КРИМ: «МЕРСЬКА» КРИЗА... НИЗКА КОНФЛІКТІВ В ОРГАНАХ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ ВЛАДИ В МІСТАХ...

Поділитися
У статті «Бахчисарайський синдром. Зовнішній і внутрішній бік конфлікту навколо міського голови»...

У статті «Бахчисарайський синдром. Зовнішній і внутрішній бік конфлікту навколо міського голови» («ДТ» № 3, 25.01.2003 р.) йшлося про те, як депутати Бахчисарайської міськради висловили недовіру меру міста Віталію Курбатову й намагалися усунути його від посади. І хоча від початку цього конфлікту минуло вже кілька місяців, його не вирішено дотепер. Понад те, аналогічні ситуації виникли в кількох інших містах Криму. Періодично загострюються колізії між депутатами, міськрадами й мером Алупки Валерієм Андиком, у зв’язку з чим і Верховна Рада, і Рада міністрів змушені посилати туди цілі комісії для перевірок і «умиротворення». Пропрацювавши менше року, через неузгодженість із міськрадою і тертя з іншими органами влади подав у відставку мер Армянська Юрій Джафаров. Гостра конфліктна ситуація між міським головою і депутатами міськради виникла в Алушті. Минулого тижня з’явилися вимоги про відставку мера в Сімферополі. Все це свідчить про зародження тенденції протистояння між міськрадами та мерами, формуванні так званої «мерської» кризи через розбіжності з приводу методів і стилю управління нинішніми містами в Криму. Чим це загрожує людям? Подивимося на ситуацію більш пильно.

Так, конфлікт в Алупці понад рік тому розпочався з того, що, будучи ще заступником міського голови, Валерій Андик вирвав диктофон із рук редактора міської газети Рагіма Гумбатова й грубо вилаяв його. Пізніше журналіст був позбавлений акредитації, йому перекрили доступ до інформації. Цей випадок зовсім не став поразкою Валерія Андика, якого незабаром обрали міським головою. Через деякий час редактор довів у суді неправомочність дій чиновника — у травні 2002 року місцевий суд Ялти задовольнив дві скарги головного редактора газети «Алубіка» і зобов’язав Валерія Андика надати журналісту необхідну інформацію, а також акредитувати його при Алупкінській міській раді. Та мер так поводиться не лише з журналістами, а й з іншими жителями міста, діє в обхід закону при вирішенні питань власності та приватизації. І тепер уже Рада міністрів періодично створює комісії для перевірки дій В.Андика. Так, після одного з засідань уряду Криму, на якому було створено комісію «з перевірки діяльності Алупкінського міського голови», прем’єр-міністр Сергій Куніцин сказав (цитуємо за повідомленням Кримського інформаційного агентства): «До цієї міськради накопичилося забагато претензій. Я бачу, що мер Валерій Андик надто крутий. Ми не таких обламували... Ми заслухаємо його на засіданні Радміну. А куди поїде він звідти, я не знаю». Днями в Алупці створено ініціативну групу із збирання підписів за дострокове переобрання міського голови, городяни цю ідею активно підтримують. Дотепер в Алупці працюють кілька комісій, задіяні КРУ й прокуратура, земельні органи, практично сотні людей періодично відриваються від справи, щоб контролювати роботу одного чи кількох людей. Начальник ГУ МВС України в Криму генерал-лейтенант міліції Микола Паламарчук ще в травні 2002 року заявляв журналістам, що «міліція також працює» по кількох депутатах і по кількох мерах.

Сергій Куніцин в інтерв’ю для «Дзеркала тижня» визнав наявність проблеми з мерами. Протистояння влади в містах Криму він назвав наслідком «хвороби зростання» демократії. «Місцеві адміністрації в Криму, на жаль, вчаться демократії методом проб і помилок, але по-іншому, певне, це й неможливо». На його думку, Закон України «Про місцеве самоврядування» наділив органи влади міського рівня повноваженнями європейської демократії. При цьому багато керівників, які прийшли до влади на хвилі останніх виборів, сприйняли лише зовнішню оболонку самоврядування. Це відноситься, вважає Куніцин, і до депутатського корпусу міськрад, і до новообраних мерів. І ті, й інші найчастіше хочуть мати тільки права, забуваючи про обов’язки та поділ повноважень між гілками влади. «У кожному конкретному випадку є свої нюанси, але цілком точно, що виборні посади запаморочили голови деяким керівникам, породили плеяду «місцевих князьків», переконаних у своїй недоторканності та непогрішності. Так вони розуміють демократію», — сказав Сергій Куніцин. На думку кримського прем’єра, «хвороба зростання» не завжди неминуча й найчастіше швидкоплинна. Той самий закон про місцеве самоврядування дає важелі для регулювання ситуації.

З главою уряду можна погодитися, що ця хвороба «не завжди неминуча», але ось з тим, що вона швидкоплинна, навряд чи. Приміром, той самий Бахчисарайський голова Віталій Курбатов опротестував у суді рішення сесії, яка відмовила йому в довірі, і суд скасував його, оскільки виявилися факти, що свідчать про порушення порядку скликання сесії, яка прийняла таке рішення. З формального боку суд був правий, але він не стосувався головного — обвинувачень мера в порушеннях законів. Відтоді в Бахчисараї було кілька «несанкціонованих» сесій, на яких уже переобрано не лише мера, а й секретаря міськради. Минулого тижня в Бахчисараї відбулася ще одна сесія, яка, попри вердикт суду, знову підтвердила своє рішення про відставку Курбатова, виконання обов’язків голови знову доручено Світлані Бєліковій. Кількість її прибічників за час конфлікту виросла. Та Віталій Курбатов хоче не віддавати колегам міську пресу, посилаючись на те, що слідство прокуратурою не закінчене й остаточне рішення по його персоні ще не прийняте. Місто, тим часом, страждає від невирішених проблем, що й так накопичувалися роками, а тепер робота й міськради, і мера зовсім зупинилася. Бахчисарай дотепер живе без затвердженого бюджету, а серія судів може виявитися нескінченною...

В Алушті на минулих виборах мера балотувалися 12 кандидатів, із яких у п’ятірці лідерів по голосах було п’ять чоловік. Переміг із невеличким відривом Олексій Нечаєв. І ось група депутатів, у тому числі й перший заступник міського голови Олег Лобов, виступили проти, як вони кажуть, порушення мером «принципів демократії і законодавства України». Днями вони провели прес-конференцію, на якій висловили публічно свої претензії до міського голови. Проте, за словами депутата Михайла Красненкова, «ми не ставимо за мету розібратися з конкретною людиною. Основна мета у нас — дотримання законодавства України». І далі «депутатський корпус Алушти поки що не налаштований сам ініціювати питання про відсторонення міського голови. Ми сподіваємося, що міський голова все-таки почне дотримуватися законів з усіх пунктів, а не частково». Він зазначив, при цьому, що депутати протягом трьох місяців постійно вказували міському голові на його порушення, проте жодної реакції не було. «Ми не збираємося дублювати Бахчисарайський варіант, ситуація в кожному місті індивідуальна» (депутат Тетяна Радіна). Хоча тепер і по Алушті виникають сумніви: а чи можлива за такої ситуації злагоджена робота депутатів і мера надалі? Сесія Алуштинської міськради, яка розпочалася кілька тижнів тому, засідає тепер щотижня і дотепер не закрита. Депутати щоразу дедалі жорсткіше порушують питання про дотримання законів мером міста.

Серед порушень із боку мера депутати озвучили такі. У прийняті рішення міськради без відома депутатів вносять зміни, не узгоджені сесією, після чого Олексій Нечаєв їх підписує. Попри те, що право управляти й розпоряджатися майном, що належить до комунальної власності, належить виключно міськраді, міський голова здає їх в оренду й передає з балансу на баланс своїми розпорядженнями. Крім цього, Олексій Нечаєв підписав 126 договорів оренди земельних ділянок, не представивши їх на затвердження міськради.

Михайло Красненков повідомив, що виконком міськради дозволив фірмі «Аліма КМ» вести роботи зі спорудження світодинамічного музичного фонтану за відсутності договору оренди земельної ділянки. Він стверджує, що в Алушті постійно порушують регламент міськради. Стенограма засідань не ведеться, а протоколи засідань сесії підписує лише міський голова.

Перший заступник міського голови Алушти Олег Лобов повідомив на прес-конференції, що за 10 місяців посадові інструкції змінювалися п’ять разів, і, на його думку, «робилося це необгрунтовано, із заступниками не погоджувалося». Протягом півроку Олексій Нечаєв не проводить нарад зі своїми заступниками. «Напередодні курортного сезону в нас обезголовлене управління курортів і туризму. Сьогодні на цю посаду активно рекомендується міським головою людина, яка абсолютно не знайома з цією сферою і пропрацювала все своє свідоме життя в Джанкойському районі на посаді голови колгоспу», — зазначає Олег Лобов, який свого часу, працюючи ще в Міністерстві курортів і туризму, створював Кримську асоціацію туристичних агентств, очолював Кримське відділення аналогічної Російської асоціації і взагалі в курортній сфері далеко не новачок.

За даними депутата Тетяни Радіної, за 2002 рік прокуратура винесла 10 протестів на рішення сесії, 26 — на рішення виконкому, що свідчить про низьку якість роботи міського голови та виконкому. За період діяльності юридичного відділу та служб Алуштинського міськвиконкому з цільового фонду ради було витрачено понад 260 тисяч гривень на погашення сум і витрат, які були витребувані примусовими стягненнями по рішеннях судів. А ці гроші могли б піти й на благоустрій курорту. Всі документи, що свідчать про порушення законодавства Олексієм Нечаєвим, ініціативна група депутатів 17 березня передала до прокуратури Криму.

Сам же Олексій Нечаєв заперечує факти внесення змін заднім числом у прийняті сесією рішення, підписання договорів про здавання в оренду комунальної власності без рішення депутатів. Проте він наполягає на тому, що зміна посадових інструкцій і штатний розклад ради — це його право. Як повідомили «Дзеркалу тижня» у Верховній Раді Криму, там вирішено питання «про взаємодію органів влади Криму та органів місцевого самоврядування Алушти» винести на розгляд чергової сесії, і для перевірки роботи Алуштинської міськради та вивчення ситуації в місті створено робочу групу, яку очолив голова Верховної Ради АРК Борис Дейч. Він сказав, що «в Алушті накопичилося багато невирішених питань у міжнаціональній сфері, гостро стоять екологічні проблеми, непрості відносини склалися між міськрадою та селищними радами, що входять до складу міста» і всі їх необхідно вирішити так, щоб не страждали городяни та відпочиваючі.

У Криму вже відвикли від політичних голодівок. Та 20 днів тому Сімферополь отримав нагоду згадати минуле: на центральній площі міста знову з’явилося наметове містечко зі словом «голодовка» на плакатах. Цього разу до неї вдалися підприємці, які працювали раніше на ринку «Автостоп». Усього в акції беруть участь понад 200 чоловік, у наметовому містечку перебувають постійно 50—60 чоловік. Від імені міської спілки підприємців «Исток», Кримської спілки підприємців і роботодавців вони вимагають звільнення заступника міського голови Юрія Черкашина. Суть справи полягає в тому, що міська влада ще 1997 року дозволила створити ринок на вулиці Козлова в Сімферополі. Проте 2000 року суд задовольнив позов природоохоронної прокуратури про скасування рішення міськради про створення ринку, мотивуючи тим, що в планах міста цього ринку немає, і ця вулиця там проїжджа. Ринок стали закривати силоміць. Ніхто не потурбувався, щоб людям, для яких він за ці роки став єдиним джерелом коштів для існування і які сплатили у вигляді податків до міської казни кілька сотень тисяч гривень, запропонувати гідний вихід із ситуації. Конфлікт між міською владою та міськими підприємцями ставав дедалі гострішим. Підприємці розповідають, що «мають місце факти здирства й шантажу», «дійшло до прямих погроз фізичної розправи». Та найдивніше те, що конфлікт триває вже понад три роки (!), а ні міськрада, ні Радмін, ні Верховна Рада, які періодично «вникають у його суть», виявилися не спроможні допомогти людям і вирішити його на прийнятних умовах. Ситуація дедалі більше заходить у безвихідь і демонструє лише безпорадність влади. Пікет голодуючих уже кількаразово намагалися ліквідувати силою, нападники завдали пікетникам кілька травм, порізали їхні намети, забрали всі речі, документи, забрали навіть кішку Черкашку, названу так на честь віце-мера, яка приблудилася до наметів, але акція протесту триває дотепер. Після спроб силового знесення наметів голодуючі висунули нову вимогу — про зняття вже мера Сімферополя Валерія Єрмака.

Наприкінці минулого року в Сімферополі 12 кримських громадських і партійних організацій провели «круглий стіл» «Громадський контроль і влада», на якому, критично оцінивши ситуацію, запропонували розробити механізм відповідальності державних чиновників і посадових осіб за допущені порушення. Йшлося про необхідність прийняття закону про громадський контроль за владою і проведенні обов’язкових публічних слухань та експертиз найважливіших проектів рішень місцевих органів влади України та Криму. Учасники «круглого столу» підписали резолюцію, в якій йдеться: «11 років в Україні владні структури всіх рівнів продовжують домінувати над цивільним суспільством, ігноруючи його інтереси». Автори документа переконані: в Україні «зовсім немає контролю суспільства над силовими структурами», а «прихована політична цензура» у деяких ЗМІ «стримує демократичні перетворення в суспільстві». Вони зажадали усунути «всі перешкоди для отримання необхідної інформації», впровадити механізм відповідальності посадових осіб за неповне чи невчасне інформування, а також створити при керівних органах виконавчої влади й силових структурах консультативні органи за участю представників громадських організацій.

Та відтоді, на жаль, практично нічого не змінилося, а низка конфліктів лише загострилася. Якщо зростання «мерської» кризи піде такими самими темпами, то незабаром місцеве самоврядування в деяких містах автономії може виявитися непрацездатним, що остаточно підірве віру народу в уміння держави управляти справами суспільства...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі