ХТО МАЄ ШАНСИ НА ДОСТРОКОВИХ ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ВИБОРАХ? - Політика - dt.ua

ХТО МАЄ ШАНСИ НА ДОСТРОКОВИХ ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ВИБОРАХ?

30 червня, 2000, 00:00 Роздрукувати Випуск №26, 30 червня-7 липня

Референдум проведений. Позиція Президента відома. Конституційний суд своє перше слово сказав. Друге пролунає через два тижні, його зміст уже зрозумілий...

Референдум проведений. Позиція Президента відома. Конституційний суд своє перше слово сказав. Друге пролунає через два тижні, його зміст уже зрозумілий. Тепер черга за парламентом. У вересні на депутатів чекає важка і небезпечна робота. У передчутті натиску з боку президентської команди, що твердо стоїть на варті, освяченого майже стовідсотковими показниками волевиявлення народу, провідні партії оголосили черговий призов до своїх рядів і потихеньку готуються до виборів. Збільшуються парламентські фракції, на з’їздах обновлюються партійні програми, поповнюється значно спорожніла партійна скарбниця, перерозподіляється вплив на головні ЗМІ.

Оскільки питання про дострокові парламентські вибори у вересні набуде нового звучання, соціологічна служба Українського центру економічних і політичних досліджень продовжує регулярне опитування громадської думки щодо їхнього можливого наслідку. На діаграмі подано порівняльні результати двох останніх досліджень, які дають політикам і аналітикам поживу для роздумів. Звернемо увагу на такі обставини.

По-перше, серед населення падає популярність лівих сил. Відповідно до даних червневого опитування, 4% бар’єр може подолати лише партія комуністів (15,2%). Ні СелПУ (2%), ні СПУ (1,8%), ні ПСПУ (0,7%) створення парламентських фракцій поки що не загрожує. Обмежений доступ до ЗМІ і фінансових ресурсів навряд чи дозволить цим трьом партіям провести в парламент помітне число своїх кандидатів і по мажоритарних округах.

По-друге, помітно ослаблені позиції обох Рухів: якщо в квітні за них проголосували б 8,3%, то в червні — лише 6,8% виборців. НРУ під керівництвом Г.Удовенка більше помітний на політичній карті країни, сьогодні ця партія змогла б подолати 4% планку.

По-третє, іде в небуття колись потужна «Громада» — пов’язати своє майбутнє з цією партійною структурою сьогодні готові лише 0,6% громадян.

По-четверте, за два місяці поповнилися ряди прихильників партій, що утворюють нинішню парламентську більшість. На загальному тлі вирізняються НДП (6,5%) і СДПУ (о) — 5,4%. Не залишилася непоміченою для населення й активність «Демократичного союзу»: число його прихильників, які дізналися про партію з написів на міських маршрутках, зросло з 0,6% у квітні до 1,3% у червні. «Трудова Україна» і Партія зелених України поки що завмерли у своєму розвитку, певне, у розрахунку на потужний фінішний ривок. АПУ якось загубилася серед тих 1,5% голосів, що сьогодні можуть одержати «інші» партії.

По-п’яте, більше половини громадян України (53,4%) поки що не вірять жодній з понад сотні українських партій, причому третина опитаних (36,3%) заявили про це твердо, а ще 17,1% громадян вагалися з відповіддю. Що ж, у партійних виконробів є поле для маневру ресурсами.

Якби вибори відбулися сьогодні, то за партійними списками на перемогу можуть розраховувати лідери чотирьох партій — П.Симоненко, В.Пустовойтенко, В.Медведчук і Г.Удовенко. Не виключено, що удача усміхнулася б і партії В.Кононова. Але це сьогодні, а восени результати будуть трохи іншими. Саме тому відпочивати партійним ідеологам цього літа по повній програмі не доведеться. Останні довибори в парламент засвідчили, що в мажоритарних округах перемагають сильніші з числа пропрезидентських сил. Отже, у новому парламенті з’являться відомі особи з партії аграріїв, «Трудової України» та інших.

Важливою обставиною, що може суттєво змінити остаточний розклад сил у парламенті, є збереження (скасування) у законі про вибори саме того 4% бар’єра. З одного боку, пропрезидентським силам аж ніяк не з руки давати комуністам додаткові мандати за рахунок перерозподілу голосів, утрачених дрібними партіями, як це було 1998 року. А для цього 4% планку потрібно скасувати. З другого боку, окремі лідери більшості вже заявляли про необхідність збільшення «санітарного» бар’єра. Очевидно, всупереч сьогоднішнім прогнозам, дехто почуває впевненість у тому, що комуністи цього разу не будуть першими. Тоді хто ж: СДПУ (о), що набирає оберти, північнозоорієнтований «Центр», який виходить на політичну арену, «Демсоюз», що розкручується, або їхня коаліція разом із НДП та іншими бажаючими об’єднатися в такий собі вітчизняний «Ведмідь»? Час покаже. Він же дасть відповідь на запитання, чи відбудуться дострокові парламентські вибори взагалі. Зрозуміло одне — стабільність влади в країні і рівень життя електорату від цього не поліпшаться.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №42, 9 листопада-15 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво