Історик Ярослав Грицак: Україна знову втратила вікно можливостей - Політика - dt.ua

Історик Ярослав Грицак: Україна знову втратила вікно можливостей

24 січня, 2016, 10:40 Роздрукувати

На думку Грицака, в Україні склалася безпрецедентна ситуація: маємо слабку державу, але сильне суспільство.

Грицак радить громадянському суспільству створювати нові політичні проекти

Україна вступає у період підвищеної політичної турбулентності і повертається до старої схеми: від кризи до кризи, не встигнувши застрибнути у "вікно можливостей", заявив у розмові з DT.UA відомий український історик і публіцист Ярослав Грицак.

"Країна вступає у період підвищеної політичної турбулентності, де теоретично можливо все. Після поразки Януковича і Путіна (а Путін програв Україну!) наша країна вернеться до старої схеми: від кризи до кризи, може навіть від одного Майдану до іншого. Маю надію, що все це відбуватиметься у відносно мирних рамках. Однак так ми не вийдемо на нову траєкторію розвитку. Бо відсталі країни (визнаймо, що в сучасному світі Україна, як і Росія, є саме такими) не можуть влізти в добробут — вони можуть туди тільки застрибнути. Символом їхньої стратегії має бути не слимак, який рухається повільно, але впевнено, а "жабʼячий стрибок". Чи, якщо хочете, як той літак, який прибирає шасі, відривається від землі й знімається в небо. А стрибок чи прибирання шасі — це процес разовий, одномоментний. Звідси й поняття "вікно можливостей" — воно відкривається на короткий час. І якщо не встиг заскочити, то нарікай на себе", - зазначив він.

"Вікно можливостей закрито. Наростають суспільна депресія і недовіра до влади. До того ж різко змінилася геополітична ситуація. У зв'язку з сирійською кризою і новою хвилею мусульманського тероризму українське питання відходить на другий план. Наростає змученість Україною. А для перемоги революції міжнародний аспект дуже важливий. Країна сильно потребує плану Маршалла. Отримати економічну допомогу було набагато легше, коли Україна мала свої "п'ятнадцять хвилин слави", - зазначає історик.

Читайте також: Українці досі чекають зміни, обіцяні їм на Майдані – FT

На думку Грицака, Україна знову втратила "вікно можливостей", проте не втратила шансу у майбутньому, про що свідчить поява нового покоління, яке має "інший набір цінностей". 

"В Україні склалася безпрецедентна ситуація: маємо слабку державу, але сильне суспільство. Громадянське суспільство активне і прагне змін. Однак воно демонструє певну відразу до вертикалі влади. Це одна з ознак молодого покоління і нового середнього класу, яку тепер спостерігаємо майже повсюди. Їхня стихія — це горизонталь, де всі рівні: майданні акції, волонтерські групи. Проте неприязнь до політики може погано закінчитися. Адже головні важелі змін — у держави. Тому недостатньо тиснути на політикум знизу — треба, щоби суспільна горизонталь обростала вертикальними політичними проектами. Насамперед творенням партій, які формуються на принципах відкритого доступу, через праймериз і відкриті списки. А потім провадитимуть ці принципи через парламент і уряд. Це те, що я називаю "Третім майданом" і в чому, як на мене, полягає найбільший виклик, — як спрямувати енергію громадянського суспільства в нові політичні проекти", - наголосив Грицак.

Нагадаємо, патріарх-емерит Української греко-католицької церкви Любомир Гузар у розмові з DT.UA заявив, що трагічні події в Україні останніх двох років можуть принести користь у перспективі — об'єднають народ, дадуть усвідомлення необхідності будувати свою культуру, науку, проте українці платять за це надзвичайно високу ціну.

Детальніше про події останніх двох років в історичному розрізі читайте у розмові Оксани Загакайло з Ярославом Грицаком: "Путін програв Україну" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №35, 21 вересня-27 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >