Експерти: Юридично «Газпром» не має права скорочувати обсяги постачання транзитного газу до України у разі його відбору «Нафтогазом»

Поділитися
У російської сторони немає юридичних підстав для скорочення обсягів постачання до України транзи...

У російської сторони немає юридичних підстав для скорочення обсягів постачання до України транзитного газу у разі відбору НАК «Нафтогазом» частини такого газу, заявили Надзвичайний і Повноважний Посол України Олександр Чалий і партнер консалтингової групи «Легіс» Олександр Малиновський в статті для «Дзеркала тижня».

При цьому експерти послалися на відсутність подібних положень в контракті про обсяги і умови транзиту природного газу через територію України на період з 2009-го по 2019 роки, укладеного 19 січня 2009 року між НАК «Нафтогаз» і ВАТ «Газпром».

Чалий і Малиновський відзначають, що згідно пункту 13.12 Транзитного контракту, «Нафтогаз» зобов'язаний не переривати транзит у разі виникнення будь-якої суперечки, в тому числі, відносно відборів транзитного газу, до завершення процедури арбітражного розбору.

«Хоча цей пункт і сформульовано як одностороннє зобов’язання «Нафтогазу», проте його практична реалізація можлива тільки за умови, що і «Газпром» поводитиметься аналогічно, тобто не зменшуватиме подачу газу в разі виникнення будь-якої суперечки. Таким чином, пункт 13.12 варто розглядати як такий, що зобов’язує, зокрема, і «Газпром», — пояснюють експерти.

Крім того, за словами Чалого і Малиновського, положення пункту 10.4 Транзитного контракту можуть тлумачитися таким чином, що перед європейськими покупцями саме «Газпром» несе відповідальність за транзит газу по території України і що у разі відборів частини транзитного газу «Газпром» повинен збільшити обсяги транзитного газу, що подається, на обсяг, відібраний в Україні.

«Природно, положення пункту 10.4 не повинні розглядатися як такі, що заохочують українську сторону до відбору транзитного газу. Відбір частини транзитного газу повинен розглядатися не як правило, а як виняток із правила», — переконані експерти.

«Все ж на випадок настання такої екстраординарної ситуації повинно існувати чітке розуміння того, що: по-перше, «Газпром» не має права і законних підстав зменшувати подачу транзитного газу (виходячи з ним же підписаних контрактів) і, по-друге, відповідальність за недопоставку газу в європейські країни лежатиме на «Газпромі», — пояснюють вони.

За словами експертів, скласти з себе відповідальність перед європейськими покупцями за транзит газу через Україну «Газпром» зможе тільки в тому випадку, якщо такий транзит здійснюватиметься відповідно до європейських принципів, тобто якщо транзит через Україну здійснюватиметься на підставі відповідних контрактів між «Нафтогазом» і європейськими покупцями.

Докладніше читайте в статті Олександра Чалого і Олександра Малиновського «Українсько-російські газові угоди: PRO et CONTRA» у свіжому номері «ДТ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі