Листи здалеку

Поділитися
Після цьогорічного січневого обшуку в Арсена Авакова стало ясно: участь у виборах він братиме заочно й дистанційно — через кордон. Інакше — арешт.

Після торішнього липневого обшуку в офісі харківський екс-губернатор Арсен Аваков заявив про намір балотуватися у Верховну Раду. Після цьогорічного січневого обшуку в нього вдома стало ясно: участь у виборах він братиме заочно й дистанційно - через кордон. Інакше - арешт.

Можна жити в Сан-Тропе й звідти дивитися й писати гнівні «листи здалеку»? Ні, не можна. Бо мені це небайдуже. Надто багато людей я взнав за ці п’ять років і бачу, що в харківській політиці, мабуть, надто багато залежить і від моєї позиції зокрема. Тому ця позиція є і ще буде довго! (Арсен Аваков, ІА «Мост-Харьков», квітень 2010 року)

Нині ці слова Авакова, сказані невдовзі після його відходу з обладміністрації та після президентських виборів, видадуться чи то надто наївними, чи то не зовсім щирими. Останні два-три місяці він перебуває за кордоном. Звідти пише викривальні листи в блозі й робить гучні заяви. Звідти спілкується із соратниками. Звідти дає дуже нечасті інтерв’ю лояльним ЗМІ.

Його слова про тотальний і жорсткий контроль влади, сказані в листопаді 2010-го на мітингу «За чесні вибори», так і залишилися словами. Сам Аваков - нечастий гість у сесійній залі. Фракція «Батьківщини» ні в обласній, ні в міській раді не змогла домогтися прозорості ні при ухваленні бюджету та розподілі бюджетних коштів, ні в рішеннях щодо землі та комунальної власності, ні у формуванні тарифів. Та й не особливо домагалася. Біло-сердечні далеко не завжди декларували свою позицію з ключових питань, а сама позиція не завжди підкріплювалася якісним експертним аналізом і (або) професійно підготовленим альтернативним проектом рішення. Більшість депутатів, зокрема й голова міської організації «Батьківщини» Андрій Руденко, вважали за краще не виступати або не ходити на сесії взагалі. Влітку минулого року після масок-шоу на хлібозаводі «Салтовський», який він тоді очолював, Руденко, схоже, остаточно й безповоротно розпрощався з репутацією записного опозиціонера й приєднався до «мовчунів-прогульників». А «Батьківщина» втратила перспективного кандидата-мажоритарника: у Руденка були хороші шанси, якщо не виграти вибори по Московському району, то серйозно попсувати результат регіоналові Дмитру Святашу, який уже оживляється у своєму старому окрузі.

Переведення Тимошенко в Качанівську колонію змусив харківський партактив «Батьків-щини» напружитися й активізуватися. Правда, із «зустріччю» кортежу, який доправив екс-прем’єра з Лук’янівки, «неув’язочка» вийшла: прапори розгорнули не перед процесією, а навздогін їй. Зате Новий рік тимошенківці чесно зустріли під колонією. А агітнамети, встановлені ними в перших числах січня, вкупі з обіцянкою безстрокової акції протесту, змусили напружитися владу й спровокували справжню «качанівську аномалію». В один день біля колонії раптово сталися аварія на каналізаційному колекторі, що послужило приводом для судової заборони будь-яких акцій «Батьків-щини», псевдопожежа у занедбаному двоповерховому будинку навпроти Качанів-ки, гасити яку приїхали 4 (чотири!) пожежні обслуги, поломка автобуса саме перед ворітьми колонії та інші дивні непорозуміння. Але тимошенківці справно продовжували робити свою справу: одні збирали в прилеглих районах підписи за висунення ЮВТ на Нобелівську премію миру, інші приходили до колонії, обклеювали емблемами БЮТ та портретами Тимошенко ворота й комунальну техніку, прикрашали трояндами дерево поблизу тощо. Їх було небагато - кілька сотень на свята, від десятка до тридцяти людей у будні. Але вони були.

Як стверджують у «Батьківщині», саме це й стимулювало справу Авакова: «коли опозиційні сили почали відкрито, не боячись місцевих князьків, висловлювати свою позицію, вже й київській владі стало незатишно».

Чули жарт дня? Прокуратура подарувала Добкіну на день народження справу Авакова. (Із розмов у журналістських курилках, січень 2012 року.)

Прокуратура Харківської області порушила справу проти губернатора колишнього 26 січня -саме коли день народження відзначав губернатор нинішній. Стаття 365, частина 3 - перевищення службових повноважень, що призвели до тяжких наслідків.

Але саме словосполучення «справа Авакова» збурило харківський інформпростір з легкої руки облдержадміністрації двома тижнями раніше.

11 січня на офіційному сайті облпрокуратури і на сайті ХОДА з’явилися повідомлення про кримінальну справу, порушену проти колишніх високопоставлених службових осіб облдержадміністрації та головного управління Держкомзему в Харківській області за фактом незаконного відчуження протягом 2009 року земель державної власності шляхом зловживання службовим становищем, що призвело до тяжких наслідків, і за фактом службової підробки за ч. 2 ст. 364 і ч. 2 ст. 366 КК.

Але обладміністрація, на відміну від прокуратури, не обмежи-лася цією сухою безликою інформацією. Наприкінці повідомлення на сайті ХОДА прямо згадувалося прізвище Авакова: «Державні акти, на підставі яких одне з товариств з обмеженою відповідальністю придбало право власності на земельні ділянки з незаконно зміненим цільовим призначенням, підписані особисто колишнім головою облдержадміністрації Аваковим А.Б».

Наступного дня там-таки з’явилося роз’яснення від начальника головного юридичного управління ХОДА Костянтина Прокоп’єва, який роз’ясняв, у чому саме полягало порушення. За його словами, держакти було підготовлено й видано на підставі розпорядження Авакова, яке на той момент уже втратило силу й не могло бути підставою для оформлення та видачі державних актів. «Ці державні акти були видані з грубим порушенням земельного законодавства України, без зміни у встановленому законом порядку цільового призначення земель сільськогосподарського призначення на землі промисловості, транспорту та зв’язку. Згідно з постановою Кабміну України від 11 квітня 2002 року №502, якщо зміна цільового призначення стосується земель понад 10 га або особливо цінних земель, то така зміна проводиться за рішенням Кабінету міністрів України. Під час підготовки та видачі цих державних актів обласна державна адміністрація не направляла подання в Кабмін, і рішення про зміну цільового призначення цих земельних ділянок Кабі-нетом міністрів Украї-ни не ухвалювалося», - стверджував Прокоп’єв.

В обладміністрації категорично відкидають навіть натяки на політичне підґрунтя справи. При цьому високі посадові особи, що називається, «плутаються в показаннях».

Наприклад, Добкін стверджує, що він особисто звернувся у прокуратуру. А його заступник і голова міжвідомчої робочої групи з питань раціонального та ефективного використання земель і запобігання порушенню земельного законодавства Василь Хома запевняє, що це - результат «системної роботи прокуратури», і інформації про те, що ініціатива походила від ХОДА, в нього немає.

Ще цікавіше з відповіддю на просте запитання, чому порушення при видачі держактів, датованих літом 2009-го, виявили при інвентаризації тільки наприкінці 2011-го, хоча, як запевняє начальник ГУ Держкомзему в Харківській області Михайло Клепач, така сама інвентаризація держактів на землю проходила й наприкінці 2010 року.

«Тоді... тоді просто його не виявили, а виявили тепер», - пояснив він журналістам.

Ще один примітний момент - оперативність, яку демонструє в цьому випадку прокуратура, котра традиційно впритул не бачить нічого протиправного ні в отриманні багатомільйонних кредитів збитковими КП під заставу комунальної власності, ні в тому, що площа парку Горького за п’ять років скоротилася на чверть, ні в багаторічному зриві платежів за трамваї й тролейбуси, куплені в лізинг.

За офіційною версією, ХОДА звернулася 3 січня. Через три дні, 6 січня, прокуратура вже порушила першу справу. За фактом. А вже 26 січня вона отримала достатньо матеріалів для порушення кримінальної справи проти Авакова (щодо інших, хто так чи інакше брав участь у підготовці документа, таких матеріалів недостатньо досі). Вранці 31 січня у квартирі, де Аваков не живе вже кілька років, почався обшук. Удень з обшуком прийшли на квартиру, де він зареєстрований. Увечері прес-служба облпрокуратури повідомила, що Авакова притягнуто як обвинувачуваного у справі, оголошено в міжнародний розшук, і суд за поданням слідчого прокуратури обрав йому запобіжний захід у вигляді взяття під варту. (Хоча, як стверджує адвокат Авакова Юрій Вишневецький, підстав для оголошення в розшук та обрання запобіжного заходу не було хоча б тому, що повісток у прокуратуру для участі у слідчих діях його клієнт не отримував ні особисто, ні через членів родини.)

Партія регіонів наблизилася до задекларованої мети: виграти вибори у всіх мажоритарних округах Харкова та області.

Я впевнений, що завдання, яке ми поставимо перед собою, - це перемога у всіх 14 виборчих округах. (З виступу керівника ХОО ПР Михайла Добкіна на партконференції, січень 2011 р.)

Своїх планів іти в Раду по мажоритарці Аваков не приховував. Округу, щоправда, не називав. Але в навколополітичних сферах існувало стійке переконання, що він має намір балотуватися по Дзержинському району Харкова, в якому народ традиційно менше голосує за регіоналів і більше - за їхніх опонентів. Саме в цьому районі Аваков показав хороший результат на виборах мера в 2010-му і мав усі шанси перемогти в 2012-му. І, схоже, саме на цей округ місцева влада активно просуває «варяга» Валерія Писаренка. Офіційний сайт міськради про екс-тимошенківця згадує і цитує його частіше, ніж інших заступників мера. Останні мінімум півроку без нього тут ні храми не освятяться, ні королева краси не з’явиться. На вшановуванні футболістів - він, на передачі левенятка зоопарку - він, на педконференції - він, на відкритті ясельної групи в дитсадку - теж він. Як Кернес. За що його й прозвали брелоком.

Утім, сам Аваков уже після обшуків та оголошення в розшук заявив, що Дзержинський район у його передвиборні плани не входив, а Писаренко просто використав знаменитий регіональний тандем Кернес-Добкін.

«Запросити балотуватися по мажоритарному округу в Харкові якогось депутата Писаренка, друга й соратника пана Портнова, заступника голови адміністрації президента з юридичних питань. Запросити, пообіцявши тотальну підтримку й переконливу перемогу. А потім оголосити шановному кандидатові, що є «така маленька проблемка» - такий собі Аваков, у котрого, як несподівано виявилося, по «вашому» Дзержинському округу стартовий рейтинг 30%. Треба щось робити... Включайтеся! Примітивно? А в них, кернесів, це фірмовий стиль! Що примітивніше, що грубіше - то ефективніше. До речі, панові Писаренку збрехали, що Аваков планував балотуватися по тому ж округу! Аваков якраз розглядав зовсім інший округ. Але ж головне - нацькувати на Авакова ще одного опонента. І опонент слухняно «натравився»!» - сказав Аваков в інтерв’ю інтернет-огляду «Главное», який входить до його вцілілих медіаактивів.

Запитання, «а чи був його підпис під держактами, і як, якщо був, він міг там з’явитися», в частині інтерв’ю, опублікованій на момент підготовки матеріалу, не було. Відповіді, відповідно, теж. Прокуратура свого варіанта відповіді на це запитання поки що не озвучує. Так само, як не пояснює, чому слідство клопоталося про взяття Авакова під варту...

Хай там як, але факт залишається фактом. У «Батьківщини» явний дефіцит сильних кандидатів по мажоритарці в Харкові та області, на відміну від ПР, де, судячи з усього, триває активна боротьба за висування між місцевими та «варягами». Арешт, що навис над Аваковим дамокловим мечем, дуже ускладнює його особисту участь у кампанії в принципі. Справа, порушена проти нього, має ще один важливий аспект - психологічний. Вона може просто деморалізувати однопартійців і прихильників, зокрема й потенційних - тих, хто розчарувався в нинішній владі й для кого Аваков персоніфікує нехай і не ідеальну, але цілком реальну альтернативу. У результаті перші можуть здатися ще до початку кампанії, а другі - просто не піти на вибори. І те, й інше на руку регіоналам. Що нижча явка протестного електорату, то кращий їхній результат. Тому першочергове завдання опозиції - знайти аргументи, щоб переконати незадоволених прийти на вибори. Інше - не менш важливе - закладати основу для захисту результату виборів, підбирати й готувати людей для роботи в комісіях уже зараз, не чекаючи офіційного старту кампанії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі