…І всі биндюжники вставали…

Поділитися
Замість пікетів Одеса зустріла Віктора Януковича нескінченними біло-синіми білбордами зі словами привітання, зверненими до високого гостя.

Замість пікетів Одеса зустріла Віктора Януковича нескінченними біло-синіми білбордами зі словами привітання, зверненими до високого гостя. Візитові глави держави радів увесь Одеський регіон. Цією вистеленою біло-синьою «килимовою доріжкою» місцева влада ніби відразу дала зрозуміти: незадоволених і обурених немає. Так і вийшло. Проблеми, що хвилюють і стрясають Одесу (та й не тільки її), промайнули перед поглядом Віктора Федоровича, як і встановлені за маршрутом президентського кортежу численні рекламні щити.

Пікет поблизу Одеського аеропорту, де активісти деяких громадських організацій мали намір привернути увагу президента до дій міського голови Олексія Костусєва, ставленика Партії регіонів, провалився. На вимогу мерії його заборонив суд. І вердикт доправила міліція та вручила активістам саме тоді, коли вони намагалися розгорнути свої транспаранти.

Провалилася й акція протесту, яку мали намір провести автоперевізники й експедитори спільно з підприємцями промтоварного ринку «7-й кілометр», щоб привернути увагу президента до розмитнення вантажів у двох найбільших контейнерних портах країни. І ще раз заявити про незаконні дії митниці та СБУ. Але акцію скасували самі організатори, які не встигли підготуватися, оскіль­­ки візит президента відбувся на день раніше, ніж було оголошено у ЗМІ.

А тому в Одесі перед поглядом Віктора Януковича постали лише добрі діяння. Бальзамом на душу стали відвідини Військової академії, колишнього інституту сухопутних військ. Завдяки обіцянкам та зусиллям президента країни ВНЗ повернувся в Одесу і за бюджетні кошти отримав право під новою вивіскою розпочати друге життя.

Потішила президента й нова футбольна арена, що належить народному депутатові від Партії регіонів Леоніду Климову, почесному президентові ЗАТ «ФК Чорноморець». Порожні стадіони відвідувати - саме задоволення: свистіти нікому. Правда, тут місцеві журналісти своїми запитаннями все-таки змогли привернути увагу президента країни до розбазарювання дорогої землі біля самого морського берега в центрі Одеси. І отримати у відповідь обіцянку взяти проблему під свій контроль. А ось проблеми масштабніші, пов’язані з корупцією та контра­бандою, так і залишилися не озвученими. Може, тому, що їх під контроль президент уже взяв? «Галочними» заходами відвідин Януковичем спеціального вантажного митного комплексу, - щоправда, розміщеного за межами Одеського порту, на полях зрошення, і недавно побудованого спільними зусиллями Одеського порту та ТОВ «Євротермінал» з участю ЄБРР, що виділив 27 млн. євро інвестицій, тому й блискучого як мідний п’ятак.

Це був поверховий, не більш ніж хвилин на п’ятнадцять, огляд напівпорожнього термінала з нудьгуючими рядовими митниками, що відкрився два тижні тому. Він мав продемонструвати президентові країни добрі справи, зокрема спрямовані й на вирішення проблем, пов’язаних із тривалістю митного оформ­лення контейнерів у порту Одеса.

Про переваги нового комплексу, оснащеного сучасною технікою, доповідав голова Митної служби України Ігор Калєтнік. І президент без зайвих запитань, напучень та наставлянь, задоволений побаченим, попростував на наступні оглядини.

Тим часом новий комплекс, призначений для митного оформлення контейнерних вантажів, заявлених до розмитнення в Одесі, аж ніяк не вирішував проблему, через яку, починаючи з серпня, затримується оформлення контейнерів, що допікає до живого всіх учасників транспортного процесу. На­гадаємо, це огляд усіх контейнерів, у тому числі й заявлених до розмитнення на інші митниці (і навіть транзитних) з участю СБУ, яка поселилася в порту й по суті перетворилася на додаткову службу погодження. Проб­лему неначе спробувала розв’я­зати сама митниця напередодні візиту президента. Можливо, хотіли як краще. А вийшло - як завжди.

Щоб зняти напругу і трохи остудити запал особливо «буйних», 11 листопада керівництво Південної митниці терміново розіслало листи начальникам двох портів - Одеси й Іллічів­ська. В яких просило провести наради з низкою експедиторських компаній (список додавався), які, за словами митниці, несвоєчасно подають документи на оформлення, що і є причиною затримок вантажів у порту та простоїв автотранспорту, а на горіхи перепадає митникам.

В Одесі така нарада відбулася 14 листопада під керівництвом недавно призначеного нового начальника - Юрія Вась­кова. Він повідомив експедиторам про необхідність терміново надати інформацію про контейнери, що простоюють, аби запустити процес. «Застояний» вантаж справді зрушив з мертвої точки, і багато хто зітхнув із полегшенням. Але не всі.

Річ у тому, що в листі митниці містилося прохання розглянути питання про розрив договорів між портами та експедиторськими компаніями. І рекомендація не продовжувати з ними договірні відносини у 2012 році. Список із 23 фірм додавався. Серед них виявилися й представники солідних міжнародних компаній, яких обурила така постановка питання.

У день візиту президента, 17 листопада, Асоціація міжнародних експедиторів України надіслала лист генпрокуророві, голові СБУ, міністрові інфраструктури, голові Анти­моно­польного комітету України і, звісно ж, керівникові Держ­митної служби, в якому висловила своє обурення грубим втручанням Південної митниці у господарську діяльність портів та транспортно-експедиторських компаній. У листі повідомлялося, що, зважаючи на міжнародний аспект у діяльності експедиторів, які залучають імпортні й транзитні вантажі для України, асоціація залишає за собою право звернутися в міжнародні європейські та світові структури по сприяння. Аби вони допомогли привести діяльність митних органів України у відповідність до міжнародного законодавства і світової практики. Додам, що на нараді в Одесь­кому порту окремі представники експедиторських компаній заявляли, що в Україні їм нікуди звертатися по захист своїх прав та прав своїх клієн­тів. Бо судитися з мит­ницею і СБУ - марна річ. Суди не наважуються виносити рішення проти держструктур. А прокуратура не реагує на очевидні порушення законодавства у сфері митного оформлення.

Одне слово, асоціація виступила з вимогою провести службове розслідування у зв’язку з діями Південної митниці, яка звалила все з хворої голови на здорову.

Слід додати, що, незважаючи на «зелений коридор», наданий експедиторам у зв’язку з візитом президента країни в порт, ряд контейнерів, для виїзду яких потрібна віза СБУ, як і раніше, стоять. Щоб довести це, авторові цих рядків показали подані в митницю вантажні наряди, датовані другим, сьомим і дев’ятим листопада, на яких поруч із графою «ветконтроль» є ще одна, написана від руки графа під назвою «лист СБУ». Ці контейнери так і не виїхали (станом на 17 листопада) з Одеси. Служба ж так і не залишила порт.

Але для підлеглих чиновників хіба це головне? Робоча поїздка глави держави пройшла успішно. Віктор Янукович залишився задоволений побаченим. Ну а те, що брудний посуд прикрили новим білим рушником, нікого не повинно хвилювати. Та, власне, й самого президента: для нього митниця працює справно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі