Лист Сердюкова не міг стати приводом для порушення проти Тимошенко ще однієї справи щодо ЄЕСУ - Політика - dt.ua

Лист Сердюкова не міг стати приводом для порушення проти Тимошенко ще однієї справи щодо ЄЕСУ

8 липня, 2011, 16:08 Роздрукувати

Опублікований в «Українській правді» лист міністра оборони Російської Федерації Анатолія Сердюкова від 10 червня 2011 року, що адресований прем'єр-міністру України Миколі Азарову з проханням розглянути питання про погашення заборгованості корпорації «Єдині енергетичні системи України» (ЄЕСУ), виглядає досить дивно.

 

Про це у своїй статті для ZN.UA пише юрист-міжнародник Максим Алінов.

Очевидне недотримання правил дипломатичного протоколу й міждержавного листування. Не може і не повинен міністр іноземної держави прямо звертатися до глави українського уряду — занадто вже явна асиметрія. Своє прохання допомоги російська сторона мала передати або дипломатичними каналами (зверненням МЗС Росії до українського МЗС), або через звернення російського прем’єра Володимира Путіна до свого українського колеги. Порушення зазначених правил листування у принципі є підставою або для відмови в розгляді прохання російського міністра, або ж для звернення до російської сторони з проханням підтвердити чи дезавуювати дії її міністра.

Наявність протокольних нестиковок, а також сумніви, висловлені захистом Юлії Тимошенко з приводу достовірності листа міністра оборони РФ дали привід редакції ZN.UA звернутися до посла РФ в Україні Михайла Зурабова з проханням відповісти на два питання: а чи був лист, і якщо так, то чому він не підписаний російським прем'єром, як того вимагає етикет міжурядових стосунків?

7 липня редакція отримала таку відповідь: «У зв’язку з запитанням, яке виникло у Вас щодо листа Міністра оборони Російської Федерації А.Сердюкова на ім’я Прем’єр-міністра України М.Азарова з проханням погасити борг корпорації «Єдині Енергосистеми України» перед Міністерством оборони Росії, хотів би проінформувати, що такий лист справді мав місце. Він був переданий українській стороні в Москві через посольство України, де, слід гадати, не засумнівалися в тому, що він відповідає міжнародній протокольній практиці листування високопоставлених осіб».

Відповідь посольства допомогла розібратися з двома речами: лист справжній, а ось посол у Білокам’яній, що ковтає такі речі, якийсь не справжній.

Крім того, у листі російського міністра відсутнє обгрунтування хоч який-небудь зв'язок між згаданими в ньому боргами ЄЕСУ і державою Україною.

Слід звернути увагу на стилістику листа, в якому міститься прохання «розглянути питання про погашення існуючої заборгованості на суму 405,5 млн. доларів США». При цьому прямо не зазначається, хто саме (держава, ЄЕСУ, «Нафтогаз» чи особисто Ю.Тимошенко) повинен, на думку російського міністра, цю заборгованість погасити.

Крім того, не акцентується увага на юридичному характері згаданої заборгованості: чи вона державна, чи корпоративна? Контекст листа цілком допускає трактування про те, що російська сторона звертається з проханням посприяти в погашенні заборгованості на корпоративному рівні, без якихось виплат із державного бюджету України. Беручи до уваги ці обставини, лист п. Сердюкова аж ніяк не може бути підставою для порушення Службою безпеки України кримінальної справи за фактом спроби розкрадання державних коштів. Порушити таку кримінальну справу на підставі листа російського міністра від 10 червня — означає прочитати в ньому те, чого там і близько немає.

Більше того. У своєму паралельному (і більш розгорненому) листі до п. Богословської (теж від 10 червня нинішнього року) російський міністр інформує, що спір із питання заборгованості ЄЕСУ перед російським Міноборони є предметом розгляду в судах — російських і українських. І судові розгляди тривають. За таких обставин погашення заборгованості ЄЕСУ є предметом господарських правовідносин і вирішується судовою гілкою влади.

І нарешті, привертає до себе увагу часовий чинник. Заборгованість ЄЕСУ утворилася ще 1997 року. У листі п. Сердюкова на адресу п. Богословської згадується судове рішення про стягнення заборгованості, винесене 2001 року

Детальніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» у статті Максима Алінова «Часовню я тоже развалил?.. »

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >