Казахстан: робота над помилками Леоніда Кучми

Поділитися
Привид революції тиняється пострадянським простором, лякаючи лідерів авторитарних режимів. Щоб н...

Привид революції тиняється пострадянським простором, лякаючи лідерів авторитарних режимів. Щоб не допустити народних заворушень, можновладці вживають превентивних заходів: переслідують опозицію, підгодовують спецслужби й армію, роблять жорстішими виборчі закони. І сумлінно вивчають досвід Грузії, України та Киргизії. Які висновки робляться з української помаранчевої революції, можна дізнатися, наприклад, ознайомившись зі службовою запискою «Про заходи із забезпечення громадського порядку при загостренні соціально-політичної обстановки», поданою міністром внутрішніх справ Казахстану Заутбеком Турісбековим на ім’я прем’єр-міністра республіки Даніала Ахметова й оприлюдненою на початку травня редакцією газети «Епоха».

Тристорінковий документ, датований 21 січня 2005 року, починається з аналізу помилок, яких, на думку пана Турісбекова, припустилася адміністрація Леоніда Кучми, коли «несанкціоновані акції переросли в антисуспільний виступ і масові безладдя». Так, пише глава казахського МВС, «досвід України в період президентських виборів свідчить: події, які відбулися, стали можливими в результаті того, що керівництво країни не проявило жорсткої політичної волі й не прийняло своєчасного рішення про застосування силових заходів для нейтралізації загострення обстановки. Органами влади не було своєчасно вжито заходів для обмеження доступу іногородніх у столицю республіки, перекриття підступів до неї силами патрульної та дорожньої поліції, розосередження прибуваючих груп населення».

Казахський міністр вважає: «…серйозною помилкою став дозвіл влади на проведення мітингу на центральному майдані м. Києва, що дозволило опозиції швидко залучити значні маси людей із регіонів і з їхньою допомогою блокувати будинок адміністрації Президента, уряду та парламенту республіки».

Органи внутрішніх справ України і спецслужби, вважає глава МВС Казахстану, не вживали ефективних агентурно-оперативних заходів зі встановлення організаторів та активних учасників мітингів, їх нейтралізації. На його думку, українські правоохоронні органи допустили й інший серйозний «прокол»: не проводили оперативно-розшукової роботи з поставленими на облік організованими злочинними групами, які брали участь у політичних акціях на боці опозиції.

А ось «уміла пропагандистська робота, далі констатує головний казахський міліціонер, проведена спеціально підготовленими психологами, призвела до розколу в лавах особового складу органів внутрішніх справ і переходу частини працівників на бік мітингуючих». На думку Заутбека Турісбекова, найбільше піддавалися агітації «недостатньо підготовлені в морально-психологічному плані курсанти навчальних закладів і працівники підрозділів спеціального призначення», а ось військовослужбовці внутрішніх військ непохитно виконували свій обов’язок.

Крім того, глава МВС Казахстану пише, що «не було вжито заходів із організації злагоджених дій правоохоронних та спеціальних органів, посилення прикордонного, митного й міграційного контролю за особами, що прибувають у країну. Скориставшись цим, прибічники опозиції привезли із собою і безперешкодно придбали на складах та в спортивних магазинах намети, матраци, похідні електростанції, кухні й ліхтарі. У швейних і художніх майстернях вільно були розміщені замовлення на виготовлення транспарантів, прапорів та іншої атрибутики. Все це дозволило їм протягом тривалого часу активно підтримувати опозицію на площах, вулицях та в інших громадських місцях міста».

На думку Заутбека Турісбекова, необхідно «посилити контроль із боку правоохоронних і судових органів за дотриманням законодавства, яке регулює порядок проведення мітингів, маніфестацій, демонстрацій і зібрань». А оскільки в подіях в Україні активну участь брали молодь та студентство, які «легко стають знаряддям у руках опозиції», то, щоб захистити молоде покоління, глава МВС пропонує посилити патріотичну пропаганду у вузах. До чого необхідно залучати «відомих у країні людей, діячів мистецтва й артистів, а також державні засоби масової інформації».

Втім, міністр внутрішніх справ на цьому не зупиняється. Він пропонує прем’єр-міністрові у великих казахських містах створювати з числа «прогресивної молоді» спеціальні загони «для блокування можливих несанкціонованих зборів, мітингів, зібрань, а також для надання допомоги органам правопорядку у разі загострення обстановки». Примітно, що організовувати ці загони «прогресивної молоді» пан Турісбеков пропонує не лише на добровільній, а й на платній основі...

Однак головну увагу в записці глава МВС приділяє своїм підопічним, які повинні «підвищити професійний рівень і боєздатність». Наприклад, інформує Заутбек Турісбеков прем’єр-міністра, вже внесено корективи в плани навчань особового складу органів і підрозділів внутрішніх справ, а також «заздалегідь проробляються питання екстреного перекидання особового складу в регіони, організації харчування і відпочинку працівників». Крім того, арсенал МВС поповнений стрілецькою зброєю: з Міністерства оборони отримано 17 тис. пістолетів, 2,5 тис. автоматів, 100 кулеметів. За словами міністра, «повністю забезпечений необхідною кількістю озброєння, спорядження і спецзасобів підрозділ спеціального призначення «Сункар» МВС, дислокований в Алматі, підвищено зарплатню штурмовикам цього підрозділу».

Далі пан Турісбеков пропонує прем’єр-міністрові не лише добирати у внутрішні війська найкращих призовників, а й якісно та кількісно поліпшувати матеріально-технічну базу і житлово-побутові умови. При цьому домогтися поліпшення житлово-побутових умов підрозділів внутрішніх військ глава МВС планує з допомогою капітального ремонту казарм.

Що ж стосується патрульної поліції, яка має слабку матеріально-технічну базу, то Заутбек Турісбеков пропонує, щоб глави областей виділили з місцевого бюджету 300 млн. тенге для придбання потрібної кількості легких бронежилетів (3080 од.), протиударних щитів (2080 од.), протиударних касок (2880 од.), гумових палиць (1450 од.), спецкарабінів (32 од.), світлозвукових гранат (840 од.). «На місцях також необхідно вирішити питання придбання водометів і забезпечення працівників органів внутрішніх справ теплим одягом. У зв’язку з цим просили б вас дати відповідну вказівку з цього питання акимам областей», — таким проханням завершує свою службову записку пан Турісбеков.

Досить промовистий документ, який демонструє справжнє ставлення казахського істеблішменту до подій в Україні і страх перед виступами опозиції. На відміну від високопоставлених російських чиновників, казахи не роблять таких безапеляційних заяв, що, мовляв, зміна влади в Грузії, Україні та Киргизії була неконституційною і недемократичною. Однак, висловлюючи свою приватну думку, чиновники завуальовано беруть під сумнів легітимність нової української влади. «Там, де два юристи, там три точки зору. І не можна давати однозначну правову оцінку оксамитовій революції в Україні. З одного боку, юристи доведуть, що зміна влади відбувалася неконституційно. З іншого — існує й революційна доцільність», — так дипломатично висловив свою думку в коментарі «ДТ» радник казахського президента Єрмухамет Єртисбаєв.

Щоправда, з такого роду документами завжди є одна складність — можливість того, що це деза, але представники казахської опозиції не беруть під сумнів достовірність цієї записки. «Це справжній документ», — упевнений співголова партії «Справжній «Ак жол» Булат Абілов. «Цей документ ми отримали від наших джерел у владних структурах. У нас є його копія», — заявив «ДТ» головний редактор «Епохи» Бахитісон Мукушев.

На жаль, нам не вдалося додзвонитися в прес-службу МВС. Але радник президента Казахстану Єрмухамет Єртисбаєв стверджує: записка фальшива. «Днями я розмовляв із міністром внутрішніх справ, і він мені сказав, що ще торік написав лист, у якому йшлося тільки про матеріально-технічне забезпечення органів внутрішніх справ. А до питання технічного забезпечення МВС потрібно підходити серйозно. Однак у цьому документі не було політичних оцінок. До того ж глава МВС повинен писати листи на ім’я президента, але ніяк не глави уряду. Тому я схиляюся до думки, що це фальшивка. Що ж стосується опозиції, то вона повинна говорити, що в Казахстані все погано. Це її хліб. Але хотів би відзначити, що в Казахстані, на відміну від Узбекистану, опозиція може собі це дозволити: ми побудували відкрите суспільство», — переконував «ДТ» пан Єртисбаєв.

Однак ряд фактів, у тому числі й розвиток внутрішньополітичної ситуації, все ж побічно вказують на автентичність цієї службової записки — у журналістів є її копія з підписом міністра. А за час, який минув після оприлюднення записки Заутбека Турісбекова, зауважує президент Громадського фонду «Журналісти в біді» Розлана Таукіна, міністр внутрішніх справ жодного разу не відреагував на статті в газетах, що опублікували і обговорювали цей документ. Крім того, його аналіз свідчить, що він написаний чиновником, який має досвід партійно-комсомольської роботи. Особливо в тій частині, де йдеться про «патріотичну пропаганду» у вищих навчальних закладах, а також про засоби, якими треба її проводити. Та й фраза «непохитно виконували свій обов’язок», як і інші ідіоми чиновницької мови, — також аргумент на користь того, що документ справжній.

Переконує й такий нюанс, як створення загонів «прогресивної молоді». Це — місцевий винахід. У грудні 1986 року казахська молодь вийшла на вулиці, протестуючи проти призначення першим секретарем місцевої компартії Геннадія Колбіна, росіянина з походження. Тоді ці виступи були жорстоко придушені. І сьогодні «декабристів» вважають національними героями. Але примітно: для придушення цих виступів тодішня влада набирала з російської «прогресивної» молоді т.зв. робітничі загони...

До того ж, за словами Розлани Таукіної, губернатори — акими — можуть самі виділяти великі кошти для оснащення міліції спеціальними засобами: «Тож коли стоїть питання про виділення коштів із місцевих фондів, то, природно, глава МВС звертається саме до глави уряду, щоб від нього йшло розпорядження в ці області й акими могли виділити гроші на купівлю жилетів, водометів, касок. І я цілком припускаю, що міністр внутрішніх справ, аргументуючи своє прохання, може давати і якісь політичні оцінки».

Нарешті, не слід випускати з уваги, що в грудні в Казахстані мають відбутися президентські вибори. І оточення Нурсултана Назарбаєва зовсім не горить бажанням, щоб у країні зміна влади відбулася не за спланованим ним сценарієм і до влади прийшла опозиція. Як і в Киргизії напередодні парламентських виборів, офіційні ЗМІ не втомлюються говорити, що в Казахстані немає передумов для революції, що влада не повинна їх допустити, оскільки республіка має великі економічні можливості для вирішення всіх соціальних проблем. Паралельно з інформаційною кампанією, влада, проявляючи чудеса винахідливості, посилює виборче законодавство.

Відразу ж після української помаранчевої революції, з подачі виконавчої влади, депутати казахського парламенту внесли поправки в закон про вибори. Тепер до оголошення остаточних результатів виборів у Казахстані заборонені будь-які мітинги, демонстрації. А на підбиття підсумків дається місяць. Одночасно влада намагається розколоти опозиційний рух і дискредитувати його лідерів. Наприклад, під час зустрічей із виборцями молодчики-хулігани можуть спровокувати напади на опозиційних політиків. Причому у присутності представників влади, як це було в Усть-Каменогорську і Шимкенті, коли від бешкетувань нападників постраждав єдиний кандидат у президенти від опозиції Жармахан Туякбай.

І, схоже, оточення казахського президента без вагань застосує силу, щоб запобігти виступу опозиції. Безумовно, Нурсултан Назарбаєв не Іслам Каримов, але й не Аскар Акаєв: уже сьогодні відбувається технічне переоснащення підрозділів міністерства внутрішніх справ і спецслужб. Єрмухамет Єртисбаєв, аргументуючи «ДТ» закупівлю МВС стрілецької зброї та оновлення технічного оснащення органів внутрішніх справ, ставить за приклад ситуацію в Узбекистані. «Необхідно серйозно підійти до питання технічного забезпечення органів МВС. Подивіться, що відбулося в Андижані, де бойовики захопили зброю. На півдні Казахстану існують кілька ісламістських організацій. І якщо вони дестабілізують обстановку, то треба буде вжити силових заходів. Армію залучати до цього не потрібно. Можна обійтися і внутрішніми військами», — вважає радник Нурсултана Назарбаєва.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі