандатів, 42 мандати отримала Партія комуністів.

Правляча коаліція сформувала уряд на чолі з головою Ліберально-демократичної партії Владом Філатом і обрала голову Демократичної партії Маріана Лупу спікером парламенту. Він же є в.о. президента і кандидатом АЄІ на посаду глави держави.

Коаліція налічує 59 депутатів, але для обрання президента потрібен 61 голос - три п'ятих депутатів парламенту.

У даній ситуації, після рішення КС, парламент не буде починати процедуру виборів президента, а спробує спочатку знайти голоси або змінити законодавство, щоб обрати президента та уникнути нових дострокових виборів.

Дострокові вибори вже проводилися 29 липня 2009 і 28 листопада 2010 року, але розташування сил не змінилося настільки, щоб парламентська більшість змогла обрати президента.


 

За матеріалами «Інтерфакс-Україна»

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >