Ігри в підставного

Поділитися
Кожного з них можуть в останній момент без пояснень викинути з округу, зобов’язавши забезпечити перемогу десантованому з Києва або Донецька прибульцеві.

Кримські регіонали почали масовану і дорогу агітаційну кампанію. З кожного п’ятого білборда, що стоїть на узбіччі кримських доріг, жителів автономії закликають пам’ятати про минуле або ним пишатися. Ціна однієї зовнішньої реклами, за нашими підрахунками, - понад мільйон гривень на місяць. На постерах - назва партії і логотип, тож щодо наявних ознак політичної реклами, як її визначає закон про вибори народних депутатів України, жодних сумнівів немає. Щоправда, самі регіонали воліють називати кампанію патріотичною акцією, спрямованою на популяризацію багатої історії Криму і виховання молоді.

Деякі сюжети цієї кампанії вже створили чимало веселого й обуреного галасу в медіа й соцмережах. Поруч із логотипом партії влади, що закликає кримчан пишатися минулим, зображені відомі історичні особистості, так чи інакше пов’язані з Кримом. Вийшло, що за партійну акцію «підписалися» Пушкін і Лермонтов, Сагайдачний і Вернадський, Гаспринський, Голіцин і навіть Штірліц - у компанії зі своїм автором Юліаном Семеновим, який творив на дачі в кримській Оливі. «Якщо Пушкін - регіонал, то хто ж був Дантес?» - веселяться на форумах, а обурення викликають сюжети, склеєні до 9 Травня. Особливе знущання над знаменитим знімком Макса Альперта «Подвиг комбата»: фото політрука Олексія Яременка, який от-от, через декілька секунд, загине, автори «патріотичної» акції віддзеркалили. Політрук тепер тягне праву руку у бік напису «Партія регіонів», але пістолет у нього опинився у лівій руці, а гімнастерка застебнута на «жіночий» бік.

Ще один герой плаката регіоналів узагалі у тілогрійці, без знаків розрізнення і зі спотвореним обличчям. Зате за плечима у нього кружляють численні літаки, серед яких почесний громадянин Бахчисарая архітектор Василь Борисов виявив фашистські бомбардувальники і навіть навчальну модель 70-х років! Про всі ляпи і цинізм кампанії він написав президенту Віктору Януковичу в надії, що невідповідності виправлять. Але адміністрація президента переадресувала лист уряду Криму, а звідти Борисов одержав відповідь, що жодних порушень не виявлено, а плакат є «певним художнім твором», тому сприйняття його - чисто в суб’єктивній площині.

Загалом, тепер одна надія, що невдовзі неактуальні постери переклеять, але їх місце займуть нові «витвори» штабних бордоробів. У рекламних агентствах підтверджують, що площі викуплені до листопада, тобто до кінця виборів, а це означає, що нинішні сюжети, крім усього іншого, - ще й бронювання місця на аутдорі, і тут вже ніхто з конкурентів «не поклеїться». І не тільки тут - багато носіїв забрано під ерзац-соціальну рекламу місцевої влади. Але навіть якщо взяти до уваги п’ять сотень площ (так стверджують наші джерела), заклеєних нині сюжетами рекламної кампанії «пам’ятай» і «пишайся», слід визнати, що кримські регіонали за чотири місяці до старту виборчого процесу почали витрачати чималі гроші. За травневими цінами сума бюджету цієї кампанії - мільйон гривень на місяць плюс друк і наклеювання постерів - ще чверть мільйона.

Але ж попереду курортний сезон (75 відсотків курортників - громадяни України, тобто виборці) і власне вибори, коли ціни на зовнішню рекламу злітають, і оренда площ заздалегідь все одно цей фактор повинна враховувати. Додамо також, що деякі претенденти на мажоритарну путівку від партії влади «вивісилися» ще з новорічними поздоровленнями і не пропускають для переклеювання жодного свята, тішачи мешканців округу не тільки своєю пришляховою усмішкою, але й продпайками, обіцянками та іншими виявами турботи та уваги.

Група журналістів українських ЗМІ, що проходили в Сімферополі тренінг із розслідувань, намагалася встановити, хто фінансував рекламну кампанію «пам’ятай» і «пишайся» і де межа між акцією партійною і бюджетною. Прес-служба КРО Партії регіонів у відповіді на письмовий запит факт оплати визнала, однак запитання про кількість використаних білбордів проігнорувала. Представники п’яти агентств, які розміщували цю рекламу, навідріз відмовляються називати замовника, хоча, по суті, він зазначений на кожному постері. При цьому одна з менеджерів визнала, що кінцевого замовника можна і не знайти - там ймовірно ланцюжок агентств-посередників, включаючи київські.

І що варте особливої уваги, ці «превентивні» витрати ніяк не будуть враховані у звітах партії та окремих кандидатів про джерела наповнення і використання виборчих фондів. Законодавство, як відомо, питання звітності наповнення і витрати вмісту «партійних тумбочок» слабко, але бодай якось регулює тільки під час виборчих кампаній. А те, що між ними, контролю суспільства практично не підлягає. З часу президентських виборів, коли «ДТ» присвятило цій проблемі не одну публікацію, у бік посилення прозорості сфери партійних грошей нічого не змінилося. Партії й досі ігнорують норми законів про об’єднання громадян і політичні партії, які їх зобов’язують публікувати щорічний звіт про фінанси і майно. Гроші з тіньової економіки, хабарі й відкоти йдуть в «чорні каси» штабів, звідти - на підкуп виборців, членів комісій, оплату «джинси» і технічних кандидатів.

Не доведеться звітувати і щодо витрат «фондів власного імені», хоча питання виникають. Приміром, народний депутат Юлія Льовочкіна останнього тижня побувала у Феодосії і Ленінському районі. Вочевидь дилема, про яку ми писали, - балотуватися в Красноперекопському районі (на заводах Фірташа) чи у Феодосії, місті з величною історією і знаменитою нафтобазою, - вирішилася на користь останньої. Народний депутат відкрила на території округу філії «Соціального центру» свого імені і пообіцяла в кожному «мільйон на мільйон добрих справ». Далі процитуємо звіт із зустрічі дослівно: «На зустрічі з феодосійцями народного депутата України Юлію Льовочкіну представив депутат ВР Криму Василь Ганиш. Він, зокрема, зазначив, що Юлія Льовочкіна, член Моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи, є одним з найкращих фінансових аналітиків Східної Європи. Найбільші корпорації хотіли б скористатися її консультаціями і запросити до співробітництва. Вона готує проекти та експертні висновки державного рівня з бюджетами у сотні мільйонів доларів. До її думки прислухаються найбільші інвестори Європи» (цитується за публікацією в газеті «Кафа»). Ю.Льовочкіна не заперечувала.

Тим часом прізвища сестри глави АП в останньому, доведеному до керівництва Криму списку претендентів на мажоритарні округи від Партії регіонів, у якому нібито сам президент «хрестики ставив», немає. Ні щодо північних територій, ні щодо Феодосії. Список цей уже другу добу ошелешено, але тихо обговорюють на вищих поверхах кримської влади, і багато хто не може зрозуміти, чому в ньому раптом з’явилися люди, просто непрохідні. А ті, щодо кого начебто й питань не виникало, - нардепи Юлія Льовочкіна, Олександр Зац і кримські депутати, яким «було обіцяно ще покійним Джарти», - раптом зникли?

Щоб зрозуміти здивування, наведемо цей проміжний варіант розподілу регіоналів на 10 округів. У клітинки двох округів у Сімферополі замість члена президії ВР Рустама Теміргалієва, який володіє медіаресурсами, і депутата Ольги Ковітіді (відомий юрист навіть почала співати на вулицях і створила свою ТБ-студію), які вже почали активну кампанію, тепер нібито вписані міністр освіти Криму Віталіна Дзоз і директор заводу «Фіолент», кримський депутат Олександр Бартенєв. Ще один член уряду - міністр регіонрозвитку і ЖКГ та екс-мер Ялти Сергій Брайко може піти по рідному Південнобережжю (округ охоплює Велику Ялту та Алушту).

Борис Дейч утримав позиції в перекроєному окрузі в Судацько-Білогірському регіоні, у якому «працює з людьми» ще з минулого року. Народний депутат і вірний соратник В.Джарти, екс-міністр Олена Нетецька також може продовжувати регулярно відвідувати села Джанкойського району.

У Армянську і Красноперекопському районі нібито затверджена кандидатура багаторічного керівника «Крименерго» Григорія Груби. Розповідають, що мандат - це бонус за звільнення місця для людини Р.Ахметова, на користь якого Груба пожертвував членством у складі «голосуючих директорів» Ради Оптового ринку електроенергії.

По округу у Феодосії і Ленінському районі, де обіцяла мільйони і ТПР Юлія Льовочкіна, розписаний, за словами джерел, Герой України і заслужений льотчик-випробувач Юрій Тишков, який очолює Феодосійський науково-дослідний центр ПС України і дотепер інтересу до великої політики не виявляв.

Сюрпризи на цьому не закінчуються. Округ, що містить частини Сімферопольського і Бахчисарайського районів, уже понад півроку обробляє нардеп-регіонал Володимир Толстенко. Але сьогодні озвучена інша кандидатура - Віктора Поліщука, співвласника ТМ «Скворцово» - найбільшого виробника м’ясопродуктів, частину якої, як кажуть, торік пожертвували представникам Сім’ї.

Округ по Євпаторії і Саках, прибережна територія між якими вже давно зарезервована під мегапроект Бориса Колеснікова і де вже більше року «топче» землю і працює з органами влади всіх рівнів довірений нардеп Олександр Зац, теж розписаний на далеку від великої політики фігуру - селищного голову Мирного Олега Парасківа. А в Керчі, де регіонали завжди побоювалися конкуренції з комуністами Грача, претендентом на округ значиться непримітна Валентина Лютикова, секретар міськради.

Ну, це якась липа, скажете ви. Звичайно липа. У частині «розписування» округів на абсолютно непрохідних кандидатів. Тому, найімовірніше, ми маємо справу з таким самим резервуванням місць до початку офіційної кампанії, як і у випадку з білбордами, що сьогодні заклеєні «патріотичною» акцією і чекають свого часу. А тут, вочевидь, відтягування прийняття рішення пов’язане з кількома моментами. Перше, це, звичайно ж, остаточне затвердження партійного списку. Друге - усвідомлення окремими членами уряду та інших структур питання: а ким вони будуть після виборів? Крім того, на той час мають з’явитися й опоненти, і можна буде внести корективи.

Тож поки що будемо спостерігати за грою у підставного. І найважчим це очікування буде для «кримських». Вони розуміють: кожного з них можуть в останній момент без пояснень викинути з округу, зобов’язавши забезпечити перемогу десантованому з Києва або Донецька прибульцеві.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі