Філософ Фукуяма передрік Україні європейське майбутнє - Політика - dt.ua

Філософ Фукуяма передрік Україні європейське майбутнє

11 вересня, 2013, 14:08 Роздрукувати

Шлях України в Європу буде тривалим і непростим. Але альтернатива йому - союз із клептократичними державами.

Френсіс Фукуяма

В України немає іншого вибору, окрім інтеграції в європейське співтовариство. Про це час публічної лекції у Києві сказав відомий філософ, професор Стенфордського університету Френсіс Фукуяма, повідомляє liga.net.

Перш за все, інтеграція - потужний стимул для економічних реформ у країні. Окрім того, єдина альтернатива ЄС - це фактично союз із клептократичними державами, вважає вчений. За словами Фукуями, шлях України в Європу буде довгим і непростим, але, швидше за все, у неї знайдуться помічники.

Модель ефективної держави, на думку Фукуями, включає три складові: держава, система права і система громадянських інститутів, які забезпечують відповідальність влади перед громадянами. "Я не впевнений, що це є в Україні, і цього точно немає у Росії", - зазначив учений.

Однією з умов побудови збалансованої моделі держави є імперсоналізація влади. Філософ нагадав, що назва однієї з його книг українською звучить як "Сильна держава", але це аж ніяк не означає, що він схвалює модель путінської Росії, швидше - навпаки. На думку Фукуями, в Росії складніше побудувати ефективну збалансовану державу - не в останню чергу через величезні запаси ресурсів. Торгівля ними дозволяє підтримувати певний рівень життя без перетворень в економіці. "У російської влади просто немає приводу, наприклад, підвищувати податки для громадян", - зазначає філософ.

Фукуяма визнає, що протягом останніх 10 років справи в авторитарних режимів йшли краще, ніж у західних ліберальних демократій. І все ж майбутнє - за останніми, вважає він. Китайська модель, навпаки, не має перспектив, оскільки не збалансована з зазначеною моделлю.

Вчений не береться прогнозувати, як саме буде відбуватися демократизація України. У цього процесу є кілька необхідних умов - високий рівень освіти у суспільстві, налагоджений обмін інформацією і контроль над владою, а також стабільність правової системи. Але основна умова - це бажання громадян створити демократичну державу і здатність до самоорганізації з цією метою. Індивідуалізм в цій справі марний, впевнений Фукуяма.

Відеозапис лекції Фукуями (англійською мовою) доступний на Youtube. !zn

Читайте також:

ФУКУЯМА ПОМИЛИВСЯ: "КІНЕЦЬ ІСТОРІЇ" ВІДСУВАЮТЬ УКРАЇНСЬКІ ДОСЛІДНИКИ

Баррозу бачить Україну в майбутньому членом Євросоюзу

За матеріалами: liga.net /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1277, 11 січня-17 січня Архів номерів | Зміст номеру < >