Кожному своє: меру — крісло, ЗМІ — суди, дітям — майданчики

Поділитися
Полтава втратила пальму першості в конкурсі на «найбезголовіше» місто в Україні, яку вона утримув...

Полтава втратила пальму першості в конкурсі на «найбезголовіше» місто в Україні, яку вона утримувала чотири з половиною роки, і нарешті має легітимного міського голову, обраного з-поміж десяти претендентів на посаду (два зняли свої кандидатури).

Маючи п’ять днів на оприлюднення підсумків виборів, Полтавська міська територіальна комісія уже 27 листопада не лише оголосила результати перегонів, а й опублікувала їх у спецвипуску газети міськради «Полтавський вісник». Своє виборче право реалізували 36,5% полтавців. Перемогу отримав нинішній секретар Полтавської міськради 42-річний Андрій Матковський, який набрав 54% голосів тих, хто взяв участь у голосуванні. За голову Київської районної в Полтаві райради Віктора Животенка віддали голоси 26,5% виборців, котрі голосували, підприємця Андрія Баранова підтримали 7,1% виборців.

Цифри практично збіглися з даними екзит-полу (опитування виборців на виході з виборчих дільниць у день голосування), оприлюдненими представниками Комітету виборців України одразу ж після закриття виборчих дільниць о 22-й годині в неділю.

— Результати виборів засвідчили незастосування адмінресурсу з боку облдержадміністрації, — так прокоментував ситуацію полтавський губернатор Валерій Асадчев.

За інформацією Комітету виборців України та Європейської мережі організацій, що спостерігають за виборами (ENEMO), вибори мера в Полтаві відбулися організовано і без серйозних порушень. Найтиповішою проблемою у день голосування було те, що виборці не знаходили своїх прізвищ у списках на дільницях. Їх і справді надто пізно — лише за два тижні до 26 листопада — отримали дільничні виборчі комісії. І в полтавців були лічені дні для того, щоб перевірити, чи внесено їх до списків. У день же голосування виборче законодавство забороняє вносити будь-які уточнення. Така проблема, за прогнозами КВУ, існуватиме доти, доки в Україні не буде сформовано єдиного реєстру виборців.

Та справжній скандал спалахнув під кінець дня голосування.

— Близько 17-ї години, — розповів член виборчого штабу В.Животенка, депутат Октябрської райради Полтави Михайло Дугін, — біля однієї з дільниць ми помітили підозрілу машину. Стали переслідувати «Фольксваген». Водій автомобіля не впорався з керуванням, врізався в бордюр, колесо лопнуло, а власник авто втік. На задньому сидінні машини було знайдено велику суму грошей і відомості з підписами. Студенти одного з полтавських вузів, яких ми відразу записали на відео у виборчому штабі Животенка, підтвердили, що вони підпрацьовували, обіцяючи ровесникам гроші за голосування «за Матковського». Прокуратура Полтави порушила кримінальну справу за фактом перешкоджання реалізації виборчого права (ч.1 ст.157 Кримінального кодексу України).

Прихильники Животенка переконані, що виборців підкупляли люди Матковського. Уже о 18 годині 45 хвилин 26 листопада вони подали позови в Октябрський райсуд Полтави з проханням визнати факт масового підкупу виборців і зняти з реєстрації кандидата на посаду мера А.Матковського. Довірені особи останнього назвали інцидент провокацією.

Невдовзі народний депутат від СПУ Степан Бульба, який підтримував Віктора Животенка, через місцеве телебачення заявив про масовий підкуп виборців. Його колега з парламенту, нардеп від «Нашої України» Микола Кульчинський повідомив, що штаб В.Животенка звернувся до міської територіальної виборчої комісії з вимогою не оприлюднювати офіційних результатів виборів до рішення суду.

Втім, суди, що тривали з 28 листопада по 4 грудня, спочатку відмовили в розгляді позовів Животенка, мовляв, такого суб‘єкта як «кандидат А.Матковський», уже не існує в природі: з 27 листопада (недарма ТВК поспішала з публікацією!) існує… полтавський міський голова А.Матковський. А пізніше остаточно відхилили — вже за недоведеністю викладених фактів. Про це 5 грудня повідомив на позачерговій сесії Полтавської міськради голова міської ТВК Василь Похилюк, вручаючи А.Матковському посвідчення міського голови.

Юристи кажуть, що шансів через суди визнати вибори мера у Полтаві недійсними практично немає. Адже для цього необхідно, щоб було зафіксовано серйозні порушення й визнано недійсними результати на 10% виборчих дільницях (їх у місті — 134), та й надто велика різниця у кількості набраних голосів. Втім, довірені особи Животенка ще покладають надії на апеляційну інстанцію.

Інтрига зберігалася протягом усієї виборчої кампанії. Полтавці не могли второпати, хто від кого насправді йде і хто за ким стоїть, бо партійні альянси по-полтавському, певно, доречніше було б аналізувати не політологам, а психоаналітикам. Усі 12 кандидатів були самовисуванцями й дистанціювалися від політичних партій, окрім члена Партії регіонів екс-секретаря міськради Ігоря Михайлюка, якого Партія регіонів… не підтримала і який потім зняв свою кандидатуру.

Віктор Животенко мав підстави сподіватися на перемогу, позаяк на весняних виборах мера набрав 42% голосів, на якихось 1,5% поступившись Анатолію Кукобі, який невдовзі вирішив податися у парламент, куди пройшов за списками Партії регіонів. Вдруге балотувався на посаду й бізнесмен Андрій Баранов. Матковський, по суті, не мав досвіду виборчих перегонів.

Більше того, раніше він ніколи не був помічений у політичній діяльності і навіть дня не стояв бодай на полтавському Майдані під час помаранчевої революції. Що не зашкодило йому навесні потрапити до міськради за списками БЮТ. Але ще до початку виборчої кампанії він призупинив своє членство у партії «Батьківщина». І все ж таки його офіційно підтримали обласна та міська організації БЮТ, а також... міська організація Компартії. Натомість комуністи Київського і Ленінського районів Полтави підтримали… В.Животенка.

Власник контрольного пакета акцій приватної телестудії «Місто», депутат міськради від БЮТ Олексій Ландар не приховував, що його симпатії на боці Животенка. За Животенка, який став депутатом Київської райради Полтави за списками Компартії, щосили агітували Партія регіонів, «Наша Україна», Народний рух України та Соцпартія. Тим часом член фракції соціалістів в обласній раді, екс-нардеп Микола Карнаух у ході виборчої кампанії виступив перед журналістами з сенсаційною заявою про те, що рішення обласної конференції СПУ про підтримку Животенка сфальсифіковане. Піди розберись...

Кампанія була досить брудною, кандидати вилили один на одного чимало компромату, здебільшого у незареєстрованих газетах без вихідних даних. Те, що принаймні Матковський, Животенко і Баранов значно перебрали суму офіційного виборчого фонду кандидата — 125 тисяч гривень, відзначили представники КВУ. Звісно, фору у ЗМІ мав Андрій Матковський, який півроку виконував обов‘язки полтавського міського голови.

Водночас деякі ЗМІ дозволили собі згадати, що у червні 2000 року депутати Полтавської міськради винесли на сесію питання про незадовільну роботу міської ДПІ щодо забезпечення надходження коштів до бюджету міста й ухвалили рішення про неможливість перебування А.Матковського на посаді її начальника та звільнення його з посади...

Цілий фільм присвятив особі Матковського «5-й канал» (але потім мусив дати можливість Андрію Всеволодовичу донести до глядачів і свою точку зору). Зокрема про історію з передачею 55-гектарної території колишніх артскладів під забудову столичній фірмі. Матковський подавав цю угоду як своє величезне досягнення: 27 мільйонів гривень і 600 двокімнатних квартир для тих, хто чекає їх у загальноміській черзі. Але журналісти підрахували, що за такий шмат земельки в екологічно благополучному регіоні Полтава мала б отримати, як мінімум, 450 мільйонів. Прокуратура внесла протест на рішення сесії міськради про передачу землі в оренду на 25 років киянам, яке протягнув Матковський. Але на сесії 5 грудня міський депутатський корпус більшістю голосів відхилив цей протест.

Інші журналісти розповіли полтавцям, як Матковський закупив для освітлення вулиць не продукцію Полтавського заводу газорозрядних ламп, чим конкретно підтримав би міський бюджет, у наповненні якого нібито мав би бути кровно зацікавлений, а чомусь аналогічні лампи китайського виробництва за вдвічі вищою ціною — зате у свого сусіда по будинку.

На першій прес-конференції новий полтавський градоначальник повідомив, що хотів би співпрацювати з колишніми суперниками. Матковський пообіцяв систематично публічно звітувати про свою роботу, проводити громадські слухання з важливих питань життя міста, забезпечити доступ громадянам та громадським організаціям до комунальних ЗМІ, на конкурсній основі фінансувати програми і заходи громадських організацій.

Лідер місцевого самоврядування також заявив журналістам, що не вибачить критичних матеріалів у ЗМІ про себе під час виборів, подасть позови про захист своєї честі та гідності й вимагатиме, як він висловився, «серйозні гроші», які в разі отримання (вирахувавши гонорари адвокатам) пустить на будівництво дитячих майданчиків у Полтаві. Матковський стверджує, що вже підготував п’ять позовів.

Незважаючи на це, більшість експертів вважають, що віднині політика у Полтаві буде більш публічною. А екс-кандидат Андрій Баранов пообіцяв Матковському недремний громадський контроль.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі