МІЛЬЯРДИ НА ВІЙНУ

Поділитися
Цікавий звіт нещодавно опублікували фахівці Міжнародного центру конверсії в Бонні, які стверджують: у світі почався новий виток гонки озброєнь...

Цікавий звіт нещодавно опублікували фахівці Міжнародного центру конверсії в Бонні, які стверджують: у світі почався новий виток гонки озброєнь. Дедалі більше країн підвищують витрати на військові потреби, — йдеться у звіті. — Військові бюджети багатьох держав збільшуються нібито для боротьби з тероризмом. Однак експерти Центру конверсії вважають, що це призведе насамперед до зростання небезпеки провокацій нових терористичних актів.

Роззброєння 90-х років, на думку боннських спостерігачів, дало дивіденди мирові, а тепер їх отримує терор. Після досить тривалого періоду скорочень озброєнь усе свідчить про стагнацію в галузі конверсії. Вона уповільнює темпи, і дедалі менше військових виробництв перебудовується на випуск цивільної продукції. Цьому сприяють насамперед Сполучені Штати — найбільша військова потуга світу, що значно випередила в цій сфері інші країни. Фахівці Центру конверсії в Бонні стверджують, що США першими роздули витрати на військові потреби і завели потужний двигун машини озброєнь.

Від Америки намагаються не відставати і багато інших країн. Вже цього року витрати на військові цілі зростуть на 4—5 відсотків і гонка озброєнь досягне рівня 1992 року. Та якщо піднесення триватиме, то до 2010 року світ переступить досі історично найвищий пік озброєнь періоду «холодної війни» 1987 року.

За даними звіту Центру конверсії в Бонні, глобальні військові витрати цього року становитимуть 960 мільярдів євро. Але США планують наступного року знову збільшити військовий бюджет. І пов’язано це не лише із загрозою тероризму. Як стверджується у звіті, ще до терористичних нападів США розпочали новий виток озброєнь. Президент Буш зумів відстояти збільшення військового бюджету з 310 мільярдів доларів до 353 мільярдів. Події 11 вересня ще більше підстьобнули ці наміри: передбачається, що наступного року військовий бюджет США зросте до 396 мільярдів доларів.

Вже нинішнього року США зі своїми 353 млрд. доларів військового бюджету витратять на військові потреби майже у 8 разів більше коштів, ніж Японія зі своїми 45 млрд., у 9 разів більше, ніж Франція, Великобританія та Китай зі своїми менш ніж 40 млрд. і в 12 разів більше, ніж Німеччина зі своїми майже 30 млрд. доларів.

До подій 11 вересня уряд Німеччини — соціал-демократи і «зелені» — не вважали бундесвер своїм пріоритетом, щороку жорстко урізаючи його бюджет. Оборонне відомство навіть заявляло, що грошей німецьким збройним силам бракує не лише на модернізацію армії, а й на найбільш нагальні потреби, що загрожувало відпливом висококваліфікованих спеціалістів.

Тепер військові не скаржаться. Міністр оборони Рудольф Шарпінг заявив по німецькому радіо, що в нього вистачає коштів на фінансування реформ, розпочатих у збройних силах. Та якщо навіть бюджетних коштів забракне для завершення проектів, то оборонне відомство має достатньо бажаючих робити інвестиції в цю прибуткову справу — армію. Торік, наприклад, для переозброєння бундесверу було використано на 321 млн. євро більше, ніж планувалося державним бюджетом. Наступного року ця сума становитиме вже два мільярди євро. Їх буде спрямовано на розвиток і модернізацію наземних транспортних військ та повітряних сил, що значно підвищить їхню боєздатність. Шеф оборонного відомства повідомив також, що ці кошти буде отримано шляхом кооперування з економікою, для чого налагоджено тісне співробітництво з деякими приватними підприємцями. За словами Рудольфа Шарпінга, ці гроші хоч і не з бюджету взяті, але вкладаються вони в бундесвер із «хорошими намірами». Адже таким чином знижуються державні витрати на утримання армії.

Ці наміри, як повідомляє інформаційна служба міністерства оборони, уже починають реалізовуватися. Найближчим часом повітряні сили бундесверу одержать 600 нових ракет типу «Таурус» «повітря—земля», розроблених європейським повітряно-космічним концерном EADS. Ними будуть оснащені німецькі військові літаки «Торнадо», що перебувають на озброєнні зараз, і майбутні бойові машини «Єврофайтер». Ракети «Таурус» здатні влучати в наземні цілі з відстані 350 кілометрів. При цьому екіпаж залишається в безпеці — їм не загрожує удар у відповідь.

Це не єдиний проект, спрямований на зміцнення боєздатності німецьких повітряних сил. Їх планується оснастити ще й ракетами «повітря—повітря» типу «Метеор» для ураження літаючих об’єктів. Але цей проект фінансується з бюджету, тому піддався серйозній критиці, виникли запитання у спеціалістів державної рахункової палати. Вони аргументують свої заперечення тим, що «Метеори» — задороге задоволення для Німеччини, на яку поки що ніхто не збирається нападати. Тим більше що оборонне відомство не потрудилося точно розрахувати вартість проекту. Це ж стосується і будівництва теж дуже дорогого нового танка «Пантера», замовлення на який уже надійшли від кількох країн, у тому числі з Польщі. Поки що ніхто не може назвати остаточної вартості цього проекту, але оборонне відомство наполягає на своєму, посилаючись на підтримку економіки. Промислові підприємства так зацікавлені у виробництві нового танка, що вже створили для цього консорціум. У таких випадках зазвичай не бракує підприємців з «хорошими намірами», адже вкладання грошей у виробництво зброї завжди обіцяє величезні прибутки.

Та ще більші витрати на військові потреби — попереду. Адже насувається й переоснащення повітряного парку. Німеччина — учасник європейського проекту з будівництва військових літаків «Єврофайтер». А вони досить дорогі: вартість кожного становить 63 мільйони доларів. Втім, це не бентежить партнера Німеччини по «Єврофайтеру» Італію. Вона, у числі шести держав—членів Північноатлантичного альянсу, бере участь у найдорожчому (200 млрд. доларів) за всю історію США оборонному проекті Joint Strike Fighters з виробництва бойових літаків. Ними замінять застарілі літаки американських повітряних сил. Перші бойові літаки буде поставлено 2008 року. Італія, що бере участь і в європейському проекті «Єврофайтер», уже підписала договір на участь у Joint Strike Fighters, після чого стала другим за величиною партнером США в розвитку військового літакобудування. Вона вкладає в проект один мільярд доларів і планує придбати, як мінімум, 100 бойових літаків. За словами міністра оборони Італії, придбання найсучасніших бойових літаків дозволить модернізувати її повітряні сили.

Це серйозний намір, адже Італія (її частка — 19,5 відсотка) бере участь у європейському проекті «Єврофайтер» і має намір придбати в концерну EADS 121 бойову машину. Досі одночасно в обох — європейському та американському — проектах брала участь лише Великобританія. Тепер у нього включилася й Італія. Причина такого подвійного інтересу — висока ціна «Єврофайтера». Адже вартість американського літака, залежно від оснащення, становитиме від 30 до 50 мільйонів доларів. При цьому технічні характеристики обох літаків практично однакові: живучість і боєздатність у найскладніших, у тому числі й погодних, умовах, високі швидкості, короткі старти, що дає можливість злітати з палуб військових кораблів. Це покоління літаків також невидиме для радарних установок. Проте перевага «Єврофайтера» в тому, що вже у березні були готові перші серійні літаки для бундесверу. А решті замовників ці машини надійдуть вже нинішнього року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі