Фальшиві ноти для хворого оркестру

Поділитися
Серед дев’яти областей, в яких оголошено епідемію грипу та ГРВІ, Тернопільщині, мабуть, не пощастило найбільше...

Серед дев’яти областей, в яких оголошено епідемію грипу та ГРВІ, Тернопільщині, мабуть, не пощастило найбільше. Цей невеликий Західноукраїнський регіон став першою адміністративною територією, яку атакували агресивний штам грипу А/H1N1 (так званого свинячого) та інші, вже сезонні, гострі респіраторні захворювання. З початку епідемії до лікарів звернулося понад 22 тисячі жителів Тернопілля. На лікарняному ліжку опинилося майже 1400 осіб. Ліжок в інфекційних стаціонарах області, на щастя, ще вистачає, для прийому хворих на грип перепрофільовуються інші відділення в обласній лікарні. Тернопільщина, на жаль, досі залишається єдиним регіоном України, де немає обласної інфекційної лікарні. Уряд обіцяв розпочати її будівництво ще 2003 року. Найсумнішим наслідком так званого сезонного захворювання є те, що, станом на 5 листопада, пішли з життя 17 жителів області, в тому числі одна п’ятирічна дитина і дві вагітні жінки.

За результатами досліджень відібраного у хворих матеріалу в шести випадках (з них два — летальні) підтверджено вірус каліфорнійського грипу А/H1N1. Туман неясності поволі розсіюється. Але лабораторна діагностика поза межами області прояснила картину аж через два тижні, коли було зафіксовано два смертельні випадки від пневмонії на основі грипу. Минулої п’ятниці під час всеукраїнської наради в Тернополі з приводу запобігання поширенню грипу та ГРВІ прем’єр-міністр України Ю.Тимошенко «залізно» запевнила: «Для кожної області замовлено надійні лабораторії для діагностики вірусних інфекцій». Голова Асоціації інфекціоністів України професор Тернопільського медичного університету імені І.Горбачевського М.Андрейчин підкреслив важливість діагностики вірусного типу: «Ми перебуваємо в епіцентрі епідемії. І тому Тернопільщині потрібна потужна лабораторія із сучасним обладнанням, яка б могла визначити широкий спектр вірусів, а в деяких випадках навіть їхню кількість. Бо це має значення для лікування… Документи на таку лабораторію в обласну санепідемстанцію уже надійшли, але саме обладнання затримується…» Однак лабораторія — далеко не єдина річ, потрібна області. В ході недавнього візиту на Тернопілля Ю.Тимошенко голова облдержадміністрації Ю.Чижмарь передав прем’єру перелік необхідних засобів порятунку хворих на грип, серед яких — санітарні автомобілі, апарати для штучної вентиляції легенів, бронхоскопи. Все обладнання вкладається в суму 61 млн. гривень…

Смерть 17 осіб спричинена важкими формами пневмонії: зміни в легенях були несумісні з життям. Медики констатують, що померлі хворі звернулися по допомогу на п’ятий-сьомий день після появи симптомів грипу, до того ж перебіг пневмонії у них був швидкий і бурхливий. Але навіть якщо люди пішли з життя великою мірою зі своєї вини, це не означає, що немає необхідності переглянути підходи до оцінки летальності при грипі. Професор Михайло Андрейчин радить урахувати досвід західних держав: «Наприклад, у США, Канаді, — каже вчений, — ураховують, чи дав грип ускладнення на серцево-судинну, нервову системи, нирки, чи спричинив туберкульоз. Там грип набуває суспільної значимості, а влада звертає на це увагу…»

Епідемія грипу, проектуючись на окремий регіон, оголила цілу низку суспільних і, зокрема, протиепідемічних проблем. Найважливіша — запізніла реакція з боку різних органів влади. Епідемічний поріг область переступила ще 17 жовтня. Але обмежувальних заходів в окремих районах почали вживати лише з 21 жовтня, а карантин в усіх навчальних закладах обласна протиепідемічна комісія вирішила запровадити аж
28 жовтня. Через два дні для дев’яти західних областей України це зробив уряд. І хто візьме на себе відповідальність за неконтрольоване поширення вірусних інфекцій та зараження значної кількості жителів області — запитання відкрите.

Партитуру протигрипозних дій в області уряд та місцева влада розписали геть невдало. З’явилися два самостійні оркестри з какофонією звуків! Яскраве підтвердження цього — забезпечення жителів області засобами індивідуального захисту, простіше кажучи, масками та марлевими пов’язками. На сьогодні майже кожний третій житель Тернопільщини забезпечений ними з поставок з різних джерел — по лінії МОЗ, від прем’єр-міністра України. Однак нарізання медичної марлі, яку область отримала з державного мобілізаційного резерву, з подальшим пошиттям масок нагадує кадри радянського дитячого кіножурналу «Єралаш». Обласна влада ще 2 листопада відправила вантажівку в Кіровоград, щоб привезти 90 тисяч метрів цього матеріалу. Тим часом голова облдержадміністрації Юрій Чижмарь песимістично оцінив такий обсяг і дав вказівку розбронювати склад у Тернополі та відібрати з нього 200 тисяч метрів марлі. Він робив це під свою відповідальність, без доручення уряду, попросивши через журналістів правоохоронні органи заплющити очі на дії губернатора! Кабмін мовчав, і лише в середу під час селекторної наради прем’єр-міністр дозволила керівникові області використовувати власне тернопільську марлю для пошиття пов’язок. Дійшло до того, що матеріал з Кіровограда прибув аж у четвер, а з дозволеної до використання із запізненням марлі, що лежала без діла в Тернополі, швейні підприємства шиють пов’язки вже другий (на час написання статті!) день, по 15—17 тисяч штук на добу!

Державне регулювання цін на ліки та вироби медичного призначення на прикладі області відсуває Україну до найвідсталіших держав. Уряд сів за кермо регулювання вартості всього необхідного для захисту від грипу аж 30 жовтня ц.р., видавши постанову №1154. Нею встановлено ціни на 15 позицій ліків. Невчасно народжений кабмінівський документ — це просто знущання з громадян. Бо він дав привід для завищення цін на протигрипозні препарати та засоби захисту. За інформацією державної інспекції з контролю за цінами в області, станом на 19 жовтня, наприклад, мазь оксолінова в перевірених аптеках Тернополя коштувала 3 грн. за десятиграмовий тюбик, а уряд встановив «стелю» реалізації в роздрібній торгівлі — 8 грн. Аскорбінова кислота (таблетки по 0,5 г, 12 штук) коштувала 5,5 грн., тоді як Кабмін дозволив продавати не вище 8 грн. З іншого боку, контролюючі органи не забули про постанову Кабміну від 25 березня ц.р. №333 і стали керуватися нею при перевірках. Вона передбачає максимальну торговельну надбавку на ліки — 25 відсотків, але — до чого б ви думали? До закупівельної ціни! А в нас посередників — хоч греблю гати. Та навіть за такого хаосу фахівці держінспекції з контролю за цінами в області 2 і
3 листопада встановили порушення «дисципліни цін» у більшості перевірених суб’єктів — відповідно в семи з десяти та шести із семи. Загадка — чи позбавить їх МОЗ ліцензій, як лякала прем’єр? Як на мене, слушну думку висловила начальник інспекції з контролю за цінами в області Галина Христофорова з приводу налагодження системи цивілізованого регулювання цін на ліки: «Фармацевтичні компанії слід регулювати через встановлення рівня рентабельності незалежно від наявності епідемії. По-друге, потрібно розробити спеціальну накладну, в якій були б зафіксовані ціни виробника, і вже від них установлювати максимальну торговельну надбавку. Нарешті, слід переглянути відсутність держрегулювання цін на ліки, дешевші 12 грн., бо цим тепер користуються виробники і торгівці…» А територіальне відділення Антимонопольного комітету вбачає в необґрунтованому підвищення цін на лікарські засоби, а також на природні ліки — лимони, часник, цибулю — «зловживання монопольним становищем» і вже почало розслідування щодо двох аптечних мереж області — «Біомед» і «РГ».

На згадану дату населення області більшість ліків буквально повимітало з аптек. Найнеобхідніші засоби вдало перемістилися на чорний ринок. Минулої суботи-неділі бабусі, призбируючи дещицю грошей до пенсії, продавали біля міських ринків Тернополя марлеві пов’язки по 5—6 гривень за штуку. У вівторок, 3 листопада, в уражений епідемією грипу Тернопіль прибув кандидат у президенти Арсеній Яценюк, який ощасливив міські лікарні пакетом ліків проти грипу та ГРВІ. А буквально наступного дня препарат таміфлю вільно з’явився в аптеках неподалік однієї з лікарень Тернополя. «Вам тамфілю не потрібен? — благально запитувала працівниця аптеки кількох тернопільських журналістів. — Недорого, по 400 гривень…»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі