Правоохоронці закрили та приховали справу про руйнування національної пам'ятки на приватній ділянці Порошенка - Політика - dt.ua

Гелетей засекретив руйнацію національної пам'ятки на приватній ділянці Порошенка біля Лаври — "Схеми"

15 березня, 10:46 Роздрукувати

Кримінальну справу закрили через кілька місяців після інавгурації президента.  

Управління державної охорони на чолі з Валерієм Гелетеєм засекретило документи щодо земельної ділянки Петра Порошенка у Царському селі в історичній частині Києва, де розташована пам'ятка національного значення, руйнування якої під час будівництва довели правоохоронці. Попри встановлення цього факту, що є кримінальним злочином, міліція закрила це провадження на четвертий місяць президентства Порошенка у 2014.

Як з'ясували журналісти програми "Схеми" восени 2018 року, управління Державної охорони вилучило цю інформацію з щонайменше трьох різних державних установ, віднісши її до службової та державної таємниці. Дозвільні документи на будівництво, реставрацію, охоронні договори на пам'ятку, результати інспекційних перевірок тощо були вилучені, зокрема з Міністерства культури, з двох різних департаментів КМДА (охорони культурної спадщини та з питань архітектурно-будівельного контролю), та з Інституту археології НАН України.

Кримінальне провадження за фактом руйнування частини пам'ятки національного значення Олексіївського люнету на земельній ділянці Петра Порошенка у 2013 році відкрила прокуратура Печерського району Києва. Слідчий відділ Печерського управління Національної поліції Києва, який здійснював досудове розслідування, встановив, що за адресою Радіальна, 5 в Києві "забудовник під час виконання будівельних робіт частково зруйнував пам'ятку архітектури та зніс частину земляного укріплення Київської фортеці". Однак уже в 2014 році кримінальна справа була закрита.

Восени 2018 року журналісти розіслали запити у різні державні установи, з проханням надати копії різних документів щодо будівництва на ділянці Порошенка, дозвільних документів та результатів перевірок.

У Міністерстві культури не змогли надати "Схемам" документи документацію, пов'язану із приватними земельними ділянками Порошенка, розташованими в буферній зоні Києва, пославшись на лист від Управління державної охорони від 12 листопада 2018 року, яким така інформація віднесена до "державної таємниці". Міністр культури Євген Нищук, до якого звернулись журналісти, лише коротко зазначив, що "не в курсі справи".

Журналісти також звернулись до Інституту археології, оскільки роботи на такій національній пам'ятці мали б вестися під наглядом археологів. Та виявилося, що 15 лютого 2019 року цей Інститут також передав в УДО запитувані журналістами документи щодо робіт на ділянці Петра Порошенка.

У свою чергу, Київський департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва також інформував, що матеріали щодо запитуваної інформації, а саме – декларації про початок будівельних робіт на тій ділянці – "знаходяться на тимчасовому зберіганні в Управлінні державної охорони України".

Про те, що в УДО були передані охоронні договори на Олексіївський люнет із його власником також повідомили в Департаменті охорони культурної спадщини. Саме за наказом очільника УДО Валерія Гелетея була засекречена вся інформація стосовно землі президента у Царському селі, на підставі чого він вилучив її із різних державних органів.

У відомстві пояснили: "Інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в Управлінні державної охорони України, затвердженого наказом Управління державної охорони України від 27.02.2018 № 85. З цих підстав, відповідно до статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та статті 20 Закону України "Про інформацію" запитувана інформація не може бути надана".

Журналісти звернулись із запитом на ім'я Петра Порошенка до Адміністрації президента, але там не надали коментарів до ефіру програми.

"У президента так і не відповіли, чи давав Порошенко особисту вказівку очільнику Управління держохорони Валерію Гелетею вилучати з різних державних органів усі згадки про свою приватну земельну ділянку? Документи, які були заховані за статусом службової та навіть державної таємниці. Документи, які могли б слугувати доказами знищення пам'ятки національного значення. Досі також без відповіді питання, чому як тільки Петро Порошенко став президентом, була закрита справа за цим фактом", – йдеться у розслідуванні.

На запитання журналістів до Петра Порошенка, чи особисто він давав вказівку Гелетею засекретити документи щодо його земельної ділянки, президент не став відповідати на його запитання

"Я зараз на мітингу, вибачте", – сказав він.

Читайте також: Порошенко п'ять років думав, як залишити все без змін – Мостова

Олексіївський люнет – один із трьох люнетів (земляних валів) "Київської фортеці", які збереглися донині. Це – земляні укріплення 18-го століття і, до того ж, пам'ятка національного значення. Він майже збігається із земельними володіннями нинішнього президента України Петра Порошенка. Поруч також є земельна ділянка, яка раніше належала громаді Києва, а тепер – родині соратника президента депутата Ігоря Кононенка.

Київрада безоплатно передала у власність структурі, пов'язаній із Петром Порошенком і першим заступником голови його фракції в параменті Ігорем Кононенком у 2009 році понад гектар коштовної землі на Печерську. У 2012 році на територію завели будівельну техніку та почали роботи.

"На час перевірки не надано… відповідних погоджень проектної документації з органом охорони культурної спадщини та КП "Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт", – мовиться у приписі від 2012 року Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві.

Як розповів керівник слідчого відділу Печерського управління Національної поліції в Києві Роман Яловий, під час проведення будівельних робіт за адресою: місто Київ, вулиця Радіальна, 5 було зруйновано частину пам'ятки національного значення – земляні укріплення цитаделі з бастіону Київської фортеці. У ході досудового розслідування за результатами проведення слідчих дій не отримано достатньо даних, які вказували на наявність ознак складу кримінального злочину.

За матеріалами: Схеми /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >