Європейське визнання з африканським присмаком - Політика - dt.ua

Європейське визнання з африканським присмаком

25 березня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №11, 25 березня-1 квітня

Якщо у списку на вступ до ЄС стоятимуть Україна, Росія, Туреччина і Марокко, то громадяни країн Європи віддадуть перевагу Україні...

Якщо у списку на вступ до ЄС стоятимуть Україна, Росія, Туреччина і Марокко, то громадяни країн Європи віддадуть перевагу Україні. За винятком Німеччини, якій більше симпатична Росія, і Британії, де з незначною перевагою «перемагає» Туреччина.
Компанія TNS Sofres провела опитування громадської думки на замовлення міжнародної структури Yalta European Straregy, близької до відомого українського бізнесмена Віктора Пінчука. Це опитування, за даними прес-релізу, опублікованого в Україні минулого четверга, проводилося в шести найбільших країнах ЄС (Німеччина, Франція, Сполучене Королівство, Італія, Іспанія та Польща, в яких мешкає 75% населення ЄС) із 24 лютого по 8 берез­ня з репрезентативними вибірками населення всіх зазначених країн у віці від 18 років і старше (1000 опитаних у кожній країні).
На користь України висловилася велика частина європейців (55% — за і 31% — проти), потім іде Росія (50% — за і 38% — проти), Туреччина (45% — за і 43% — проти) і Марокко (35% — за і 50% — проти). На перше місце Україну поставили в чоти­рьох країнах (Польща — 77%, Італія — 62%, Іспанія — 60%, Франція — 58%). У двох інших вона посіла друге місце (Об’єд­нане Королівство — 49% і Німеччина 41%).
Аналітики, мабуть, помилялися, вважаючи, що Франція — послідовний опонент членства України в ЄС. На рівні еліт, можливо, це так, але громадська думка у Франції набагато позитивніше ставиться до європерспектив України, ніж, наприклад, у Німеччині та Великобританії (табл. 1).
Італійці й іспанці однаковою мірою готові підтримати євро­прагнення як Росії, так і України, якщо такі підкріплюватимуться досягненням відповідності копенгагенським критеріям членства. А поляки і французи бачать у цих країнах «дві великі різниці» і віддають перевагу Україні. Німці трохи більше симпатизують Росії. Але особливо показово, що майже в усіх випадках, крім Британії, Україна випереджає Туреччину — країну, що є офіційним кандидатом у ЄС і переговори про членство з якою можуть розпочатися вже наприкінці поточного року. Україна стоїть перед Туреччиною в цьому рейтингу, і це   важливіший аргумент, ніж випередження Марокко та Росії, які не перебувають у процесі вступу в ЄС (Марокко свого часу було відмовлено в прийнятті заявки на членство, а Росія, як відомо, таких планів не мала і не має).
Які ж аргументи важливі для громадян Європи, що визнають європейські перспективи України? По-перше, європейська ідентичність, по-друге, європейці сподіваються, що вступ до ЄС приведе до подальшого зміцнення демократії в Україні й посилить прагматичну економічну зацікавленість Європи через збільшення обсягів торгівлі та інвестицій. Російський і турецький чинники також не беруться до уваги, проте вони в основному не такі важливі (див. табл.2).
Результати опитування, безумовно, не означають, що вже завтра ставлення до України з боку інститутів ЄС зміниться — від настроїв громадськості до політичних рішень шлях довгий. Позитивне ставлення громадян Європи — це хороший капітал, який у майбутньому може бути конвертований у потрібні Україні політичні рішення. Не виключено, що в майбутньому з’являться інші опитування, в ході яких будуть отримані інші результати, — багато що залежить від порівняльної бази і формулювання запитань. У даному випадку запитання сформульовані таким чином, щоб налаштувати респондента на позитивний лад.
Україна «виграє» змагання за визнання своїх європерспектив у неєвропейських або частково європейських держав: Росія і Туреччина — євроазійські країни, а Марокко — африканська. Організатори опитування, мабуть, свідомо не розширювали порівняльну базу за рахунок країн Європи, які не є членами ЄС, — Хорватії, Румунії, Болгарії, Сербії, Македонії. Порівняння з ними було б, мабуть, не на користь України. Проте ми вже наздогнали й перегнали Африку та Азію. Чи скоро в Європу?

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №35, 21 вересня-27 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво